Hlavní obsah

Agrofert loni zvýšil čistý zisk trojnásobně. Vydělal 4,5 miliardy

Ilustrační foto.

Reklama

29. 5. 2020 17:01

Konsolidovaný zisk koncernu Agrofert loni meziročně vzrostl téměř na trojnásobek – na 4,48 miliardy korun oproti 1,67 miliardy Kč předloni. Podle firmy pomohla chemická divize.

Článek

Skupina Agrofert se oklepala z výsledků roku 2018 a v minulém roce výrazně zvýšila svůj čistý zisk a mírně i tržby.

Konsolidovaný zisk loni meziročně vzrostl téměř na trojnásobek – na 4,48 miliardy korun oproti 1,67 miliardy Kč předloni. Konsolidované tržby loni rostly o 4,54 miliardy na 162 miliard korun. Sdělil to mluvčí koncernu Karel Hanzelka, který dodal, že hospodaření holdingu vylepšil segment chemie.

Zisk koncernu před zdaněním loni činil 5,94 miliardy korun, nekonsolidované tržby skupiny loni dosáhly 233,2 miliardy Kč, o rok dříve byly zhruba o osm miliard korun nižší. Hodnota EBITDA, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, se z předloňských 11,7 miliardy korun zvýšila na loňských 18,6 miliardy Kč.

„Současně došlo ke snížení zadluženosti koncernu u bank o 4 144 milionů Kč na aktuální hodnotu úvěrových závazků ve výši 39 717 milionů Kč,“ dodal mluvčí.

Za loňské hlavní investice označuje Hanzelka ekologizaci energetiky ve firmě Synthesia a modernizaci biologické čistírny odpadních vod ve společnosti Deza. „Mezi další významné investice v chemickém segmentu patřilo pokračování výstavby nové válcovny plastů ve společnosti Fatra a dokončení investice do nové výrobny hnojiv ve společnosti Lovochemie. Investice do rozvoje výroby čpavku a hnojiv nadále pokračovaly v německé společnosti SKW Piesteritz a ve slovenské společnosti Duslo,“ dodal.

Z potravinářských firem pak Kostelecké uzeniny pokračovaly ve výstavbě nové masné výroby a Vodňanská drůbež začala s výstavbou nové porcovny.

„Z pohledu nových akvizic byl rok 2019 spíše klidnější,“ uvedl mluvčí. Nejvýznamnějším nákupem byla loni dokončená fúze s United Bakeries. Od letošního ledna pod koncernem funguje nová pekárenská společnost PEK Group. Holding ji kvůli rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže musí prodat do konce letošního června.

„Do koncernu se dále začlenila menší zemědělská společnost Apex Agro, která působí na jižní Moravě. Z hlediska rozvoje čekají koncern Agrofert i nadále investice do ekologie, energetiky a do navyšování výrobních kapacit společností,“ uzavřel mluvčí.

Kvůli Babišovi se ve vztahu k holdingu často hovoří o střetu zájmů vládnoucího kabinetu, na vládní úrovni se také řeší žaloba Česka na Evropskou komisi kvůli pozastavené dotaci pro holding. Česko už Komisi žalovalo v únoru, pak ale podnět stáhlo, protože Komise v některých případech napadané rozhodnutí zrušila. Žaloba se týká částky zhruba 30 000 eur, tedy přibližně 816 000 korun.

Skupina Agrofert je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnávala stejně jako o rok dříve více než 33 000 lidí, podobně jako předloni, z toho 22 000 v Česku. Do února 2017 vlastnil koncern tehdejší ministr financí a současný premiér Andrej Babiš (ANO), který kvůli zákonu o střetu zájmů vložil své akcie do svěřenských fondů.

Reklama

Doporučované