Hlavní obsah

Sekta platí politiky. Na akcích její organizace řečnila poslankyně i expremiér

Nina Nováková tvrdí, že jí munistická organizace nic nedává. Zahraniční média ale píší o tom, že hnutí některé politiky platí.Video: Kristina Ciroková, Seznam Zprávy

Poslankyně Nina Nováková (nestr. za KDU-ČSL) už 10 let spolupracuje s organizací, která je úzce spojená s munistickou sektou. Ta je známá tím, že po světě platí politikům za podporu. Politička spojení se sektou odmítá.

Článek

Už v roce 2016, když byla poprvé poslankyní, se Nina Nováková (nestr. za KDU-ČSL) zúčastnila v jihokorejském Soulu konference, na kterou ji pozvala Univerzální federace míru - organizace založená v roce 2005 manželi Munovými. Tedy vůdci nového náboženského hnutí Církev sjednocení, známého též jako munisté.

Spolupráce české poslankyně s organizací úzce spjatou s touto církví, již řada lidí označuje za sektu, trvá dodnes.

Politička, která je jedničkou za KDU-ČSL na kandidátce Spolu v letošních sněmovních volbách ve Středočeském kraji, tvrdí, že ji lidé z federace oslovili sami. Odmítá, že by se spojila se sektou.

„Nikdy jsem nezačala pracovat s munisty a myslím si, že každý, kdo jedním dechem mluví o munistech a Univerzální federaci míru, dělá hrubou, nekorektní chybu,“ tvrdí Nina Nováková. Podle ní jde o nenáboženskou organizaci. „V žádném případě se nedá říct, že Univerzální federace míru slouží nějakému náboženskému hnutí. Alespoň pro mě,“ dodává.

To však vyvrací například religionista Ivan Štampach, který v článku na webu Dingir píše, že Univerzální federace míru je „jednou z podob Unifikačního hnutí známého jako Církev sjednocení“. Tedy náboženského hnutí založeného Korejcem Son-mjong Munem, který sám sebe označil za mesiáše. Od jeho smrti v roce 2012 vede organizaci a všechny její odnože jeho manželka Hak Ča Han.

Hnutí provázejí skandály spjaté s politikou. Podle webu The Korea Herald z letošního května má vůdkyně Hak Ča Han Mun zakázáno vycestovat z Jižní Koreje kvůli policejnímu vyšetřování, ve kterém jde o podezření z uplácení manželky bývalého prezidenta. Ta měla přijmout hodnotné dary v podobě kabelek Chanel a diamantového náhrdelníku výměnou za podporu projektů církve.

Napojení munistů na politiky se řeší i ve Spojených státech. Časopis Time napsal, že jedním z podporovatelů je i americký prezident Donald Trump, který od církve dostal za tři natočené videozdravice zaplaceno 2,5 milionu dolarů (v přepočtu 52,5 milionu korun).

V Japonsku stála podpora Církve sjednocení život premiéra Šinzóa Abeho. Před třemi lety ho zastřelil muž, jehož matka věnovala celý rodinný majetek této církvi a tím údajně finančně zruinovala rodinu.

„Ta sekta z vás sedře kůži, vytáhne z vás všechny vaše peníze, všechny vaše úspory,“ komentuje aktivity hnutí japanolog a mediální odborník Igor Průša, který se působení této církve v Japonsku a ve světě věnuje.

Něco za něco

Podle Igora Průši si hnutí často zavazuje politiky penězi, dary a službami. Například japonská média to odhalila právě po atentátu na premiéra Šinzóa Abeho. Zjistila, že vztahy s munisty udržuje řada politiků a vypátrala taky to, co z toho mají - že je to něco za něco.

Podle Průši byl postup například takový, že bývalý premiér Šinzó Abe využíval církev k tomu, aby zajistila jeho spolustraníkům volební hlasy. Sám podpořil hnutí tím, že vystoupil na jeho akci.

„Řekl té církvi, ať podporuje určitého kandidáta tím, že mu bude pomáhat s kampaní a její členové ho budou volit,“ vysvětluje japanolog a dodává, že existuje i konkrétní případ, kdy byl takto zvolen zcela neznámý kandidát 140 000 hlasy.

V současnosti ale Církev sjednocení bojuje v Japonsku o přežití. Tamní soud v první instanci rozhodl o jejím rozpuštění, likvidaci majetku a zrušení daňových výhod.

Korejské náboženské hnutí údajně manipulovalo se svými členy, vyvolávalo u nich strach a nutilo je kupovat drahé zboží a dávat dary, i když neměli peníze. Podle soudu takto církev od více než 1500 lidí vylákala dary ve výši nejméně 20,4 miliardy jenů (přes tři miliardy korun).

Vedení Církve sjednocení v Japonsku s rozhodnutím soudu nesouhlasí a tvrdí, že vážně ohrožuje náboženskou svobodu a lidská práva jejích stoupenců.

Nováková: Nikdy mi nic nedali

Poslankyně zvolená za lidovce tvrdí, že s organizací Univerzální federace míru spolupracuje proto, že mají společná témata, jako je podpora rodiny a souhry mezi lidmi nebo podpora mezináboženského dialogu.

Nina Nováková chodí v Praze besedovat do sídla této organizace, například na téma čtvrtá dimenze v každodenním životě nebo Istanbulská úmluva, proti které poslankyně dlouhodobě vystupuje.

