Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Virální fámy o blížící se katastrofě, vycházející z předpovědi v komiksu, narušily boom japonského turismu, píše agentura Reuters.
Země vycházejícího slunce letos zaznamenala rekordní počet návštěvníků, přičemž duben přinesl absolutní měsíční rekord – 3,9 milionu cestujících. V květnu ale počet turistů klesl. Podle nejnovějších údajů se příjezdy z Hongkongu, města pod čínskou správou, kde se fámy široce rozšířily, meziročně snížily o 11 %.
Některé aerolinky dokonce rušily lety z Hongkongu do Japonska.
Steve Huen z hongkongské cestovní kanceláře EGL Tours přičítá pokles zájmu vlně předpovědí na sociálních sítích, inspirovaných mangou (označení pro japonské komiksy a animované romány), která zobrazuje sen o ničivém zemětřesení a tsunami, jež mají zasáhnout Japonsko a okolní země v červenci 2025.
„Fámy měly výrazný dopad,“ zhodnotil Huen. Jeho společnost zaznamenala propad zájmu o zájezdy do Japonska zhruba na polovinu. Úplnému kolapsu poptávky se podle něj podařilo zabránit díky slevám a nabídce pojištění proti zemětřesení.
Osmadvacetiletý Branden Choi z Hongkongu, který často cestuje do Japonska, přiznal, že kvůli předpovědi zvažuje odklad cesty. „Možná raději vyrazím až po září,“ řekl.
Autorka mangy s názvem Budoucnost, kterou jsem viděla (The Future I Saw) Ryo Tatsuki, jejíž dílo poprvé vyšlo v roce 1999 a znovu bylo vydáno v roce 2021, se pokusila spekulace mírnit. Ve vyjádření zprostředkovaném jejím nakladatelstvím uvedla, že „není žádná prorokyně“.
První vydání mangy varovalo před velkou přírodní katastrofou v březnu 2011 – právě tehdy zasáhlo severovýchodní pobřeží Japonska ničivé zemětřesení a následně i tsunami, která zničila jadernou elektrárnu Fukušima. Při tragédii zemřely tisíce lidí.
Někteří čtenáři nejnovější edice si proto úpravu vyložili jako předpověď katastrofické události na 5. července 2025, což však Tatsuki popřela.
Japonsko leží na takzvaném tichomořském „Ohnivém kruhu“, pásu seizmicky aktivních oblastí. Patří tak k zemím, které zažívají zemětřesení velmi často. V posledních dnech zde došlo k více než 900 zemětřesením, většinou menšího rozsahu, zejména na ostrovech u jižního cípu Kjúšú.
Profesor Robert Geller z Tokijské univerzity, který se zabývá seizmologií od roku 1971, pro agenturu Reuters upozornil, že i vědecky podložené předpovědi zemětřesení jsou „nemožné“.
„Žádná z předpovědí, které jsem během své vědecké kariéry zažil, se ani zdaleka nevyplnila,“ řekl.
Přesto nízkonákladová letecká společnost Greater Bay Airlines ve středu oznámila, že kvůli nízké poptávce zruší lety do Japonska a od září na neurčito přeruší spojení do Tokušimy na západě země.
Serena Peng, třicetiletá návštěvnice Tokia ze Seattlu, se po přečtení spekulací na sociálních sítích původně snažila manžela od návštěvy Japonska odradit.
„Teď se už tolik nebojím, ale dřív jsem měla obavy,“ svěřila se reportérům před jedním z rušných chrámů v Tokiu.
Japonská vláda v sobotu varovala před možností silných zemětřesení v oblasti jihozápadně od hlavních ostrovů. Zároveň však vyzvala veřejnost, aby nevěřila nepodloženým předpovědím katastrofy z mangy.
V pátek úřady evakuovaly některé obyvatele z odlehlých ostrovů blízko epicentra zemětřesení o síle 5,5 stupně u jižního cípu nejjižnějšího hlavního ostrova Kjúšú.