Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Protesty a nepokoje v Los Angeles už přesahují ulice kalifornského města. V širším měřítku jde o politickou bitvu mezi administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa a opozičními demokraty nebo odpůrci šéfa Bílého domu.
Prezident poslal do města Národní gardu a stovky příslušníků námořní pěchoty, tzn. přímo členy amerických ozbrojených sil. A to bez souhlasu kalifornského guvernéra Gavina Newsoma a starostky Los Angeles Karen Bassové.
Potvrdil tak to, co někteří Američané – ať už jeho odpůrci, či příznivci – tušili od jeho zvolení. Svoji politiku zatýkání a deportací migrantů bude uplatňovat s maximální tvrdostí a silou zejména tam, kde na regionální úrovni vládnou politici Demokratické strany.
„Všichni jsme věděli, že tento den nastane,“ prohlásil v úterý kongresman za Kalifornii Jimmy Gomez.
„Osvobození“ Los Angeles
Trump v noci na středu použil při projevu na vojenské základně Fort Bragg nekompromisní a bojovný slovník. Tvrdil například, že kdyby do Los Angeles nepřišli gardisté a vojáci, město by lehlo popelem.
Nepokoje v Los Angeles
Jak nezvyklé je nasazení Národní gardy bez souhlasu guvernéra daného státu? A proč se právě Los Angeles stalo cílem Donalda Trumpa?
Kalifornský guvernér Gavin Newsom zaujal v dosud zřejmě nejtvrdší konfrontaci s Donaldem Trumpem odbojný postoj. Pro tohoto demokratického politika to ale není první střet s republikánským prezidentem.
Starostka Bassová mu ale oponuje s tím, že protesty se týkaly několika bloků a v naprosté většině Los Angeles je klid a normální život. „Osvobodíme Los Angeles,“ prohlásil Trump.
Později v Oválné pracovně nepřímo varoval, že když se někde objeví proti zatýkání a deportacím migrantů podobný odpor jako v Los Angeles, zareaguje tvrdě.
„Kdybychom teď nepoužili sílu, měli bychom je po celé zemi. Ale můžu informovat zbytek země, že když to někde udělají, pokud to udělají, setkají se se stejnou nebo větší silou, jakou jsme nasadili tady,“ prohlásil Trump.
Čerstvý průzkum televize CBS ukázal, že Trumpovu politiku deportace nelegálních migrantů, kteří se do USA dostali bez povolení, podporuje 54 procent Američanů.
Krok nevídaný od 60. let
Nasazení Národní gardy a vojáků do akce uvnitř Spojených států je ale krajně neobvyklé. Podle deníku The Wall Street Journal k tomu naposledy sáhl prezident George Bush starší v roce 1992, paradoxně také v Los Angeles.
Tehdejší protesty namířené proti chování policie ale byly mnohem rozsáhlejší a násilnější, navíc Bushe požádal o vyslání vojáků tehdejší kalifornský guvernér Pete Wilson. Bez souhlasu guvernéra Národní gardu naposledy nasadil Lyndon Johnson v roce 1965, když ji poslal chránit demonstranty za občanská práva v Alabamě.
Co je národní garda?
- Národní garda je rezervní složkou amerických ozbrojených sil. Nasazuje se při mimořádných událostech, jako jsou například přírodní katastrofy. Naposledy zasahovala letos v lednu při lesních požárech v Kalifornii. Národní garda však může být nasazena i při nepokojích.
- Většina příslušníků má civilní povolání, v národní gardě působí na částečný úvazek.
Protesty proti raziím, které provádějí příslušníci Imigrační a celní správy (ICE), se mezitím rozšířily do dalších měst v USA. Do New Yorku, Atlanty, Filadelfie nebo Chicaga. Právě toto druhé největší americké město mělo být cílem rozsáhlých razií hned v první den Trumpovy inaugurace 20. ledna, ale prezidentův speciální koordinátor pro ochranu hranic a deportace Tom Homan operaci na poslední chvíli zrušil, protože informace o ní prosákly do médií.
Los Angeles a Chicago mají status takzvaného bezpečného útočiště (anglicky sanctuary cities). To znamená, že místní policie nemá právo ptát se lidí, odkud jsou, a nemusí spolupracovat s federálními orgány na jejich zadržení.
Republikánský guvernér Texasu Greg Abbott na to před časem reagoval tak, že tisíce migrantů poslal ze svého státu z blízkosti mexické hranice autobusy a letadly do Chicaga, ať si tam s nimi tedy poradí, když jsou tím bezpečným útočištěm.
Abbott teď na sociální síti X oznámil, že je připraven poslat Texaskou národní gardu kamkoliv, kde se vyskytnou násilné protesty. „Příslušníci Národní gardy jsou v pohotovosti v oblastech, kde se plánují hromadné demonstrace, pro případ, že by jich bylo zapotřebí,“ řekl guvernérův mluvčí Andrew Mahaleris.
I v texaských městech Dallas nebo Austin už se konaly protesty proti zátahům na migranty.
Republikáni už dříve kritizovali demokraty za údajně příliš umírněný postoj vůči násilným demonstracím. „Jen se díval, jak Minneapolis hoří,“ prohlásil například floridský guvernér Ron DeSantis o Timu Walzovi, guvernérovi Minnesoty a demokratickém kandidátovi na viceprezidenta z loňských voleb. Walz řídil stát už v roce 2020 po nepokojích po smrti Afroameričana George Floyda při policejním zásahu.