Hlavní obsah

3D tisk už není jen zábava. Na Proseku s ním studenti skládají maturitu

30. 10. 2016

Výuka 3D tisku na prosecké průmyslovce

3D tisk jako součást výuky, nikoli jako zábava pro volný čas. Prosecká průmyslovka pokročila ve výuce nových technologií.

Článek

„Tohle je funkční elektrická turbína, která může pohánět loď,“ říká pyšně o jednom ze svých projektů čerstvě 18letý student Šimon Doubek. „Má osm součástí, ve finále by mohla mohl mít o jednu míň, budu se ji snažit zjednodušit,“ dodává student třetího ročníku, jehož schopnosti už střední školu daleko překročily.

Průmyslová škola na Proseku učí žáky pracovat s 3D tiskem už od druhého ročníku. S pomocí tiskáren skládají také praktickou část maturity.

K tomu, aby ji zvládli, je vede škola v průběhu celého studia. 3D tisk je integrální součástí výuky, nikoli třeba jen volitelný předmět. „Tak, aby studenti viděli provázanost 3D tisku a návaznost na ostatní technologie,“ říká zakladatel speciální učebny a zástupce ředitele školy Lukáš Procházka.

Foto: Pavel Cyprich

Turbína z 3D tiskárny Šimona Doubka

Studenti na Proseku mají tiskárny neustále k dispozici a můžou je používat i ve svém volném čase. Část z nich to pravidelně dělá. Aby neplýtvali materiálem, společně s dodavatelem strojů škola vymyslela systém jejich kontroly pomocí ISIC karet, které k tisku vždy potřebují.

Někteří velmi aktivní studenti si tak na své vlastní modely dokonce doplácejí.

Škola výuku 3D tisku testovala rok. Úspěšně, a hodlá v ní proto pokračovat. Zároveň nově otevírá učebnu i ostatním školám, kterým nabízí cvičení i rady, jak 3D tiskárny propojit s vyučováním.

Průmysl, sklárny, ale také zdravotnictví

Prosecká průmyslovka není jedinou školou v Česku, která studenty systematicky k práci s 3D tiskem vede. Podobně s žáky pracují hlavně specializované střední školy. Třeba sklářská uměleckoprůmyslová škola v Kamenickém Šenově.

Cílem je připravit studenta co nejlépe na reálnou práci, která ve sklářství nebo strojírenství 3D tisk již běžně využívá. Firmám slouží k testování a výrobě prototypů, na kterých si ověřují ergonomii nebo vlastnosti výrobků.

Tiskárny získávají postupně místo také ve zdravotnictví. Zkouší je i NASA.

Jejich promyšlené zapojení do výuky ovšem v Česku zatím běžné není. Pokud se někde 3D tiskárna objeví, často končí v kroužcích nebo u nárazových workshopů.

Češi zároveň patří i mezi úspěšné výrobce a exportéry 3D tiskáren. Obrat jedné z největších tuzemských firem, společnosti 26letého Josefa Průši, letos dosáhne přes 100 milionů korun.

Tiskárny si pořizují lidé i domů - hlavně modeláři nebo domácí kutilové.

Doporučujeme

Další zprávy