Článek
Slovenský europoslanec a místopředseda slovenské vládní strany Směr Ľuboš Blaha tvrdí, že bude vyučovat na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů (MGIMO). Z instituce dostal nabídku k tomu, aby tam přednášel, jak oznámil ve videu na facebooku.
„Mám dobrou zprávu, budu učit na ruském MGIMO,“ řekl. Podle svých slov byl vyštván ze Slovenské akademie věd kvůli jiným názorům, ale v Rusku naopak akademickou svobodu respektují, domnívá se Blaha. Na webu Slovenské akademie věd ale jeho jméno stále figuruje.
V Moskvě má vést seminář o mezinárodních vztazích a geopolitice Západu a Ruska. „Samozřejmě nebudu dostávat žádnou výplatu,“ uvedl. Důvodem je podle něj to, aby si někdo nemohl stěžovat, že bere peníze z Ruska.
MGIMO je ruská diplomatická škola, která má podle slovenského deníku SME pověst instituce spojované s činností ruských tajných služeb a s výcvikem či náborem nových lidí.
„Já že jsem rusofil?“
V diskuzi v roce 2014 se poslanec Blaha označil za obhájce Evropské unie a liberálního člověka, jak ukazuje záznam z jednání, přičemž odmítl nálepku takzvaného rusofila.
„Rusko má sice své chyby, nikdo ho tu neobhajuje,“ řekl Blaha na vystoupení v rozpravě 23. září 2014. „Mě osobně chce někdo nazvat rusofilem, přitom jsem tu dva roky hájil Evropskou unii, jsem liberální člověk, mám velké výhrady vůči Putinovu režimu. Já jsem rusofil? Já jen zastávám názor, že geopoliticky tuto hru rozjely západní velmoci,“ konstatoval tehdy.
Načež důrazně odmítl označení za rusofila. „Opakuji, nejsem rusofil, v žádném případě,“ ohradil se. „Nemluvím rusky, nerozumím ani cyrilici, nečtu ruské autory a všechny své knihy jsem napsal s využitím amerických a západních autorů. Jsem velmi silný a hrdý Evropan, velmi silně podporuji dokonce evropskou federaci nebo směřování k evropské federaci,“ řekl v roce 2014.














