Článek
Česká republika se zařadila po bok zemí, které vyjádřily podporu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi v jeho razantním postupu vůči syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.
Čeští politici se víceméně shodli i ve svém slovníku - chemický útok, který podle všeho na obyvatele města Chán Šajchún provedla syrská vládní vojska, označili za barbarský a nepřijatelný.

Česko reaguje na americký nálet na syrskou leteckou základnu.Video: Nela Vejvodová
Premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru nejprve uvedl, že použití chemických zbraní je nepřijatelný zločin. Dodal, že doufá, že rychlá reakce prezidenta Trumpa pomůže k tomu, aby se už v Sýrii chemické útoky neopakovaly. V dalším tweetu pak také podotkl, že k definitivnímu ukončení války v Sýrii je třeba vyjednat dohodu mezi syrskou vládou a tamní opozicí, Západem, Ruskem a Íránem.
I nadále je zřejmé, že k defin.ukončení valky v Sýrii bude potřebná široká dohoda, zahrnující syrskou vládu i opozici, Západ, Rusko i Írán.
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) April 7, 2017
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek americký útok na základnu poblíž města Homs chápe jako preventivní akci proti dalším případným chemickým útokům.
Ministr obrany Martin Stropnický se pro ČTK vyjádřil takto: „Ta tragická událost s víc než stovkou mrtvých a zhruba čtyřmi stovkami lidí ohrožených na životech, to je mezinárodní zločin a útok takové brutality, že tu odpověď nepovažuji za žádným způsobem přemrštěnou.”
Na twitterovém účtu se k aktuální situaci vyjádřil i předseda strany TOP 09 Miroslav Kalousek. Trumpa za jeho trestání Asada respektuje.

Rusko-americké vztahy po útoku na Sýrii.