Hlavní obsah

„Propadněte se hanbou!“ Musk zažehl ostrý spor s Trumpem

Foto: Photo Agency, Shutterstock.com

Elon Musk.

Muskovi stále vadí rozsáhlý rozpočtový zákon prosazovaný Trumpem a chce se „mstít“ republikánům, kteří pro něj budou hlasovat. Mohl by uspět, protože legislativa není příliš populární ani mezi voliči této strany.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Nejvyšší navýšení státního dluhu v historii, miliony lidí bez zdravotního pojištění, revolta několika republikánských zákonodárců. Prosazování rozpočtového zákona Donalda Trumpa, který nese označení „Jeden velký krásný zákon“ (OBBB), doprovází velké drama.

A teď se do konfliktu s prezidentem opět vrátil nejbohatší člověk planety Elon Musk. Ten ještě před měsícem vedl Trumpem nově vytvořené ministerstvo pro efektivitu (DOGE), jehož metou bylo snížení státního dluhu o stovky miliard dolarů. Musk nakonec seškrtal programy, rozpočty agentur a platy státních zaměstnanců (tisíce nechal propustit) v hodnotě zhruba 170 miliard dolarů.

Současná podoba OBBB má přitom dluh podle prognóz Rozpočtového úřadu Kongresu navýšit o závratných 3,3 bilionů dolarů. Mohou za to především štědré daňové úlevy pro bohaté Američany, které výrazně sníží výši příjmů na jedné a nedostatečné snížení výdajů na straně druhé.

„Každý člen Kongresu, který vedl kampaň za snižování vládních výdajů a pak okamžitě hlasoval pro největší zvýšení dluhu v dějinách, by se měl hanbou propadnout!“ napsal rozčílený Musk na síti X.

Zažehl tak opět spor s prezidentem. Oba muži se do sebe už před měsícem pustili právě v otázce výdajů a úspor. Muskovi se zákon už tehdy hrubě nelíbil, legislativu nazval „odpornou ohavností“ a v desítkách postů na X pohrozil konzervativním zákonodárcům odplatou.

Slíbil, že jim nedá peníze na jejich kampaně, nebo finančně podpoří jejich rivaly. Opřel se i do Trumpa a vytáhl na něj dokonce „důkazy“ o tom, že Trump figuruje na tzv. Epsteinově seznamu. Zdiskreditovaný finančník Jeffrey Epstein byl odsouzen za kuplířství s nezletilými dívkami. Později ve vězení spáchal sebevraždu.

Musk se později prezidentovi omluvil s tím, že některých svých výpadů lituje. Teď opět zuří a slibuje, že své jmění použije v boji proti všem podporovatelům zákona.

„Příští rok prohrají (republikáni podporující OBBB) primárky, i kdyby to měla být poslední věc, kterou na této Zemi udělám,“ napsal také Musk.

Tato hrozba přivedla moderátora stanice CNN Johna Bermana k ironické poznámce o tom, že takových primárek by mohla být celá řada, protože Muskova mise na planetu Mars, kam chystá svoje rakety SpaceX, „nebude připravena ke spuštění ještě řadu let“.

„Už žádné rakety“

Donald Trump na Muska zareagoval a miliardářovi pohrozil tím, že DOGE by nakonec mohlo začít rušit vládní kontrakty a dotace Muskovým firmám.

„Elon možná dostává větší dotace než jakýkoliv člověk v historii, a to o dost. Bez subvencí by Elon nejspíš musel zavřít krám a vrátit se domů do Jihoafrické republiky,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social v narážce na rodnou zemi miliardáře, který mimo jiné stojí v čele automobilky Tesla.

„Už žádné starty raket, satelity ani výroba elektromobilů – a naše země by ušetřila majlant. Možná bychom měli nechat DOGE, aby se na to pořádně podíval? Spousta peněz k ušetření,“ napsal dále Trump.

Musk není sám, kdo se prezidentovi staví na odpor. Zákon ve své stávající podobě odmítá podpořit několik republikánských senátorů. Trump může přitom ztratit jen tři z nich, demokraté jsou totiž ve své opozici jednotní.

Kritizují především předpokládané škrty ve vládním programu Medicaid, který poskytuje zdravotní pojištění Američanům s omezenými příjmy a prostředky. Podle odhadů by o tento typ pojištění mohlo přijít až 12 milionů lidí.

Stejný argument předkládá jeden z rebelů v řadách republikánských senátorů Thom Tillis ze Severní Karolíny. Ten tvrdí, že díky zákonu přijde o Medicaid v jeho státě téměř 700 tisíc lidí.

Normu tak považuje za „zradu“ a „porušení volební slibu“ Donalda Trumpa, který se zavázal, že se Medicaid nedotkne. Tillis přitom napadl prezidentovy poradce, když je označil za „amatéry“ a hájil „nezávislost svého myšlení“.

Foto: Shutterstock.com

Americký prezident Donald Trump a republikánský senátor Thom Tillis.

Prezident senátorovi ve stylu Elona Muska pohrozil tím, že využije svůj vliv a popularitu mezi republikánskými voliči a v primárkách příští rok podpoří Tillisova protikandidáta. Senátor ale následně oznámil, že se o znovuzvolení (k nadšení Trumpa) nebude ucházet. O křeslo projevila zájem prezidentova snacha Lara Trumpová.

Podtrhuje to největší formu pokrytectví v americké politice. Když lidé vidí nezávislé myšlení na druhé straně, jásají. Ale když ti samí lidé vidí nezávislé myšlení přicházet z jejich vlastních řad, opovrhují jím, vylučují ho a odsuzují.
Thom Tillis, repbulikánský senátor za Severní Karolínu

Aby se věci ještě více zkomplikovaly, v Senátu je ještě jiné křídlo odbojných senátorů. Skupina nejméně čtyř žádá daleko razantnější škrty v Medicaid. Pokud by jejich návrh prošel, Trump by mohl přijít o podporu senátorů, kteří jsou již nyní s úrovní škrtů znepokojeni.

Jeden velký krásný zákon už tak nemá podporu mezi Američany. Pravidelně to ukazují průzkumy veřejného mínění včetně těch zadaných konzervativními médii a organizacemi.

Sondáž pravicové televize Fox News například zjistila, že zákon podporuje jen 38 procent Američanů, 59 procent jich je proti. Ještě horší čísla zaznamenal průzkum firmy KFF s poměrem 35 ku 64 procentům v neprospěch legislativy.

Strach z dopadu na zdraví

Zákon přitom není příliš populární ani u republikánů. V sondáži PKK se za normu postavilo „jen“ 61 procent z nich. O něco vyšší podporu získal zákon u MAGA republikánů, tedy u oddaných stoupenců prezidenta, a to 72 procent.

„Podle tohoto průzkumu dvě třetiny respondentů tento zákon vnímají negativně. Jejich přízeň klesá, když se dozvědí o možných dopadech (zákona) na jejich zdraví,“ píši autoři z KFF.

Donald Trump i tak věří, že republikáni tento rozpočtový zákon, který má financovat prezidentovu agendu včetně masových deportací, bude schválen do 4. července, kdy si Amerika připomíná svou nezávislost na britské koruně.

Doporučované