Hlavní obsah

V Německu po celostátním zastavení železniční dopravy opět jezdí vlaky

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační snímek.

aktualizováno •

V Německu už po nočním kolapsu železnice opět jezdí vlaky. Celostátní dopravu v úterý večer ochromil výpadek digitálního rádiového systému GSM-R. Komplikace zasáhly také vlakové spoje s Českou republikou.

Článek

V Německu po celostátním zastavení železniční dopravy vlaky opět jezdí podle jízdního řádu. Jen ojediněle je třeba počítat s následky v podobě zpoždění a výpadků, uvedla dnes ráno železniční společnost Deutsche Bahn (DB). Výpadek v úterý večer způsobila porucha digitálního komunikačního systému GSM-R, příčinou byla plánovaná výměna jednoho technického komponentu. Další detaily DB zatím analyzuje. Problém se projevil i na spojení s Českem.

DB a další železniční společnosti v Německu zastavily své vlaky v úterý pozdě večer kvůli poruše, která zasáhla digitální železniční rádiový systém GSM-R. O půlnoci, tedy půldruhé hodiny po nahlášení problému, společnost DB uvedla, že odhalila příčinu, aniž ji ale blíže specifikovala. Zhruba půl hodiny poté vyrazily na cestu první vlaky. Zhruba dvouhodinové zastavení provozu se ale dotklo tisíců cestujících, na některých nádražích podle německých médií zavládl chaos. Lidé si stěžovali na nedostatek informací.

„Po rychlém odstranění problému během noci funguje ráno provoz na železnici bez větších problémů. Ojediněle může docházet k omezením,“ uvedla v ranním prohlášení společnost DB.

Dceřiná společnost DB zodpovědná za infrastrukturu DB InfraGo před polednem uvedla, že se provoz na železnici zastavil kvůli plánované výměně technického komponentu systému GSM-R. „Proč přitom došlo k poruše, analyzujeme a přikládáme tomu nejvyšší prioritu,“ uvedl šéf společnosti Philipp Nagl. Další detaily, například o jaký komponent šlo, ale neuvedl.

Výpadek systému měl dopad také na spojení s Českem. Podle webu Českých drah se dotkl tří spojů, a to vlaků mezi Hamburkem a Prahou, Curychem a Prahou a Kodaní a Prahou. Tyto spoje jezdí přes Sasko a Ústecký kraj. Spojení mezi Mnichovem a Prahou se výpadek netýkal, neboť vlaky na této lince kolem půlnoci nejezdí.

Kvůli poruše se zastavily v noci také vlaky městských drah S-Bahn, které DB provozuje, například v Berlíně či ve Stuttgartu. Také ty ještě v noci obnovily provoz. Porucha výrazně zasáhla nákladní dopravu, jejíž značná část se na železnici odehrává právě v noci.

GSM-R, což je zkratka pro Global System for Mobile Communications - Railway, je mezinárodní standard bezdrátové komunikace určený pro železniční aplikace. S jeho pomocí se uskutečňuje komunikace mezi strojvedoucími a dispečerskými centry řízení železnice.

Německý železniční systém v minulosti ve výjimečných případech zastavil provoz všech nebo většiny vlaků, avšak bylo to vlivem nepříznivého počasí, nikoliv z technických důvodů, připomíná agentura AP.

Na společnost Deutsche Bahn se kvůli incidentu snesla kritika. Spolkový ministr dopravy Patrick Schnieder vyzval k důkladnému vyšetření případu. Bavorský ministr dopravy Christian Bernreiter kritizoval DB, že je na podobné scénáře špatně připravená. „Výpadek systému znovu ukazuje, v jakém žalostném stavu systém Deutsche Bahn je. Kompletní železniční infrastruktura potřebuje nutně velký update,“ uvedl Bernreiter, který nyní předsedá konferenci zemských ministrů dopravy.

Německé dráhy jsou dlouhodobě terčem kritiky i vtipů kvůli značným zpožděním svých vlaků. Peníze na sanaci německých železnic v příštích letech půjdou mimo jiné z rozsáhlého fondu, který strany současné německé vlády zřídily za účelem investic do infrastruktury. Je v něm 500 miliard eur (zhruba 12,1 bilionu Kč) a bude financován po dobu 12 let z půjček.

Doporučované