Článek
Íránská armáda v sobotu prohlásila, že bude chránit národní zájmy země, strategickou infrastrukturu a veřejný majetek, zatímco v zemi pokračují rozsáhlé protivládní protesty a trvá přerušení internetového a telefonického spojení. Bývalý korunní princ Rezá Pahlaví Íránce z exilu vyzval, aby vyšli do ulic i v sobotu a v neděli.
Počet obětí demonstrací proti teokratickému režimu, které jsou největší od roku 2022 a trvají už téměř dva týdny, mezitím stoupl nejméně na 65, uvedla agentura AP.
Íránská státní televize teprve v pátek prolomila mlčení o demonstracích, přičemž tvrdila, že násilnosti a požáry v ulicích rozpoutali „terorističtí agenti“ Spojených států a Izraele. Íránský režim pak pohrozil, že proti demonstrantům tvrdě zasáhne.
Armáda v sobotním prohlášení podle Reuters kromě závazku o ochraně „národních zájmů“ také vyzvala obyvatele k ostražitosti vůči tomu, co nazvala „nepřátelským spiknutím“. Íránské revoluční gardy, od armády oddělená elitní složka ozbrojených sil, pak ve vysílání státní televize varovaly, že ochrana výdobytků revoluce z roku 1979 a bezpečnosti země je „nepřekročitelnou linií“.
Podle organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA) sídlící v USA při protestech zemřelo již nejméně 65 lidí, včetně příslušníků bezpečnostních složek, a přes 2300 bylo zatčeno. Íránská státní televize podle agentury AP informovala o ztrátách v řadách bezpečnostních sil a zároveň popisovala, že pořádkové síly mají situaci v zemi pod kontrolou.
Rezá Pahlaví, syn posledního íránského šáha a představitel íránské opozice, jehož výzvy podle pozorovatelů už ve čtvrtek a v pátek mobilizovaly nebývalé množství lidí, v sobotu Íránce opět vyzval, aby v protestech vytrvali. V příspěvku na X je vybídl, aby v sobotu a v neděli večer znovu „všichni vyšli do ulic a obsadili veřejný prostor“.
Zdůraznil, že „cílem už není jen demonstrovat v ulicích, ale obsadit centra měst a udržet je“. Zaměstnance klíčových průmyslových odvětví pak vyzval ke generální stávce.
Íránská vláda ve čtvrtek odřízla zemi od internetu i mezinárodního telefonního spojení, což výrazně ztěžuje kontakt s lidmi uvnitř islámské republiky. Z Íránu živě vysílá katarská stanice Al-Džazíra, podle AP to je však zřejmě jediné zahraniční médium, kterému je umožněno pracovat. Podle nevládní organizace pro kybernetickou bezpečnost NetBlocks trvá výpadek internetu už přes 36 hodin.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chámeneí v pátečním projevu odvysílaném státní televizí kritizoval Spojené státy. Americký prezident Donald Trump íránskému režimu opakovaně pohrozil, že v případě zabíjení demonstrantů Spojené státy tvrdě zasáhnou. Podle některých komentátorů to až dosud přimělo íránské vůdce k poměrně nejednoznačné reakci na protesty.
„Spojené státy podporují statečný íránský lid,“ napsal v sobotu americký ministr zahraničí Marco Rubio na síti X. Jeho resort pak v jiném příspěvku varoval: „Nezahrávejte si s prezidentem Trumpem. Když řekne, že něco udělá, myslí to vážně.“













