Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nejméně 20 lidí v sobotu na severovýchodě Konga zabili povstalci ze Sjednocených demokratických sil (ADF), kteří jsou napojeni na teroristickou organizaci Islámský stát (IS). S odvoláním na armádu to v pondělí napsala agentura AP.
Příslušníci ADF podle vojenského správce provedli útok v sobotu brzy ráno ve vesnici Mambimbi-Isigo, která se nachází v oblasti Lubero v provincii Severní Kivu. Rebelové nejprve udělali nájezd na několik polí a poté noži a střelnými zbraněmi zaútočili na civilisty. ADF se k tomu zatím nevyjádřily.
„Bilance obětí je stále předběžná, protože mnoho civilistů pohřešujeme,“ řekl vedoucí občanské společnosti v Bapere, který zároveň kritizoval malý počet konžských vojáků v oblasti.
Uskupení ADF vzniklo na konci 90. let v sousední Ugandě, od roku 2002 má ale základnu ve východním Kongu. V roce 2019 se přihlásilo k IS a podniká časté útoky, čímž ještě více destabilizuje region, ve kterém působí řada ozbrojených skupin.
Mírová mise OSN v Kongu (MONUSCO) v listopadu uvedla, že ozbrojenci za jeden týden zabili 89 civilistů. ADF se také začátkem září přihlásily k útoku na účastníky pohřbu, který si vyžádal více než 60 životů. Jen za letošek pak povstalci připravili o život 62 civilistů.















