Hlavní obsah

Američtí senátoři přehlasovali Trumpovo veto obranného rozpočtu

Foto: Profimedia.cz

Americký prezident Donald Trump.

Reklama

1. 1. 21:13

Již při hlasování ve Sněmovně reprezentantů se proti prezidentovi postavila značná část republikánů, pro obranný rozpočet jich spolu s demokraty hlasovalo 109. Republikáni v Senátu se zachovali podobně.

Článek

Americký Senát se přidal ke Sněmovně reprezentantů a přehlasoval prezidentovo veto obranného rozpočtu. Poprvé za čtyři roky úřadování bude Donald Trump muset akceptovat zvrácení své snahy odmítnout opatření schválené Kongresem.

Proti prezidentovu vetu se postavila i většina jeho republikánů, když pro rozpočet hlasovalo 81 senátorů a proti jich bylo pouze 13, uvedla agentura AP. Senát se kvůli zákonu o rozpočtu ve výši 740 miliard dolarů (téměř 16 bilionů Kč) označovaném zkratkou NDAA mimořádně sešel na Nový rok.

Už při prvním procedurálním hlasování o omezení debaty se pro vyslovilo 80 zákonodárců a jen 12 bylo proti. Jasně se tak ukázal poměr sil, který hovořil v Trumpův neprospěch, ačkoli republikáni mají v Senátu většinu.

„Senát se soustředí na toto: dokončit každoroční obrannou legislativu… Schválili jsme ji už 59 let v řadě a tak či onak schválíme i šedesátý výroční NDAA, než Kongres v neděli uzavře svou schůzi,“ uvedl před hlasováním šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Již při hlasování ve Sněmovně reprezentantů se proti prezidentovi postavila značná část republikánů, pro obranný rozpočet jich spolu s demokraty hlasovalo 109. Republikáni v Senátu se zachovali podobně, a Trump tak těsně před odchodem z Bílého domu utržil od Kongesu citelnou ránu. Jeho dřívější veta ve všech případech odolala.

Trump vetoval NDAA těsně před Vánoci. Požadoval mimo jiné, aby k němu zákonodárci připojili ustanovení o zrušení normy umožňující aktuální podobu digitálních platforem, které hlava státu označuje za zaujaté v neprospěch republikánů. Nelíbila se mu také pasáž o přejmenování vojenských základen, které nesou jména generálů bojujících v občanské válce v letech 1861 až 1865 na straně Konfederace.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované