Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
/Od naší zvláštní zpravodajky na Ukrajině/
Dohoda o přístupu ke strategickým surovinám, kterou americký prezident Donald Trump uzavřel s Ukrajinou, podle expertů nepřinese hmatatelné výsledky dříve než za deset let. Vyžaduje totiž nejen masivní soukromé investice, ale i náročný geologický průzkum a vybudování infrastruktury v zemi zasažené válkou.
Ukrajinský parlament před necelými dvěma týdny dohodu ratifikoval. Jejím cílem je přilákat kapitál do těžebního a energetického sektoru a zároveň zřídit společný fond obnovy, který budou obě země financovat z výnosů budoucích projektů.
Podle zástupců firem i veteránů těžebního průmyslu ale bude cesta k reálné produkci zdlouhavá, složitá a plná rizik.
Seznam Zprávy mluvily v Kyjevě s Matthewem Murrayem, americkým právníkem a byznysmenem, který pracuje pro ukrajinského výrobce titanu Velta. Murray sehrál klíčovou roli v zákulisních jednáních: radil ukrajinským vyjednavačům, jak strategii celé dohody nastavit tak, aby byla pro Donalda Trumpa co nejatraktivnější.
„Vysvětlil jsem, že to není jednostranná pomoc, ale výhra pro obě strany — Ukrajina pomůže vyřešit dlouhodobý problém USA s nedostatkem kritických surovin a zároveň to přinese investice,“ míní.
Dohodu o surovinách mezi USA a Ukrajinou nedávno ratifikoval ukrajinský parlament. Jak významný krok to podle vás je?
Velmi významný. Představuje vyvrcholení několikaměsíční práce obou vlád – Spojených států i Ukrajiny. Výsledkem je solidní dohoda, jejímž cílem je vytvoření rekonstrukčního fondu pro Ukrajinu. A důležité je zdůraznit, že nejde jen o kritické nerosty. Přestože se o dohodě mluví jako o „minerální“, její rozsah je mnohem širší – týká se všech přírodních zdrojů a infrastruktury.
Fakticky jde o ekonomické partnerství, které může tvořit základ nové etapy vztahů mezi USA a Ukrajinou. Tyto vztahy by se mohly opírat o hlubší strategické sladění a společné úsilí o posílení ekonomické bezpečnosti Ukrajiny. Jde o to vytvořit prostředí vhodné pro investice – bezpečné, předvídatelné a stabilní.
Tato dohoda je katalyzátorem, signálem pro trh, že oba státy to myslí vážně a jsou připraveny využít všechny dostupné nástroje, aby tyto podmínky vytvořily. Z těchto důvodů ji považuji za skutečně velmi významnou.

Vzácné kovy, jimiž Ukrajina disponuje.
Nicméně je kolem ní hodně kritiky. Britský deník Financial Times informoval, že celá dohoda nepřinese výsledky dříve než za deset let - oblast je neprobádaná a potrvá, než se naleznou a rozvinou těžební ložiska. Přesto slyšíme ze strany Donalda Trumpa odvážné odhady o hodnotě surovin v řádu bilionů dolarů. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zase říká, že jsou k nezaplacení. Někteří experti ale tvrdí, že se o skutečném rozsahu nerostného bohatství ví velmi málo. Můžete vysvětlit proč?
To je dobrá otázka. Z pohledu USA je Ukrajina extrémně důležitá – z 50 tzv. kritických surovin, které Spojené státy identifikovaly jako klíčové pro svou ekonomickou a národní bezpečnost, se 22 nachází právě na území Ukrajiny, ale nikdo ve skutečnosti neví, jakou hodnotu tyto suroviny mají.
A právě to je jeden z důvodů, proč je ta dohoda konkrétním a pozitivním krokem vpřed. Umožní totiž nastavit proces, ve kterém si obě strany uvědomují, že prvním úkolem je aktualizace geologických dat, tedy zjistit, co se pod ukrajinskou půdou skutečně nachází.
Musí se provést nový geologický průzkum, který poskytne trhu spolehlivé informace o tom, jaké suroviny jsou dostupné, v jakém množství, na jakých místech a v jaké kvalitě. Teprve pak bude možné seriózně určit jejich hodnotu – především ve prospěch občanů Ukrajiny, ale také zahraničních investorů, včetně těch ze Spojených států a Evropy.
Vybudovat těžbu v takovém rozsahu není snadné. Je to technicky náročný, složitý a dlouhodobý proces, který si žádá přesná data, správné technologie a vhodné investory. Projekt po projektu.
Matthew Murray
Mezinárodně uznávaný expert na národní bezpečnost, mezinárodní právo, digitální správu a boj proti korupci. V říjnu 2023 byl nominován USA a jmenován ukrajinskou vládou do výběrové komise na předsedu Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny.
V minulosti byl v administrativě Baracka Obamy náměstkem ministra obchodu USA pro Evropu, Blízký východ a Afriku. Podílel se na tvorbě kybernetické bezpečnostní strategie USA i Ukrajiny. Dnes je předsedou poradní rady ukrajinské společnosti Velta Holdings, která je jedním z předních výrobců titanu. Kromě toho působí jako externí profesor na Columbia University a pracuje jako konzultant pro American Bar Association.

Matthew Murray
Ale asi 40 procent z nich se nachází na území, které okupuje Rusko. Bere to Trumpova administrativa v potaz?
Přesně určit, jaké procento vzácných surovin okupuje Rusko, je hodně těžké. Existují různé odhady, ale je potřeba k nim přistupovat opatrně. Například někteří analytici do výpočtů zahrnují i uhlí, což sice je důležitá surovina, ale nezapadá do kategorie „kritických surovin“, na které se Spojené státy aktuálně strategicky zaměřují. Takže v těch číslech může být zmatek.
