Hlavní obsah

Afghánistán má novou vládu. Povede ji spolupracovník zakladatele Tálibánu

Foto: Profimedia.cz

Hasan Achund (vlevo) v roce 1999 s tehdejším pákistánským ministrem zahraničí Sartajem Azizem.

Reklama

7. 9. 2021 17:46
aktualizováno • 7. 9. 2021 22:46

Afghánistán, nad jehož územím převzalo kontrolu hnutí Tálibán, má novou vládu. V jejím čele stane Muhammad Hasan Achund, jeden ze spolupracovníků zakladatele hnutí.

Článek

Úřadujícím afghánským premiérem byl jmenován Muhammad Hasan Achund, který patřil ke spolupracovníkům již nežijícího zakladatele radikálního islamistického hnutí Tálibán mully Muhammada Umara. V úterý to oznámil Tálibán, který minulý měsíc ovládl Afghánistán a v zemi vyhlásil islámský emirát. Vůdce hnutí mulla Hajbatulláh Achúndzáda v úterý v prvním prohlášení zveřejněném od nástupu Tálibánu k moci vládu vyzval, aby dodržovala pravidla islámu a islámské právo šaría.

V prohlášení v angličtině Achúndzáda také podle agentur apeloval, aby vláda chránila nejvyšší zájmy země a zajistila „trvalý mír, prosperitu a rozvoj“. Afgháncům rovněž pogratuloval k osvobození země od cizí vlády.

Podle agentury AP se do přechodné vlády dostaly osobnosti, které v uplynulých letech stály v čele boje proti koalici vedené Spojenými státy a vládě v Kábulu.

Achund je podle podle agentury Reuters zkušeným politikem, který za předchozí vlády Tálibánu v letech 1996 až 2001 zastával pozice ministra zahraničí a poté vicepremiéra. Stejně jako mnoho členů jeho budoucího kabinetu se i on nachází na sankčním seznamu OSN kvůli své někdejší vládní roli. Sankce na něj uvalila také Evropská unie, která uvádí jeho věk 76 let.

Zástupcem Achunda bude Abdul Ghaní Barádar, který vedl jednání s USA a podepsal smlouvu o definitivním stažení amerických vojáků z Afghánistánu. Ministerstvo vnitra povede Sirádžuddín Hakkání, syn zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Ministrem obrany se stane Muhammad Jakúb, syn mully Muhammada Umara. Dosavadní mluvčí hnutí Zabíhulláh Mudžáhid se stává novým ministrem informací.

Ministerstvo vnitra povede Sirádžuddín Hakkání, syn zakladatele sítě Hakkání, kterou Spojené státy považují za teroristickou organizaci. Hakkání patří podle Reuters k nejhledanějším osobám americké FBI kvůli podílu na sebevražedných útocích a vazbám na teroristickou síť Al-Káida, na jeho hlavu je vypsána odměna pět milionů dolarů (107 milionů korun). Podle AP Hakkání stále zadržuje nejméně jedno americké rukojmí.

V kabinetu zřejmě nezasedne nikdo, kdo by nebyl členem Tálibánu. Agentura Reuters také podotýká, že není jasné, jakou roli bude ve vládě hrát vůdce Tálibánu mulla Hajbatulláh Achúndzáda, který se na veřejnosti neukázal od pádu Západem podporovaného kabinetu.

Na otázku BBC, proč ve vládě nejsou žádné ženy, zástupci Tálibánu uvedli, že podoba kabinetu ještě není konečná. Celkem bylo zveřejněno asi 30 jmen lidí, kteří zasednou v přechodné vládě. Většinou se jedná o etnické Paštuny, kteří tvoří asi 40 procent afghánského obyvatelstva. Chybějící vládní zastoupení dalších etnik bude podle AP téměř určitě pro mnohé země překážkou, aby nové afghánské vládě poskytovaly pomoc.

Tálibán se opakovaně snažil ujistit samotné Afghánce i mezinárodní společenství, že se nevrátí k brutálnímu stylu vlády, jaký země zažila v letech 1996 až 2001. Hnutí tehdy zavedlo drakonické tresty nebo znemožnilo dívkám a ženám vzdělávat se nebo chodit na veřejnost bez mužského doprovodu či mít zaměstnání.

Mulla Hajbatulláh Achúndzáda ve zveřejněném prohlášení také uvedl, že povinností vlády „bude zajistit zdravé a bezpečné prostředí pro náboženské a moderní vědy pro všechny krajany v rámci práva šaría“. Podle něj bude Tálibán ctít všechny mezinárodní zákony, smlouvy a závazky, které nebudou v rozporu s islámským právem.

Agentura AP připomíná, že od srpnového nástupu k moci v Afghánistánu vůdci Tálibánu dosud nenaznačili, že by měli v úmyslu uspořádat volby.

Jen Psakiová, mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena, v úterý uvedla, že v blízké době nelze očekávat uznání nové vlády Tálibánu ze strany Spojených států.

Fotogalerie: Tálibán na starých fotografiích

+9

Reklama

Doporučované