Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Rusko shromažďuje na Ukrajině od začátku velké agrese v roce 2022 nevídané množství vojáků. Podle velitele ukrajinských ozbrojených sil Oleksandra Syrského stojí 110 tisíc Rusů před Pokrovskem a 50 tisíc na severu ve vzdálenosti zhruba třiceti kilometrů od města Sumy.
Ukrajinci odrážejí útoky podél celé více než 1200 kilometrů dlouhé fronty. Podle Institutu pro studium války (ISW) se jim v Sumské oblasti podařilo dobýt zpět část okupovaného území. Na tomto úseku mají Rusové početní převahu 3 ku 1.
Pokrovsk se jim nedaří dobýt od loňského září, ale ještě na konci minulého roku měli u města jen 70 tisíc vojáků.
„Rusům se pořád daří nabírat do armády lidi. Hovoří se o 30 až 40 tisících měsíčně. Pořád mají kde brát, i když za to platí obrovskou cenu,“ říká pro Seznam Zprávy Tomáš Řepa, vojenský analytik z brněnské Univerzity obrany a příslušník Aktivní zálohy ozbrojených sil České republiky.
„V Pokrovsku se schyluje k nějakému pokusu město dobýt, bitva tam trvá už skoro rok. Rusko má teď na Ukrajině 800 tisíc, možná 900 tisíc vojáků. Je to mnohem, mnohem více než počet, se kterým v únoru 2022 Ukrajinu napadli. Kvalitativně jsou ale tito vojáci horší, mnoho z nich bude obětováno při ruských útocích pěchoty a v kolonách,“ pokračuje.
„I když Ukrajinci mnoho z těchto Rusů rozstřílejí drony a jiným způsobem, přesto ten tlak na jejich obranu je obrovský. Budou zřejmě muset zvážit, jestli někde neustoupit nebo někam nepřesunout posily,“ podotýká.
Rusko má zatím podle všeho nejen dost lidí, ale - přes velké ztráty - i techniky a munice. Přestože se Ukrajincům daří operace hluboko v ruském týlu, jakými byly například zničení bojových letounů na několika letištích nebo víkendový úder na základnu na okupovaném Krymu, kdy drony zničily tři ruské helikoptéry a systém protivzdušné obrany Pancir-S1.
Vladimir Putin ruskou ekonomiku plně podřídil potřebám války. Jak takový přechod v praxi vypadá, nastínil Sergej Čemezov, šéf ruského státního zbrojařského konglomerátu Rostec. Tvrdí, že od roku 2021 vzrostla výroba zbraní a munice desetinásobně, Rostec dodává armádě na Ukrajinu osmdesát procent veškerého materiálu.
Pod zmíněný konglomerát patří více než dvě stovky továren, které produkují vše od dronů a dělostřelecké munice až po letouny Su-34 nebo nadzvukové střely Kinžál. Rusko nyní dává na armádu a zbrojení téměř čtyřicet procent veškerých státních výdajů.
Čemezov patří k okruhu nejbližších a nejloajálnějších lidí ruského vůdce Vladimira Putina. Znají se z působení v sovětské tajné službě KGB. Nedávno sebevědomě tvrdil, že ukořistění západních zbraní ruskou armádou na Ukrajině nemá velký význam, protože ruská technika je lepší a Západ nemá Rusko co naučit.
„Německé tanky Leopard nemají nic, co bychom mohli nebo měli do naší produkce zahrnout. A britské Challengery jsou kastroly, které se do skutečné bitvy nehodí,“ řekl Čemezov v rozhovoru pro magazín Rozvědčík, který vydává ruská civilní rozvědka SVR.

Východní Ukrajina.
Rovněž ukrajinská produkce zbraní se za uplynulé tři roky zvedla, přestože továrny a zbrojovky patří k terčům ruských útoků. Například výroba dělostřeleckých granátů stoupla z 50 tisíc v roce 2022 na 2,4 milionu.
„Co se týká granátů a munice, domácí výroba zajišťuje zhruba 30 procent spotřeby. Loni ukrajinské zbrojovky vyrobily dva a půl milionu granátů různých kalibrů. Samozřejmě přílišná závislost na dodávkách ze zahraničí je naším slabým místem, proto jsme například podepsali smlouvu o společné výrobě a investicích s některými západními zbrojovkami na území Ukrajiny, například s německou firmou Rheinmetall,“ řekl v rozhovoru pro Seznam Zprávy ukrajinský pilot Oleksij Melnyk.
Vyjednávání amerického prezidenta Donalda Trumpa v žádnou dohodu o příměří nevyústilo, takže válka pokračuje bez výhledu na brzký konec.
„Vypadá to, že Putin minimálně zkusí dobýt všechny ty čtyři oblasti, které se rozhodl okupovat a připojit k Rusku. Na životech mu nezáleží a politické hledisko je nadřazené jakémukoliv racionálnímu uvažování. Putin je jediný, kdo může válku ze dne na den ukončit. To platí stále a platilo to od začátku,“ podotýká Tomáš Řepa.