Ale zpět k vaší větší otázce. Právě tady dohoda mezi USA a Ukrajinou hraje klíčovou roli. Jedním z procesů, které odstartuje, je zmapování a určení vlastnictví nerostů. Jinými slovy: kdo přesně kontroluje jaké suroviny a kde se nacházejí. Až se tato data zpřesní, zejména v oblastech okupovaných Ruskem, Spojené státy a Ukrajina získají jasnější obraz.
A jakmile se to stane, doufám a věřím, že Spojené státy budou mít o důvod víc, proč tlačit na lepší mírovou dohodu, která nebude dávat Rusku kontrolu nejen nad územím, ale ani nad ukrajinským nerostným bohatstvím. Tato dohoda tak může přispět i k diplomatickému řešení, které bude výhodnější pro Ukrajinu.
Myslíte si, že podpis dohody posílil postavení Ukrajiny u jednacího stolu? A že to možná i potěšilo Donalda Trumpa, respektive přispělo k lepším vztahům mezi ním a Zelenským, že najednou má Trump jakýsi transakční důvod v tom bojovat za stejnou věc?
Ano, určitě to pomohlo posílit pozici Ukrajiny. A už jen proto bylo pro prezidenta Zelenského a jeho vládu důležité podniknout kroky k podpisu a ratifikaci dohody. Je třeba zmínit, že se jim podařilo sestavit kvalitní vyjednávací tým a celá jednání byla vedena velmi profesionálně. Díky tomu vznikla čistá a vyvážená dohoda, mnohem lepší než její první návrhy, které kolovaly mezi stranami.
Co se týče vztahu s USA, dohoda posiluje strategické sladění zájmů obou zemí. Trump může být spokojen a Ukrajina se díky tomu může dál rozvíjet jako silná tržní ekonomika založená na právním státě ve středu Evropy. Spojeným státům to otevírá přístup ke kritickým surovinám, které potřebují k tomu, aby mohly efektivněji konkurovat Číně.
Čína dnes ovládá nejen těžbu vzácných zemin a dalších klíčových surovin, ale i jejich zpracování. Má dominantní postavení v globálních dodavatelských řetězcích. Partnerství s Ukrajinou tak může Spojeným státům pomoci tuto převahu narušit a získat zpět větší vliv v oblasti strategických materiálů a technologií.
Jen si to chci ujasnit - je ten náhlý zájem Donalda Trumpa o kritické suroviny motivovaný hlavně obavami z rostoucí dominance Číny v této oblasti?
To je jeden z hlavních důvodů, ale není jediný. Dalším důvodem je, že Trump chce posílit americký průmysl obecně. Kromě této dohody totiž vydal exekutivní nařízení, které se zaměřuje na rozvoj kritických surovin nejen v USA, ale i ve světě.
Konkrétně?
Dodal větší pravomoci a finance několika vládním agenturám, například Mezinárodní rozvojové finanční korporaci, která je i v této dohodě klíčovým hráčem pro investiční fond, dále Export-Import bance a Ministerstvu obrany. Cílem je vybudovat silnější americký průmyslový základ, a to za podpory spojenců a partnerů.
Když jste říkal, že šlo o to vytvořit perfektní strategii, jak to prodat Trumpovi - právě vy jste radil ukrajinské ministryni pro ekonomiku, jak připravit argument pro Trumpa. Co podle vás bylo tím klíčovým, co ho přesvědčilo? Co je nakonec donutilo podepsat?
Zajímavé je, že už pod Bidenovou administrativou ministerstvo zahraničí spolupracovalo s Ukrajinou na rámcové dohodě o rozvoji kritických surovin. A pak to prezident Zelenskyj nastínil Trumpovi už v září 2024, kdy byl ještě kandidátem.
Takže Zelenskyj to Trumpovi představil ještě před jeho zvolením?
Přesně tak. A po Trumpově vítězství už Ukrajina posílala delegace do USA. Já jsem se potkal s místopředsedkyní vlády a ministryní ekonomiky Julijí Svyrydenkovou a skupinou amerických byznysmenů. Navrhl jsem jí, že klíčovou příležitostí je právě rozvoj kritických surovin, včetně titanu z oblasti Delta, což je v americkém národním zájmu z hlediska bezpečnosti. Vysvětlil jsem, že to není jednostranná pomoc, ale výhra pro obě strany - Ukrajina pomůže vyřešit dlouhodobý problém USA s nedostatkem kritických surovin a zároveň to přinese investice.
Myslíte, že právě tohle Trumpa přesvědčilo?
Ano, že to je oboustranně výhodná situace. A když to vezmete z pohledu geopolitiky a geoekonomiky, Trump je velmi zaměřený na ekonomický základ míru. Chce používat ekonomické nástroje, aby dosáhl stability a míru.
Myslím, že si za tenhle přístup zaslouží podporu, samozřejmě za předpokladu, že bude realizován spravedlivě a férově a přinese užitek všem zúčastněným stranám, včetně Ukrajinců, Američanů a koneckonců i Čechů.
Svyrydenková říkala, že nejnovější verze dohody ukazuje americký závazek k bezpečnosti Ukrajiny. Myslíte, že USA skutečně pomohou, pokud to bude potřeba? Posílila tahle dohoda jejich závazek?
Je to přímo v dohodě. Čtvrtý cíl v sekci věnované cílům jasně říká, že dohoda je závazkem USA k suverenitě, prosperitě a bezpečnosti Ukrajiny. Takže ano, věřím, že ano.