Politička se v minulosti zúčastnila i několika zahraničních akcí pořádaných Univerzální federací míru. Vedle Soulu také v albánské Tiraně a v Londýně. Tam měla například v roce 2017 krátký projev o tom, jaké základní lidské hodnoty sdílíme.

Ve spolupráci s Univerzální federací míru se v letech 2016 a 2017 podílela na organizaci dvou konferencí na půdě Poslanecké sněmovny.

Foto: Zdroj: www.upf.cz, Seznam Zprávy

Poslankyně Nina Nováková vystupuje na besedách v pražském sídle Univerzální federace míru.

Mezi roky 2017 a 2021 si dala od politiky pauzu. Do sněmovní lavice se vrátila v tomto volebním období díky velkému počtu preferenčních hlasů. Spolupráci s federací nepřerušila. Jak se například uvádí na webu magazínu „True Peace Magazine“ vydávaném munisty, loni poslala Nováková vůdkyni Hak Ča Han Mun blahopřání k „64. výročí kosmické svaté svatby Pravých rodičů Nebe, Země a lidstva“, tedy k její svatbě s reverendem Munem.

Nina Nováková, která se i letos uchází o hlasy voličů, tvrdí, že za besedy, zahraniční přednášky nebo zaslané blahopřejné zdravice žádné peníze, dary ani jinou kompenzaci nedostává. Maximálně prý upomínkové předměty, jako je bonboniéra nebo korejský čaj.

„Nikdy mi za to nic nedali. Jsou to souběžné mezinárodní cesty, takže tam třeba byla částečná úhrada cestovních nákladů, ale nikdy to nebylo o tom, že bych dostala třeba jeden haléř za to, že jsem tam vystoupila. To v žádném případě ne,“ brání se Nováková a zároveň tvrdí, že o politických skandálech, které munisty provázejí, nic neví.

Česká pobočka Univerzální federace míru na zaslané otázky ani po několika dnech neodpověděla. Žádné finanční údaje se o organizaci nedají vyčíst ani v obchodním rejstříku. Spolek porušuje zákon, protože od svého zapsání nikdy nezveřejnil účetní závěrku.

Topolánek: Kašlu na vás

Nina Nováková není z Česka jediná, kdo na akcích organizace manželů Munových veřejně vystupuje. Jednoho z jejích světových summitů v Soulu se v roce 2020 účastnil i bývalý premiér a expředseda Občanských demokratů Mirek Topolánek. Byla to, jak je u této organizace zvykem, honosná akce, na které se sešlo několik tisíc delegátů a vrcholných představitelů ze 172 zemí.

Foto: Zdroj: eume.upf.org, Seznam Zprávy

Bývalý premiér Mirek Topolánek se v roce 2020 zúčastnil světového summitu, který organizovala Univerzální federace míru.

I Mirek Topolánek tvrdí, že vystoupení na summitu nebylo honorované. „Měl jsem neplacené oficiální vystoupení v Soulu na akci, kde bylo tak 40 bývalých premiérů, prezidentů,“ napsal reportérce Seznam Zpráv v SMS.

„Máte na mě zadání? Sorry. Nikoho už nezajímám a vlastně kašlu i na vás,“ dodal popuzeně.

Hromadné svatby

Munisté vstoupili do širšího povědomí veřejnosti především kvůli hromadným svatbám. O obřadech, při kterých reverend Mun požehnával tisícům párů najednou, informovala média po celém světě. Snoubenci se často poznali až při ceremonii a někdy nemluvili ani stejným jazykem. Partnery vybíral vůdce Mun. Po jeho smrti vede obřady jeho žena.

Rituál má podle Munova učení propagovat rasovou toleranci a světový mír. Co ale naopak reverend rozhodně netoleroval, byla homosexualita. O gayích na půdě amerického Senátu v roce 2005 prohlásil, že jsou to „špinaví psi požírající výkaly“.

To, že se dokázal dostat až do Kapitolu, svědčí o tom, jaký vliv na americké politiky, především republikány, měl. Církev sjednocení je popisována jako bohatá síť politických a obchodních zájmů, která funguje na všech kontinentech. Časopis Time tvrdí, že má až dva miliony příznivců a majetek v hodnotě více než jedné miliardy dolarů (21 miliard korun).

Ve Spojených státech například vlastní konzervativní deník Washington Times, zpravodajskou agenturu UPI, baletní společnost, mezinárodní dodavatelskou síť ryb a i v jiných zemích se věnuje dalším obchodním aktivitám.

Že je sektou, církev zásadně odmítá.

„Oni lžou. Říkají ,My nejsme sekta, nám jde o mír, o rodinu a o mezináboženský dialog,‘ ale ve skutečnosti chtějí, aby vznikla globální teokracie, která spojí všechny státy a na vrcholu bude sedět Hak Ča Han. To je to boží království podle Muna,“ míní japanolog Průša.

Foto: Seznam Zprávy

ilustační foto

Zkušená reportérka Seznam Zpráv Kristina Ciroková pátrá po lidech, kteří stojí v čele manipulativních náboženských uskupení a kteří těží, finančně ale i jinak, z nátlaku na své členy, kterými jsou v mnoha případech prostřednictvím svých rodičů i nezletilé děti. Jsou to příběhy fyzického i psychického týrání, sexuálního násilí a zdánlivě bezvýchodných životních situací, které ale v několika případech skončily smrtí.

Doporučované