Hlavní obsah

ANO mění primátora v Děčíně. Sesazeného Hroudu nahradí Anděl

Foto: ANO

Nový primátor Děčína Jiří Anděl.

Reklama

22. 10. 2020 11:15
aktualizováno • 22. 10. 2020 14:42

Nová koalice na magistrátu v Děčíně dnes podepsala koaliční smlouvu. ANO, Piráti, ODS, Změna pro Děčín a Volba pro Děčín budou mít v zastupitelstvu 15 hlasů z 27. Dosud řídí město v červnu odvolaný primátor Jaroslav Hrouda (ANO).

Článek

V nové koalici ho nahradí jeho náměstek Jiří Anděl (ANO). „Je to smlouva mezi pěti subjekty, je to průřez mezi politickým spektrem. Máme dneska zavázaných podpisy 15 zastupitelů,“ uvedl Anděl a doplnil, že radních bude devět stejně jako před rozpadem minulé koalice. „Je tam většina, která dokáže zbavit město tohoto provizorního stavu,“ řekl Anděl. Zastupitelé podle slov Anděla svými podpisy dnes stvrdili, že dovedou město do řádných komunálních voleb v roce 2022.

Nyní bude nová koalice pracovat na programovém prohlášení, které by mělo být podle koaliční smlouvy hotové do 30. listopadu. Náměstci budou čtyři, s primátorem bude ve vedení zastoupeno všech pět subjektů.

Na dnešek bylo naplánované zasedání zastupitelstva. Spekulovalo se o návrhu nového vedení, Hrouda však ve středu odpoledne zasedání zrušil. Zdůvodnil to zhoršenou epidemickou situací. „Vzhledem ke zhoršující se epidemické situaci jsem se rozhodl zrušit svolané veřejné zasedání zastupitelstva našeho města,“ uvedl ve středu Jaroslav Hrouda, tehdy ještě primátor. „Vzhledem k rostoucímu počtu hospitalizovaných a bohužel i lidí, kteří na problémy spojené s koronavirem umírají, je pro mě logické toto rozhodnutí učinit. Magistrát města Děčína má navíc řadu zaměstnanců v karanténě, protože byli pozitivně testováni na nový koronavirus covid-19,“ dodal.

Zastupitelé se dnes ale sešli a před společenským domem Střelnice, kde se běžně zasedání konají, podepsali koaliční smlouvu a žádost o svolání mimořádného zastupitelstva. Konat by se podle Anděla mělo do tří týdnů.

„Já vím, že několik těch lidí zhruba tři týdny zpátky podepsalo jinou koaliční smlouvu s jinou skupinou, kterou nevypověděli, takže minimálně několik lidí z té patnáctičlenné skupiny podepisuje koaliční smlouvy plus minus každou chvíli,“ řekl dnes Hrouda s tím, že neví, která koaliční smlouva platí. Anděl informoval, že o žádné jiné koaliční smlouvě nemá informace. Dosavadní primátor uvedl, že lidé zastupující jednotlivé subjekty nové koalice byli rozhádaní, a nemyslí si, že by mohlo nové vedení dlouho vydržet.

Mimořádné zastupitelstvo svolá, pokud mu bude doručena žádost. Doplnil, že ti, co žádost podepsali, ignorují současnou situaci v republice. „Ignorují fakta a ignorují rizika, která by mohla být, v touze po jakési moci, nebo dokonce si mohu myslet v touze po mzdě, která by potom z toho pramenila,“ dodal Hrouda.

Koncem června na zasedání zastupitelstva nejprve na funkci rezignovali jediný zastupitel za ČSSD Václav Němeček a radní Jakub Houška (Náš Děčín). Následně náměstek primátora Vladislav Raška (Náš Děčín) oznámil rozpad koalice a zastupitelé ho odvolali. Na funkci radního rezignovali i Ondřej Smíšek (Náš Děčín) a Martin Weiss (ANO). Zastupitelé pak odvolali zbylé čtyři radní.

Komunální volby v Děčíně v roce 2018 vyhrálo ANO, získalo devět mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila Volba pro Děčín se čtyřmi mandáty. Třetí Náš Děčín má čtyři zastupitele. Piráti, Změna pro Děčín, ODS a KSČM mají po dvou mandátech, ČSSD a SPD jednoho zastupitele.

Kdo je nový primátor Děčína

Jiří Anděl, 60 let, bezpartijní, č. 2 na kandidátce ANO 2011. Má dvě dospělé děti.

Narodil se v Rumburku, v Děčíně žije od roku 1985. Po absolvování rumburského gymnázia vystudoval agronomii na Vysoké škole zemědělské v Praze. Jako zemědělský odborník působil do roku 1993, kdy přešel do sféry financí a ekonomiky. Vystudoval i tyto obory, pracoval v peněžnictví a finančním managementu v privátním sektoru. Od roku 2009 do listopadu 2014 zastával pozici vedoucího finančního odboru na radnici v Novém Boru, souběžně v letech 1997 až 2015 externě působil jako vysokoškolský pedagog na katedře financí a účetnictví Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a na Bankovním institutu VŠ v Teplicích. V komunálních volbách 2014 jej poprvé zvolili do městského zastupitelstva v Děčíně. Uspěl také ve volbách do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované