Článek
Česká armáda nakupuje, a to nejen nové zbraně, ale i zázemí pro vojáky, třeba polní kuchyně. Jednu takovou teď Ministerstvu obrany prodává brněnská firma 4 Army někdejšího politika ODS. Nabízí ji ale výrazně dráž, než kolik by podle lidí z oboru odpovídalo běžným cenám. Jak to majitel firmy obhajuje? A co na kritiku stran předraženosti říká ministerstvo?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Kdo je Vlastimil Sehnal a co víme o tom, jak vznikla a funguje jeho firma 4 Army.
- Jak vypadá a z čeho sestává kontejnerová kuchyně Kalich, která Ministerstvo obrany vyjde na 66 milionů korun.
- Že firma 4 Army i Ministerstvo obrany odmítají, že by zakázky byly předražené, i když podle lidí z oboru jsou ceny jednotlivých komponentů výrazně nadsazené.
Původně měla mít armáda novou polní kuchyni Kalich od firmy 4 Army k dispozici už loni na podzim, dosud ji však od výrobce neobdržela. Ministerstvo obrany proto minulý týden oznámilo, že bude za pozdní dodávku vymáhat smluvní pokutu.
V čem naopak ministerstvo problém nevidí, je cena, kterou si za Kalich firma 4 Army účtuje (bezmála 66 milionů). Na to, jaké rozpaky částka budí u lidí z oboru, upozornil reportér Seznam Zpráv Tomáš Svoboda, který teď celou záležitost popisuje v podcastu 5:59.
„Armáda přezbrojuje a týká se to nejenom zbraňových systémů, ale i dalšího vybavení, včetně polních kuchyní. Obnova tohoto typu techniky začala už v éře bývalého ministra Lubomíra Metnara kolem roku 2020 a stále pokračuje. V tendrech na přepravní kontejnery se točí poměrně malý okruh firem. A hned po svém vzniku se mezi ně dostala i společnost 4 Army,“ zahajuje své líčení Svoboda.
Kontejnerový byznys
Firma vznikla před šesti lety. Založil ji bývalý vlivný politik jihomoravské ODS Vlastimil Sehnal a zprvu v ní figurovali jen jeho rodinní příslušníci. Podle reportéra SZ doteď není jasné, kde přesně vyrábí, podle registru smluv má prý ale zakázky získávat výhradně od Ministerstva obrany. Na to také naráží opoziční představitelé jako místopředseda ANO Karel Havlíček, když mluví o netransparentnosti zakázek a „kamarádíčkování“ politiků z ODS (občanští demokraté mají resort v gesci).
Chaos a netransparentnost. Na vážné problémy v řízení rezortu obrany – od zadávání zakázek přes zamlžování faktů až po předražené nákupy – upozorňujeme dlouhodobě. Marně. Proto podáme trestní oznámení. Jde o veřejné peníze a jejich správci musí skládat účty. pic.twitter.com/JfiMKRiJZZ
— Karel Havlíček (@KarelHavlicek_) May 22, 2025
„On je původní profesí automechanik, politicky aktivní začal být už při revoluci v roce 1989, stál u zrodu ODS,“ přibližuje Svoboda osobu Vlastimila Sehnala, který byl dlouholetým zastupitelem i starostou obce Lipůvka na Blanensku a v letech 2004-2010 také senátorem, než se v roce 2019 vrhnul do kontejnerového byznysu. Jeho firma kompletuje přepravní kontejnery, známé pod označením ISO 1C, které dnes nacházejí mnoho využití.
„Klíčový paradox, který mě na celou věc přivedl, je ten, že obrana na jednu stranu tvrdila, že ty kontejnery jsou technologicky náročnější a sofistikovanější než běžné komerční kontejnery, na druhou stranu ty zakázky soutěžila firmě, která v té době neměla žádnou velkou historii, ani velké výrobní prostory,“ vysvětluje Tomáš Svoboda, proč se o celou věc začal zajímat.

Reportér Seznam Zpráv Tomáš Svoboda.
„To musí být ze zlata“
Největší údiv ale podle reportéra u lidí z oboru vyvolaly ceny dodávaných celků i jejich komponentů. Použitý kontejner stejného typu se dá pořídit už za stovky tisíc korun a vybavení do něj také výrazně levněji, než jak jej ministerstvu účtovala Sehnalova firma, která si za nejdražší buňku v kuchyni Kalich, konkrétně varnu, řekla o 22 milionů korun. Kovový obal měl podle ministerstva přijít na necelých 10 milionů, vybavení kuchyně zhruba podobně.
„My jsme se zeptali jak prodejců kontejnerů, tak velkých kuchyňských prodejců, a ti cenám nechtěli věřit. Říkali, že vybavení musí být ze zlata,“ uvádí Tomáš Svoboda. „Jeden kuchyňář, jehož firma vybavuje školní jídelny nebo nemocnice, odhadl i nejlepší vybavení té kuchyně maximálně na 3 miliony.“
Podobné podezření na předražení prý přitom panuje i u tendru na desítky sociálních a odpadních kontejnerů za 182 milionů korun, dalším kontraktu, který firma Vlastimila Sehnala od Ministerstva obrany získala.
Samotný podnikatel ale jakékoli pochybnosti kolem zakázek odmítá. Na reportérův dotaz ohledně předraženosti kuchyně Kalich reagoval slovy: „Určitě ne, určitě ne, musíte to vyvinout, vyrobit, zainvestovat. Já myslím, že je dokonce levná.“
V podcastu 5:59 také uslyšíte, jak přidělené zakázky pro firmu 4 Army obhajují zástupci Ministerstva obrany, nebo jak reportér Tomáš Svoboda přišel na to, že zakázka na polní kuchyni, která měla být realizována už loni na podzim, stále není hotova. Poslechněte si v přehrávači na začátku článku.
Editor a koeditor: Barbora Sochorová, Pavel Vondra
Sound design: Ursula Sereghy
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Seznam Zprávy - nahrávky Tomáše Svobody, TV Nova
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.