Hlavní obsah

Poslanec otevřel dveře Sněmovny proruské sektě. „Nemohu je kádrovat,“ říká

Ženy z proruské sekty mluvily ve Sněmovně. Vydávaly se za neexistující spolek.Video: Kristina Ciroková, Jan Pospíšil, Seznam Zprávy

Lidé z náboženského hnutí AllatRa dostali prostor na oficiální akci v Poslanecké sněmovně. Poslanci si neověřili, s kým jednají. Před spoluprací s touto organizací přitom varuje Ministerstvo vnitra.

Článek

V Poslanecké sněmovně se 1. dubna odehrál seminář na téma role médií při efektu nápodoby masových střeleb. Organizoval ho poslanec Stanislav Berkovec (ANO), který je předsedou podvýboru pro média a svobodu slova.

Úvodní a závěrečné slovo věnoval čtyřem ženám z náboženského hnutí AllatRa, tedy z organizace, kterou bedlivě sleduje ministerstvo vnitra.

„Důvodem jsou primárně různé antisystémové konspirační teorie, které by mohly mít radikalizační potenciál, a v zásadě i kvůli obecnému přehledu o tom, jestli kanály, které využívá hnutí AllatRa, nejsou nějakým vektorem pro vývojové působení a šíření narativu Ruské federace,“ uvedl pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Dodal, že „vzhledem k možné rizikovosti pro vnitřní bezpečnost České republiky“ resort spolupráci s tímto hnutím nedoporučuje.

Tím, jak se zástupcům AllatRy podařilo dostat na poslanecký seminář, se zabývá nový díl publicistického videopořadu Terén Kristiny Cirokové.

A jaké konspirace organizace šíří? Například dezinformační teorii o tom, že v roce 2036 má přijít konec světa a že řešením klimatických změn není omezení emisí oxidu uhličitého, ale sjednocení se ve tvořivé společnosti. Mesiášem, který pod vedením Ruska spojí slovanské národy k nápravě, je takzvaný Nomo. Jeho životopis je přitom nápadně podobný životu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Poslanci Stanislavu Berkovci se ženy z hnutí AllatRa prý představily jako zástupkyně Volného sdružení rodičů. Stejně tak se prezentovaly i jeho kolegyni z podvýboru Nině Novákové (KDU-ČSL). Žádný takový spolek ovšem oficiálně neexistuje. Poslanci si víc informací o ženách, se kterými se opakovaně sešli, nezjišťovali. Upozornila je na to až reportérka Seznam Zpráv, která z tiskové zprávy uveřejněné na webu Poslanecké sněmovny zjistila, kdo na semináři vystupoval.

„Já přeci nemohu kádrovat jejich soukromý život,“ míní poslanec Berkovec a podobně smýšlí i poslankyně Nováková. „Jestliže někteří z nich sami sebe vnímají jako součást nějakého společenství AllatRa, tak je mi to v tuhle chvíli ale úplně jedno. Já jsem jako velmi tolerantní v tom, že vím, že lidé hledají nějaký čtvrtý rozměr, nějaký spirituální rozměr,“ hájí svůj přístup Nováková.

Amnesty International se ohradilo proti hnutí AllatRa

Letos v březnu se česká pobočka Amnesty International vyjádřila k vystoupení prezidentky Tvořivé společnosti (projekt hnutí AllatRa) Olgy Schmidt na své výroční valné hromadě v USA. Vystoupením prezidentky na této akci se AllatRa chlubila na sociálních sítích. Amnesty International ale upřesnilo, že Olga Schmidt hovořila s některými účastníky valné hromady v patnáctiminutovém rozhovoru „fireside chat“, který není formální prezentací.

Organizace také doplnila, že nevěděla o tom, ke komu Olga Schmidt patří.

„Amnesty International USA nevěděla o vazbách paní Schmidt na AllatRu před ani kdykoli jindy během shromáždění a neztotožňuje se s posláním, hodnotami a aktivitami tohoto náboženského hnutí,“ píše se v prohlášení české pobočky Amnesty International.

„Je to váš džob“

S názorem poslanců, že není nutné zjišťovat, s kým jednají a komu dávají prostor na parlamentní půdě, nesouhlasí oslovené expertky na bezpečnost a dezinformace.

„U mě tenhle argument opravdu neobstojí. Já rozumím té potřebě vyslyšet maminky, které se bojí, ale zároveň je potřeba vnímat i to B, že jsou to zástupci nějakého hnutí, u kterého je zdvižený prst ze strany bezpečnostní komunity,“ kritizuje poslance odbornice na bezpečnost Petra Mlejnková z Masarykovy univerzity v Brně.

Alexandra Alvarová, která se zabývá politickým marketingem, dezinformacemi a hybridními válkami, politikům vzkazuje, že není jedno, komu věnují svou důvěru nebo s kým se vyfotí. „Pro ty voliče je to signál - tohle má rád můj poslanec, těmto lidem důvěřuje. Není možné to odbýt s tím, že to není můj džob. Je to váš džob, dámy a pánové,“ apeluje na poslance Alvarová.

