Hlavní obsah

Američané kupují české zbraně. Zbrojovka hlásí rekordní rok

Foto: David Neff

Zbrojovka je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní.

Reklama

31. 3. 10:15

Česká zbrojovka Group měla loni rekordní výsledky. Skupina zvýšila výnosy na 6,8 miliardy korun a rostla ve většině klíčových finančních ukazatelů.

Článek

Holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG), který je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní, vykázal za loňský rok výnosy 6,8 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 14,6 procenta. Provozní výsledek hospodaření vzrostl ve srovnání s rokem o 11,9 procenta na více než 1,056 miliardy korun. Holding to dnes ČTK sdělil v tiskové zprávě.

Ukazatel EBITDA z pokračujících operací meziročně CZG vzrostl o 11,9 procenta zhruba na 1,471 miliardy korun. Holding loni prodal 467 463 zbraní, což ve srovnání s předchozím rokem znamenalo nárůst o 24,9 procenta.

Podle prezidenta a předsedy představenstva CZG Lubomíra Kovaříka byly výsledky holdingu za rok 2020 rekordní. „V loňském roce jsme zaznamenali další důležitý krok v historii skupiny a úspěšně dokončili veřejnou nabídku akcií na Burze cenných papírů Praha. Tímto krokem jsme posílili náš závazek být transparentní a získali prostředky pro další růst CZG, včetně akvizice Coltu, kterou jsme oznámili v únoru 2021 a jejíž dokončení očekáváme ve druhém čtvrtletí tohoto roku,“ uvedl Kovařík.

Skupina loni rostla ve většině klíčových finančních ukazatelů. Podle místopředsedy představenstva CZG Jana Drahoty se v růstu prodejů a ziskovosti odrazila vysoká poptávka zákazníků, a to zejména v USA. „Našim akcionářům navrhneme výplatu dividend ve výši 7,50 Kč na akcii,“ uvedl Drahota.

Výnosy v USA představovaly 66 procent z celkových loňských výnosů holdingu. Podíl 13,8 procenta připadl na Evropu bez České republiky, která se na celkových výnosech podílela ze 4,8 procenta. Dalších 6,2 procenta připadalo na Asii a 5,7 procenta na Afriku.

Loni v květnu oznámila CZG koupi menšinového podílu ve švédském výrobci optických montážních řešení pro zbraně, společnosti Spuhr i Dalby AB. V říjnu završila veřejnou nabídku svých akcií na pražské burze cenných papírů. Letos v únoru podepsala smlouvu o koupi stoprocentního podílu ve společnosti Colt Holding Company LLC, jež je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt Manufacturing Company LLC a jeho kanadské dceřiné společnosti Colt Canada Corporation.

Součástí CZG je závod Česká zbrojovka z Uherského Brodu, dále do něj patří například společnosti CZ-USA, Zbrojovka Brno, 4M Systems nebo CZ Export Praha. Skupina zaměstnává zhruba 1670 lidí v České republice, USA a Německu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované