Hlavní obsah

Ve Spolu dumají, jak získat zpět zklamané voliče. Optimismus, pokora, omluvy

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Petr Fiala najednou říká věty typu „nejsme supermani, nepovedlo se nám zdaleka všechno tak, jak jsme chtěli, jsme si toho vědomi, mrzí nás to“.

Tři nápady: 1. Budou říkat, že není tak zle. 2. Budou se omlouvat, že všechno nezvládli. 3. Budou strašit návratem Babiše spojeným s extremisty a komunisty.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Ve vládní koalici Spolu řeší, jak získat zpět ztracené voliče. A každá strana na to má trochu jiný recept. V minulých volbách vítěznou sestavu ODS, lidovců a TOP 09 volilo 1,5 milionu lidí - a dnes podle různých odhadů až třetina z nich váhá s tím, že je zklamaná.

Podle interních analýz Spolu 30 procent z nich ještě neví, zda k volbám půjdou a komu hodí svůj hlas. Hnutí STAN jako alternativu pak zvažuje 28 procent, Babišovo ANO 18 a o Motoristech přemýšlí osm procent.

Od arogance k pokoře

Lídři jednotlivých stran si tak chtějí rozdělit role, kdo se pokusí lákat zpět jakou skupinu rozčarovaných příznivců. ODS coby hlavní síla Spolu přichází překvapivě s pokorou. Což je od strany, k níž dříve neodmyslitelně patřilo sebevědomí hraničící s arogancí, krok do neznáma.

Ale jdou to zkusit. Premiér a předseda občanských demokratů Petr Fiala najednou říká věty typu „nejsme supermani, nepovedlo se nám zdaleka všechno tak, jak jsme chtěli, jsme si toho vědomi, mrzí nás to“.

Ministr financí Zbyněk Stanjura zas hlásí, že „nebude věci lakovat na růžovo tak, jak opozice všechno lakuje na černo“. A třeba ministr dopravy Martin Kupka volá po „energickém vystupování v kampani, obhajobě úspěšných kroků a omluvě za ty neúspěšné“.

Nejvíc voličů Spolu z roku 2021, již prožívají deziluzi, jsou podle průzkumů lidé s nižšími příjmy, kteří výrazněji pocítili dopady vysoké inflace. O získání zpět se má pokusit hlavně KDU-ČSL. Podle průzkumů právě její příznivci nevnímají svou ekonomickou situaci tak optimisticky na rozdíl od ostatních voličů Spolu.

Významnou roli v této části kampaně má sehrát lidovec Marian Jurečka, ministr sociálních věcí. Oslovit znejistělé voliče chce tím, že se bude prezentovat jako energický politik, jenž se ve funkci snažil.

„Musíme jim především ukázat, že to není ztracené. Můžeme uspět. Musíme mít energii dělat reformy a ne sedět s rukama v klíně,“ odpovídá Jurečka. „Slíbil jsem lidem, že udělám reformu důchodového systému, sociálních dávek, zákoníku práce, podnikatelům snížím administrativu a rodinám pomůžu k dostupné předškolní péči. Mám hotovo.“

Z průzkumu, který si lidovci nechali udělat, vyplývá, že hlavním zklamáním pro jejich voliče je nedostupné bydlení. Příznivci KDU-ČSL ale volají po levicových řešeních - například po zvýhodněných hypotékách pro mladé rodiny s dětmi nebo zvýhodněné státní půjčce 500 tisíc korun na jistinu nové hypotéky.

A dokonce by také uvítali zákaz spekulativních nákupů nemovitostí pro cizince. Není jisté, jestli se cokoliv z toho objeví v definitivním programu.

Bydlení jako hlavní motiv

Bydlení každopádně bude jedním z ústředních témat kampaně a ve Spolu se jím nejvíc zabývá dvojice mladších poslanců - Jiří Havránek z ODS a Jiří Horák z KDU-ČSL. Chtějí systém baťovsky unifikovaných domků, aby si lidé rychle a levně mohli pořídit typové projekty už s mnoha vyřízenými razítky. Nebo také navrhují usnadnit bytovou výstavbu na místě opuštěných továren.

Foto: Filip Grygera, SZ

Zlínské Baťovské domky inspirují koalici Spolu v otázce řešení bydlení.

Zároveň chtějí zatlačit na hlavního viníka nedostatečné výstavby, jímž podle nich není ani tak zdlouhavé stavební řízení, jako nechuť měst a obcí cokoliv stavět. „Kvůli tomu navrhujme více peněz pro města, která staví. Dnes obce dostávají peníze jen podle počtu obyvatel, ale nikoli nově příchozích,“ popisuje poslanec Horák jakousi bonifikaci.

Politici TOP 09 se zas chtějí pokusit změnit atmosféru v zemi, onu blbou náladu. Na datech a mezinárodních srovnáních chtějí ukazovat, že Česko na tom není zdaleka tak špatně, jak říkají Babiš s Okamurou. „Chceme lidem vysvětlit, že jsme udělali absolutní maximum, aby se jim navzdory krizím žilo co možná nejlépe. Mluví za nás výsledky,“ říká šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

A dodává, že náladám mezi zklamanými voliči rozumí. „Nikdo nemusí číst v průzkumech veřejného mínění, aby věděl, že občany naší země zcela oprávněně trápí nejistota. Cítíme to každý sám na sobě. Covid, ruská invaze na Ukrajinu, energetická krize, politika Donalda Trumpa… Této nejistoty chtějí před volbami využít politické síly, které vykreslují Česko zcela účelově jako spálenou zemi,“ tuší předsedkyně TOP 09.

Maďarsko, Slovensko a Babiš

A samozřejmě že k jakékoliv kampani a mobilizaci vlastních chladnějších voličů neodmyslitelně patří strašení. Od všech lídrů hodně uslyšíme o Maďarsku, o Slovensku nebo o Babišovi, který se klidně spojí s extrémisty, komunisty nebo radikálními antisystémovými stranami.

Foto: Michal Turek, Seznam Zprávy

Andrej Babiš jako strašák, že bude hůř.

„Tak, jak to vidíme v USA, kdyby přišel podruhé Andrej Babiš k moci, on už bude jiný. On má velký vzor ve Viktoru Orbánovi a já bych fakt nechtěl žít v zemi, která se začíná podobat Maďarsku,“ burcuje premiér Fiala své voliče na besedách.

Volby do Poslanecké sněmovny 2025

Česko si zvolí novou vládu. V druhé polovině září nebo první víkend v říjnu 2025 proběhnou parlamentní volby. Současná vláda Petra Fialy je v úřadu od roku 2021, výsledky voleb těsně ovládla koalice Spolu. Volební účast tehdy překročila 60% hranici.

Výběr stran a hnutí: SpoluANOPirátiSOCDEMStačilo!Motoristé soběSPDGENGeneracePřísahaSen 21 • STANSvobodní

Doporučované