Hlavní obsah

Zmatek v koncesionářských poplatcích. Část OSVČ se registrovat nemusí

Foto: Radek Vebr, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Nový systém placení koncesionářských poplatků vyvolal mezi podnikateli zmatek. Řadě lidí není jasné, kdo se musí registrovat a kdy hrozí pokuty.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Do pondělí 30. června OSVČ a firmy v Česku, které již platily rozhlasový nebo televizní poplatek, měly nahlásit počet zaměstnanců. Od 1. 5. se navíc museli registrovat ke koncesionářským poplatkům ti, na které dopadla nová úprava, protože k podnikání (respektive v podnikovém účetnictví) mají jakýkoliv přijímač schopný příjmu rozhlasového nebo televizního vysílání.

Na první pohled by se mohlo zdát, že se povinnost registrace týká všech OSVČ a firem – a řada lidí si to tak i vyložila. Podmínkou je totiž zmíněné držení přístroje schopného přehrávat rozhlasové a televizní vysílání, a to nově včetně chytrých telefonů či tabletů, bez nichž se dnes většina podnikatelů neobejde. Zas tak jednoznačné to ale není. Osobní přístroj se totiž nepočítá. Pokud tak OSVČ k práci používá osobní telefon, registrovat se nemusíte. Naopak v momentě, kdy si nějaký přístroj koupila tzv. na firmu, registrace se jí týká.

Pokud firmy a živnostníci platili za rozhlas a televizi už dříve, měli do pondělní půlnoci nahlásit počet zaměstnanců.

„Povinnost registrace existovala už v minulosti a za stejných podmínek – držení přístroje. Povinnost evidovat se mají, stejně jako v minulosti, všichni držitelé přístrojů, které zákon zmiňuje. Změna právní úpravy je v tom, že OSVČ či právnické osoby jsou od placení poplatků osvobozeny, pokud mají méně než 25 zaměstnanců. Primárně jde o nové poplatníky. Tedy ty, kdo dosud neplatili a nově platit mají, protože disponují nově definovanými přístroji,“ vysvětluje tisková mluvčí Ministerstva kultury Jana Malíková.

„Jednoduše řečeno: Pokud OSVČ/firma doteď evidována nebyla a nevlastní žádný přístroj, evidovat se nemusí, protože se na ni nevztahují podmínky zákona. Pokud OSVČ/firma firemním přístrojem disponuje a má méně než 25 zaměstnanců a doposud poplatky neplatila, oznámí to veřejnoprávnímu médiu a je od poplatku osvobozena. Pokud má OSVČ/firma 25 a více zaměstnanců, poplatky hradí násobkem dle počtu zaměstnanců,“ dodává.

„Pokud firma nebo OSVČ nebyla k 1. květnu 2025 přihlášena jako plátce televizního poplatku a vlastní zařízení schopné příjmu televizního vysílání, tedy také mobil, tablet nebo počítač, má povinnost se do 15 dnů od vzniku této skutečnosti zaregistrovat,“ uvádí na webu Česká televize a podobně se vyjadřuje také rozhlas.

„Pokud jste právnická nebo fyzická osoba podnikající a nevlastníte nebo neužíváte pro podnikatelské účely rozhlasový přijímač déle než jeden měsíc, počet zaměstnanců nahlašovat Českému rozhlasu nemusíte,“ uvádí na svých webových stránkách Český rozhlas.

Důležité je, že se nejedná o osobní přístroj – pokud tedy OSVČ používá svůj osobní telefon nebo laptop, registruje se pouze jednou, a to za domácnost. Při registraci k poplatku se systém přitom neptá, jaké zařízení máte, což pravděpodobně řadu lidí zmátlo.

Zmatek ohledně registrací vyvrcholil v pondělí kolapsem webových stránek Rozhlasu, na kterých se OSVČ a firmy mají registrovat. „Online účet poplatníka je aktuálně velmi vytížený a může docházet k jeho zpomalování. Omlouváme se,“ stálo na webu ještě v úterý odpoledne.

„Včera jsem se během posledního možného dne k registraci přihlásila k poplatku za Českou televizi. Vše proběhlo v pořádku. Webové stránky Českého rozhlasu byly nefunkční – předpokládám, že z důvodu přetížení serveru. Ale co jsem vůbec netušila, je to, že se na mě povinnost k registraci vůbec nevztahuje. Žila jsem v tom, že je to plošně pro každého OSVČ v Česku,“ potvrzuje zmatek pro redakci SZ Byznys živnostnice Agáta z Prahy.

Pokuta hrozí jen v případě dluhu

Řadu lidí znejistila také situace okolo pokuty. Za neplacení i za neregistrování totiž hrozí až desetitisícové pokuty. Taková sankce hrozí všem, kdo do 15 dnů Českému rozhlasu nebo České televizi neoznámí, že se stali poplatníky, nepravdivě uvedli nižší počet provozoven, zaměstnanců nebo dopravních prostředků, nebo byli neoprávněně osvobozeni od placení poplatků.

Před možnou pokutou varovala na sociálních sítích například stínová ministryně financí ANO Alena Schillerová. Nedodala už ovšem, že pokuta hrozí pouze v případě, že poplatník poplatky uhradit měl a neučinil tak. Přirážka nesplnění oznamovací povinnosti se totiž uplatňuje v případě, že poplatníkovi vznikne dluh vůči dané instituci.

Strašení pokutou je podle Malíkové zbytečné. Pokuta hrozí až v případě, že bude ověřené, že poplatník platit má a neplatí. Tedy tomu, kdo se pouze zapomněl registrovat a poplatek by mu byl stejně odpuštěn, pokuta nehrozí. „Ani pokuta není novinka, i ta byla v minulé verzi zákona,“ dodává.

„Kdo je poplatník, ale má nulovou poplatkovou povinnost, tak se nepřihlášením nevystavuje riziku přirážky, jelikož České televizi nevznikla žádná škoda (dluh na poplatku). FOP/PO které jsou poplatníky a mají nad 25 zaměstnanců, mají nenulovou poplatkovou povinnost a nepřihlášením se do 15 dnů od chvíle, kdy se staly poplatníky (mají přijímače), se vystavují riziku přirážky ve výši 10 tisíc korun,“ vysvětluje Patrik Vacek z tiskového oddělení České televize

Například Český rozhlas chce v případě malých firem postupovat benevolentně. „Český rozhlas neplánuje jakkoli sankcionovat ty právnické osoby a fyzické osoby podnikající, které mají povinnost se registrovat jako poplatník, mají zároveň méně než 25 zaměstnanců, ale rozhlasu počet zaměstnanců nenahlásí,“ uvedl generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

„Od 1. ledna 2026 budeme mít zákonnou možnost porovnat data ČSSZ o počtech zaměstnanců, takže po tomto datu budeme tyto subjekty vyzývat k vyjasnění jejich poplatkové povinnosti,“ doplňuje Vacek .

Kolik firem a OSVČ se zatím zaregistrovalo, ještě říct nemůže, protože ČT nemá zpracované všechny podklady. Přesný počet by mohla znát v polovině července. „Zatím vám mohu sdělit, že se v květnu k platbě televizních poplatků přihlásilo za právnické osoby a podnikatele nově sedm tisíc subjektů,“ uzavírá.

Doporučované