Hlavní obsah

Jihokorejská bývalá první dáma Kim Kon-hi dostala sedm let za úplatkářství

Foto: Republic of Korea/Flickr

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol a jeho manželka Kim Kon-hi během návštěvy Vietnamu, červen 2023.

aktualizováno •

Bývalá první dáma Jižní Koreje půjde na sedm let do vězení za přijímání úplatků. Kim Kon-hi si už přitom odpykává trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel byl již dříve odsouzen k doživotnímu vězení za vzpouru.

Článek

Jihokorejský soud v pátek uložil bývalé první dámě Kim Kon-hi sedm let vězení za přijímání drahých darů výměnou za zprostředkování pracovních míst a obchodních výhod, informovala agentura Jonhap. Podle agentury Reuters má také zaplatit pokutu 64,8 milionů wonů (přes 896 tisíc Kč) a přijít o všechny přijaté dary. Třiapadesátiletá Kim si už odpykává čtyřletý trest za manipulaci s akciemi a za korupci. Její manžel, exprezident Jun Sok-jol, zase dostal doživotí za předloňské vyhlášení stanného práva.

Centrální okresní soud v Soulu vynesl rozsudek nad Kim poté, co byla obžalována z přijímání úplatků za zprostředkování, včetně šperků v hodnotě přesahující 100 milionů wonů, výměnou za vládní místo pro zetě šéfa stavební společnosti. Někdejší první dáma měla celkem přijmout dary za zhruba 300 milionů wonů mezi květnem 2022 a loňským dubnem, kdy její manžel zastával prezidentský post.

Kim měla od šéfa společnosti podle verdiktu přijmout náhrdelník značky Van Cleef & Arpels a další šperky, zlatou ozdobu ve tvaru želvy od I Pe-jong, která se za to stala předsedkyní Národní komise pro vzdělávání, tašku značky Dior od pastora, hodinky značky Vacheron Constantin od jiného podnikatele a obraz od bývalého státního zástupce jako protihodnotu za pomoc při zajištění jeho nominace do voleb. Ředitel stavební společnosti už dostal jeden rok vězení, pastor pokutu osm milionů wonů a podnikatel darující hodinky desetiměsíční vězení.

Tým zvláštního prokurátora Min Čung-kiho, který požadoval vězení v délce 7,5 roku, rozhodnutí uvítal, zatímco obhájci Kim se chystají odvolat.

Soud prvního stupně Kim 28. ledna shledal částečně vinnou z přijetí luxusního zboží, uložil jí pokutu 12,8 milionu wonů (přes 177 tisíc Kč) a poslal na rok a osm měsíců do vězení. Zvláštní prokuratura se odvolala a kromě spoluúčasti ženu obvinila také z napomáhání při manipulaci s akciemi. Odvolací soud jí pak 28. dubna zvýšil trest na čtyři roky a pokutu na 50 milionů wonů.

Kim byla obviněna z manipulace s cenou akcií společnosti Deutsch Motors, prodejce vozů značky BMW v Koreji, s cílem získat mezi lety 2010 až 2012 nelegální zisk 810 milionů wonů. Měla také přijmout dvě kabelky značky Chanel a diamantový náhrdelník značky Graff od bývalého představitele Církve sjednocení výměnou za laskavosti.

Někdejší prezident Jun Sok-jol vyhlásil 3. prosince 2024 nakrátko stanné právo, které zdůvodnil sympatiemi opozice vůči Severní Koreji a protistátní činností opozičních představitelů. Soud jej za to letos 19. února shledal vinným ze vzpoury a odsoudil na doživotí. Jun se proti rozsudku odvolal. Exprezident také 12. června dostal 30 let vězení za to, že v říjnu 2024 vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem, aby zvýšil napětí s KLDR, a vytvořil si tak záminku k vyhlášení mimořádného stavu. Soud mu také 29. dubna uložil sedmiletý trest mimo jiné za maření výkonu úřední moci.

Doporučované