Hlavní obsah

Střední školy nabízejí nyní 24 000 volných míst

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

Střední školy pro druhé kolo přijímacích zkoušek nabízí přes 24 tisíc volných míst, z toho 14 tisíc v maturitních oborech. V prvním kole uspělo 89 procent žáků, nejméně se dařilo školákům v Praze, tam zkoušky zvládlo 80 procent.

Článek

Pro druhé kolo přijímacích zkoušek nabízejí střední školy ve čtyřletých a kratších oborech nyní 24 159 míst, z toho 14 229 v maturitních oborech. V prvním kole, které se konalo v dubnu, neuspělo 14 689 uchazečů o čtyřleté a kratší obory, na střední školu se dostalo asi 89 procent přihlášených, podobně jako loni. Vyplývá to z dat, která dnes ČTK poskytlo Ministerstvo školství.

Volná kapacita je podle dat pro druhé kolo i na víceletých gymnáziích - na osmiletých je v ČR 197 míst, na šestiletých 75. Na osmiletá gymnázia se v prvním kole nedostalo 10 221 uchazečů, na šestiletých neuspělo 4677.

Školní přijímací zkoušky i talentové zkoušky na střední školy se budou ve druhém kole konat od 9. do 12. června. Zda se žáci na nějakou školu v druhém kole dostali, se dozvědí 24. června.

Na maturitní obory se v druhém kole mohou hlásit jen žáci, kteří v prvním kole konali jednotnou přijímací zkoušku. K té se letos podle dubnových dat ministerstva přihlásilo na čtyřletých oborech a nástavbách asi 98 130 žáků, zhruba o 4000 více než loni. Dostalo se asi 70 procent z nich.

Uchazeči se v druhém kole mohou hlásit opět i na všeobecné maturitní obory, na čtyřletých gymnáziích je v nabídce 2092 míst, na lyceích 1329 míst. Zhruba 80 procent nabízené kapacity na čtyřletých gymnáziích tvoří soukromé školy, u lyceí je to asi 29 procent.

Žáci byli nejméně úspěšní v Praze

Pražské střední školy nabízí pro druhé kolo přijímacích zkoušek 3700 míst ve čtyřletých a kratších oborech, asi 72 procent je na soukromých školách. Žáci v Praze byli v prvním kole nejméně úspěšní, na střední školu se dostalo 80 procent uchazečů o čtyřleté a kratší obory, meziročně ale mírně více. Na tyto obory se v Praze v prvním kole podle dat Cermatu hlásilo asi 25 100 uchazečů.

Na osmiletých gymnáziích, na která se v Praze v prvním kole hlásilo přes 5300 dětí, je nyní ve městě 47 míst, všechna na soukromých školách. V prvním kole se na osmileté gymnázium dostalo 38 procent žáků, kteří se hlásili z pražských základních škol, více než loni.

Na šestiletých gymnáziích, na která si v hlavním městě dala přihlášku 3180 žáků, se může dostat v druhém kole šest uchazečů, tři na soukromé a tři na veřejné školy. V prvním kole se dostalo na šestileté gymnázium 21 procent žáků, kteří se hlásili z pražských ZŠ.

Pro uchazeče o čtyřleté a kratší obory je na veřejných školách v Praze 977 míst, z toho 752 v maturitních oborech. Na čtyřletých gymnáziích je volných celkem 1482 míst, z toho 121 ve veřejných školách a 1356 v soukromých. Lycea ve městě nabízejí 191 míst, asi 54 procent z nich ve veřejných školách.

Ve středních odborných školách je v Praze 904 míst, zhruba 65 procent tvoří soukromé školy. Střední odborná učiliště s maturitou mají 200 míst, polovina ve veřejných školách.

Zbylá nabízená kapacita maturitních oborů v hlavním městě pro uchazeče o čtyřleté a kratší obory je v nástavbách či konzervatořích. Pro zájemce o nematuritní obory v Praze je nabízená kapacita 559 míst, z toho zhruba 57 procent je v soukromých školách.

Doporučované