Hlavní obsah

Potřebují SpaceX a Tesla dotace? Trump znovu vyhrožuje Muskovi

Foto: Flickr Bílého domu

Elon Musk a Donald Trump.

Boj dvojice mužů, kteří mají největší potenciál hýbat akciovými trhy a titulky novin, se opět rozhořel. Trump pohrozil Muskovi, že jeho firmám odejme dotace a přivede je tak ke krachu. Může to být pravda?

Článek

Nedávno ještě mezi americkým prezidentem a nejbohatším člověkem na planetě panovala náklonnost a zřejmě i partnerství. Elon Musk do kandidatury Donalda Trumpa investoval přes 290 milionů dolarů. A po jeho inauguraci v lednu stanul v čele nového Úřadu pro zefektivnění státní správy (DOGE), který měl najít úspory ve výši dvou bilionů dolarů. A hlava státu si na podporu nového poradce v březnu koupila červenou teslu.

DOGE ale seškrtal jen 170 miliard dolarů, a to navzdory tomu, že za velké kritiky propustil tisíce státních zaměstnanců. Musk nakonec sám post v květnu opustil a v červnu dokonce stanul v přímé opozici kvůli nově představenému zákonu na snížení daní a státních výdajů. Ten označil za odpornou nehoráznost, co zvýší schodek federálního rozpočtu, pohrozil stažením peněz na Trumpovy kampaně a financováním prezidentových rivalů, Trumpa nařkl z nevděčnosti a psal také, že prezident figuruje na tzv. Epsteinově seznamu, který souvisí se zneužíváním nezletilých dívek.

Donald Trump v reakci pohrozil, že firmám Elona Muska odebere vládní kontrakty a dotace, a ten se poté za výroky omluvil. Spor tak netrval ani první dva červnové týdny. Dlouho však netrvalo ani následné zdánlivé příměří.

Opětovně zažehnutý spor

Americký prezident se toto úterý tentokrát sám opřel do nejbohatšího muže planety a začal tam, kde předtím skončil. Na své vlastní síti Truth Social uvedl, že „Elon možná dostává víc dotací než kterákoliv jiná lidská bytost v historii a bez nich by mohl zavřít krám a vrátit se domů do Jižní Afriky“.

„Žádné další starty raket, satelitů nebo výroba elektromobilů a naše země by ušetřila jmění. Možná by se na to měl DOGE pořádně, nekompromisně podívat? Moc peněz k ušetření,“ napsal Trump v příspěvku.

„Doslova říkám - všechno to zrušte. Hned,“ odpověděl na vlastní sociální síti X ihned Musk, který už dříve uváděl, že jeho firmy přežijí i bez dotací.

Nejbohatší člověk planety ví, co dělá

Redakce SZ Byznys nabízí proto náhled na to, jak jsou hlavní podniky Elona Muska, tedy vesmírná firma SpaceX a výrobce elektromobilů Tesla závislé na státu a jeho podporách, a to i ve srovnání s konkurencí.

„Když Musk volá po zrušení veškerých státních dotací, tak ví, co dělá, protože jeho firmy na nich skutečně závislé nejsou. Jejich zrušení by nejspíš více poškodilo jeho konkurenty, zatímco pro Teslu a SpaceX to je spíš jen kapka v moři,“ komentuje situaci Petr Melechin, zakladatel a editor webu ElonX.cz, který se na miliardáře a jeho firmy specializuje.

Závislost Muskova podnikání a Spojených států je navíc vzájemná. Jen za vynesení jednoho astronauta ve své vesmírné lodi Crew Dragon do kosmu si SpaceX podle typu mise účtuje okolo 55 milionů dolarů čili 1,1 miliardy korun, pokud jsou obsazená všechna čtyři místa.

Loni SpaceX v rámci dvou misí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) vynesla čtyři astronauty pro americkou vesmírnou agenturu NASA a dva kosmonauty pro ruský úřad Roskosmos, který na oplátku vynesl dva americké astronauty ve svých lodích. NASA přitom nyní při letech k ISS plně spoléhá na Muska, protože na Rusku nechce být závislá, vlastní loď v provozu nemá a nová soukromá loď Starliner od Boeingu pro cesty k ISS měla při své první loňské misi poruchu, takže se astronauti letos museli na Zemi stejně vracet v Crew Dragon.

Vesmír? Více soukromých zakázek než vládních

Loni však SpaceX vynesla do kosmu i osm dalších astronautů v rámci dvou komerčních misí pro vesmírné cestovky Polaris Dawn a Axiom Space. S druhou jmenovanou by měl na přelomu let 2027 a 2028 letět do kosmu například i český astronaut Aleš Svoboda.