Náboženskému hnutí AllatRa se přitom na Slovensku podařilo proniknout až do struktur žilinské prokuratury, která vedla trestní stíhání reportérky Seznam Zpráv kvůli jejím reportážím a podcastům o sektách, ve kterých měla propagovat takzvané antikultovní hnutí. Podezření popsané slovenskými úřady se shodovalo s kampaní, kterou tou dobou už několik měsíců šířila na internetu AllatRa.

Vyšlo přitom najevo, že prokurátorka Lucia Pavlaninová, která na případu pracovala, dříve sama akce této organizace propagovala. Generální prokuratura nakonec případ zastavila s tím, že nešlo o trestný čin, a prokurátorka čelí disciplinárnímu řízení.

Zatykač na Ukrajině

Hnutí AllatRa vzniklo na Ukrajině. Tamní policie a kontrarozvědka o něm mluví jako o sektě a její vedoucí představitele podezírá z toho, že pracují „ve prospěch tajných služeb Ruské federace“. Je na ně v jejich domovině vypsán zatykač a za několik trestných činů, včetně vlastizrady, jim hrozí až doživotní vězení. Ze země ovšem na začátku války utekli. Seznam Zprávy předloni odhalily, že se vůdce AllatRy Igor Danilov skrývá na Slovensku. Všechna podezření ale odmítá.

Foto: SZ

Ukrajinské úřady vydaly zatykač na šest vedoucích představitelů hnutí AllatRa.

Poslanec Berkovec popsal, že ženy z AllatRy ho žádaly, aby prosadil změnu zákona.

„Chtěly na to udělat zákon, který by ukládal médiím, jak přesně medializovat nebo nemedializovat případy hromadného násilí nebo hromadných střeleb,“ prohlásil Berkovec s tím, že to prý odmítl.

Místo toho navrhl zorganizovat seminář. Měl s nimi kvůli tomu prý několik „přípravných“ schůzek. Ženy sepsaly i deklaraci, kterou na závěr akce přečetly. Jsou v ní doporučení, kterými by se média při informování o masových střelbách měla řídit.

Seznam Zprávy oslovily s žádostí o rozhovor Karolínu Hronovou, předsedkyni české buňky Tvořivé společnosti, což je projekt hnutí AllatRa.

O účasti na semináři ve Sněmovně příliš mluvit nechtěla, odpověděla jen na otázku, proč ženy poslancům neřekly, že jsou z hnutí AllatRa, a schovávaly se za Volné sdružení rodičů.

„Pokud se budete účastnit nějakého fotbalového klubu nebo budete fanouškem nějakého fotbalového klubu, tak to budete všude hlásit?“ opáčila Hronová s tím, že jsou především „rodiče a lidé, kteří chtějí žít v bezpečné zemi“.

Profesor prý netušil, že dělá rozhovor s AllatRou

Religionista a sociolog, který působí na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, profesor Zdeněk Nešpor natočil v březnu rozhovor pro youtubový kanál, na kterém hnutí AllatRa publikuje své videopořady. Interview s ním vedla předsedkyně české buňky Tvořivé společnosti Karolína Hronová.

Proti jeho vystoupení se ohradili studenti fakulty. „Ať si prof. Nešpor svou roli v tomto rozhovoru uvědomuje, či nikoliv, máme za to, že k takovým výstupům by se žádný akademik nikdy propůjčit neměl. Jsme přesvědčeni, že reprezentovat univerzitu je vhodné v příslušných oficiálních médiích, ale nikoli na dezinformačních kanálech,“ napsali v dopise adresovaném vedení univerzity.

Fakulta humanitních studií k tomu uvedla, že religionista Nešpor údajně o propojení internetového kanálu na hnutí AllatRa nevěděl.

„Fakulta humanitních studií UK se distancuje od cílů a hodnot organizace AllatRa a jejího působení,“ napsala k tomu ve svém prohlášení děkanka Věra Sokolová.

Sami o střelbě bez servítek

Na půdě Poslanecké sněmovny vystoupila i řada dalších sympatizantů hnutí AllatRa, kteří seděli v lavicích pro veřejnost a do mikrofonu mluvili v rámci závěrečné diskuze. Seznam Zprávy mezi nimi identifikovaly i tváře těch, kteří natáčejí oficiální videa AllatRy publikované na internetu.

Zatímco ve Sněmovně hovořili jen o efektu nápodoby, který hrozí při přehnaném informování o masových střelbách ze strany médií, ve vlastních pořadech na internetu jsou lidé z AllatRy mnohem radikálnější. Šíří například konspirační teorii o tom, jak někteří novináři kódují lidem mysl, aby se z nich stali masoví vrazi.

A to, co chtějí zakázat médiím, sami ve svých videích porušují - například aby se nezveřejňovalo jméno střelce z filozofické fakulty (což většina českých médií včetně Seznam Zpráv neuvádí).

Co se odehrálo na semináři v Poslanecké sněmovně? Jaké teorie přívrženci AllatRy šíří? Příklady najdete v úvodní videoreportáži. Dozvíte se v ní i to, čím poslanci proruskému hnutí posloužili.

Terén

Foto: Seznam Zprávy

Publicistický pořad Kristiny Cirokové.

Doba, ve které žijeme, osobnosti, které ji formují, politika, která ji rámuje. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #teren nebo na e-mail: kristina.cirokova@sz.cz.

Sledujte ZDE.

Doporučované