Vesmírný průmysl není však pouze o astronautech. Týká se i kosmických stanic a satelitů - od meteorologických, přes internetové až po zpravodajské či vojenské, které většinou do kosmu dopravují také Muskovy rakety Falcon 9 a Heavy. A přestože armáda a letectvo USA jsou pro Muska vedle NASA častými zákazníky, soukromí klienti i v tomto případě převažují.

Loni americká vláda podle federálních záznamů se SpaceX uzavřela 339 transakcí v objemu 3,2 miliardy dolarů a přestože výsledky hospodaření firma ještě nezveřejnila, tak analytická společnost Payload Space už v únoru psala, že celkové tržby by měly překonat 13,1 miliardy a sám Elon Musk v červnu uvedl, že dosáhnou na rekordních 15,5 miliardy dolarů.

Není státní podpora jako podpora

A SpaceX se rýsují další velké zakázky. Provoz ISS by měl po roce 2030 skončit, na oběžné dráze ji mají nahradit nejméně tři stanice soukromých amerických firem, které na postupné vynesení svých modulů zřejmě využijí Muskovy rakety. NASA si v těchto stanicích plánuje pronajímat místa, a protože je potřebuje, vývoj stanic také dotuje.

„Je potřeba rozlišovat státní zakázky a skutečné dotace. SpaceX totiž od státu sice dostává miliardy dolarů ročně, ale drtivá většina z toho je v rámci zakázek za dodání konkrétních služeb - jako vynášení vojenských a vládních družic, doprava zásob a astronautů na ISS lodí Dragon, vývoj družicové konstelace pro NRO nebo lodi pro dopravu astronautů NASA na Měsíc v rámci programu Artemis. To jsou státní zakázky, kdy daňový poplatník za své peníze dostává hmatatelnou službu nebo produkt, a od SpaceX obvykle levněji než by za to samé zaplatili u konkurence,“ vysvětluje Petr Melechin z ElonX.cz.

„Oproti tomu dotace jsou třeba obecná podpora na udržování infrastruktury, granty na vývoj nových technologií, za než stát nutně neočekává hotový produkt na oplátku, nebo může jít prostě o peníze `za nic` třeba kvůli záchraně firmy před bankrotem. Takovýchto dotací SpaceX dostává velmi málo,“ dodává.

Konkurence je dražší a dotací má víc

Příkladem mohou být dva podpůrné granty amerického letectva (USAF) na vývoj motorů Raptor pro rakety Falcon 9 a Falcon Heavy, které pro USAF už roky vynášejí na oběžnou dráhu například špionážní družice. SpaceX takto v letech 2016 a 2017 získala přes 100 milionů dolarů.

Armáda pokrývá i velkou část nákladů na stavbu nové infrastruktury na startovních rampách, kterou ale potřebuje na vlastní mise s většími náklady, zatímco Muskova firma by ji nepotřebovala, takže i v tomto případě jde spíše o součást zakázky než dotace.

„Přitom konkurenční firmy dostávají více skutečných dotací. Například konsorcium ULA dlouhá léta dostávalo miliardu dolarů ročně jen na údržbu startovních ramp pro dva různé typy raket, protože je armáda potřebovala, zatímco SpaceX si rampy udržuje na vlastní náklady, i když je dnes armáda v podstatě stejně závislá na SpaceX jako tehdy na monopolní ULA. Northrop Grumman, ULA a Blue Origin navíc obdržely od armády miliardy dolarů na vývoj svých nových raket OmegA, Vulcan a New Glenn, zatímco SpaceX na vývoj Falconů nebo Starship nedostalo nic,“ doplňuje Petr Melechin.

Ani Tesla by tolik netratila

Muskovy elektromobily potom získávají přímých vládních dotací ještě výrazněji méně než rakety, jak uvádí americký server CBS News. Je ale pravda, že Tesla ročně vydělává miliardy dolarů v rámci několik státních i federálních podpůrných programů.

Loni Tesle vynesl skoro 2,8 miliardy dolarů prodej emisních povolenek jiným automobilkám, aby dosáhly na stanovené vládní limity. Oproti jiným výrobcům je firma Elona Muska ve zvýhodněné pozici, protože celý její vozový park má nulové emise. Loni přitom měla tržby 97,6 miliardy dolarů.

Zákazníci Tesly a potažmo samotná firma rovněž těží z daňové úlevy na zakoupení elektromobilu ve výši 7500 dolarů a také z dotace na 30 procent nákladů z instalací solárních panelů, ze kterých těží solární divize automobilky. To jsou ale podpory, které v rámci právě schvalovaného zákona One Big Beautiful Bill Act (OBBBA) mají skončit. Podle analytiků z JPMorgan Chase to Teslu připraví o 1,2 miliardy dolarů ročně.

Elon Musk právě k těmto dvěma končícím úlevám uvedl, že jejich zrušením vláda Tesle pomůže. I podle analytiků totiž na ztrátu zmíněné podpory doplatí více konkurence.

Související témata:

Doporučované