Hlavní obsah

Přehled krajských koalic: ANO nebude mít hejtmana ani v Olomouci

5. 10. 11:00
aktualizováno • 14. 10. 13:59

V krajích probíhají vyjednávání o koalicích i hejtmanech. Aktuální průběh nabízíme v přehledu.

Článek

Karlovarský kraj

Česká pirátská strana odmítla nabídku ANO na koaliční spolupráci. Piráti chtějí dál jednat o možné koalici v trojbloku STAN, Piráti a Volba pro Karlovarský kraj (VOK). ANO ve středu jednalo i s hnutím VOK, i to zatím zůstává zakotveno v trojbloku. V kraji tak pokračuje hledání většinové koalice, o kterou se pokouší na jedné straně ANO s ODS a na druhé straně trojblok STAN, Piráti a VOK. V zastupitelstvu ale nemůže ani ANO s ODS ani STAN s Piráty a Volbou pro Karlovarský kraj (VOK) sestavit koalici.

Plzeňský kraj

STAN a Piráti se dohodli s ODS a TOP 09, že budou po sobotním prvním kole v úterý odpoledne dál jednat o podobě krajské koalice v Plzeňském kraji. STAN a Piráti zároveň oznámili, že už o možné koalici nebudou jednat s ANO jako s vítěznou stranou. ANO i ODS už to vědí, dodal lídr a vyjednavač Pirátů Rudolf Špoták. Zástupci ODS v sobotu ještě jednali s hnutím ANO, které vzneslo nárok na funkci hejtmana. ODS to ale odmítá a nehodlá zatím s hnutím pokračovat v jednání. Podle ANO jsou jednání s ODS pozastavená, ale nikoliv ukončená.

Jihočeský kraj

Zástupci stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši v pátek 16. října v jižních Čechách podepsali koaliční smlouvu. V 55členném zastupitelstvu budou mít 29 mandátů. Hejtmanem by se měl stát lídr ODS Martin Kuba. Placených pozic uvolněných radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období. V placených pozicích radních budou Martin Kuba a Lucie Kozlová (oba ODS), František Talíř z KDU-ČSL, Antonín Krák z ČSSD, Pavel Klíma z TOP 09 a Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012. Prvním náměstkem hejtmana bude Talíř. Vítěz voleb – hnutí ANO – zůstane v opozici.

Středočeský kraj

Strany ve středních Čechách se dohodly na složení nové krajské rady. STAN a ODS v ní budou mít po čtyřech křeslech, Piráti dvě a Spojenci pro Středočeský kraj jedno. Hejtmankou bude lídryně STAN Petra Pecková, jejím náměstkem Martin Kupka (ODS). Nová krajská vláda bude mít mimo jiné dva radní pro dopravu, jeden má mít na starosti silniční infrastrukturu a druhý veřejnou dopravu.

Kraj Vysočina

Na povolební spolupráci se na Vysočině po krajských volbách dohodlo uskupení ODS a Starostů pro občany s dalšími čtyřmi stranami. Vítěz voleb, hnutí ANO, mezi nimi není. O dohodě na povolební spolupráci informoval lídr uskupení a budoucí hejtman Vítězslav Schrek (ODS). Uskupení ODS a Starostů pro občany nyní začne spolu s Piráty, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED) připravovat znění koaliční smlouvy.

Ústecký kraj

V Ústeckém kraji bude vládnout vítězné ANO s druhou ODS a Spojenci pro kraj. Uskupení ve středu uzavřela společné memorandum. Hejtmanem bude Jan Schiller (ANO). Koalice bude mít v zastupitelstvu o 55 členech většinu 29 hlasů.

Liberecký kraj

Martin Půta z vítězných Starostů pro Liberecký kraj bude zřejmě už třetí volební období hejtmanem. Podle dohody s Piráty a ODS budou mít Starostové, kteří s drtivým náskokem volby v Libereckém kraji vyhráli, v radě většinu pěti míst. Piráti a ODS budou mít po dvou mandátech. Do konce příštího týdne chtějí partneři připravit koaliční dohodu a programové prohlášení, aby je mohli schválit členové všech tří stran.

Pardubický kraj

Zástupci nové krajské koalice v Pardubickém kraji, uskupení 3PK - Pro prosperující Pardubický kraj, ODS s TOP 09, Koalice pro Pardubický kraj (KPK) a STAN podepsali koaliční smlouvu na další období. Kraj potřetí za sebou povede hejtman Martin Netolický (3PK). Jeho náměstky budou Michal Kortyš (ODS), Roman Línek (KPK) a Michaela Matoušková (STAN). Nově nebudou uvolnění předsedové kontrolního a finančního výboru, tyto funkce budou opět patřit opozici.

Královéhradecký kraj

Na vedení Královéhradeckého kraje se v pondělí předběžně dohodly čtyři politické subjekty v čele s ODS. Vítězná koalice ODS, STAN a Východočeši by měla vytvořit koalici s Piráty, Koalicí pro Královéhradecký kraj (KDU-ČSL, VPM, Nestraníci) a se Spojenci pro Královéhradecký kraj (TOP 09, HDK, LES). V 45členném zastupitelstvu budou mít 27 hlasů. Hejtmanem by měl být senátor, dosavadní náměstek hejtmana pro dopravu a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS).

Olomoucký kraj

V Olomouckém kraji by měla vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci – Koalice pro Olomoucký kraj. Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, dosavadní ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Shodli se na tom zástupci všech tří subjektů, kteří dnes podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá tato koalice většinu 32 hlasů. Vítězné hnutí ANO zůstane společně s SPD v opozici.

Jihomoravský kraj

Zástupci KDU-ČSL, Pirátů, ODS se Svobodnými a Starostů pro jižní Moravu ve středu 14. října ve vile Tugendhat podepsali koaliční smlouvu. „Prvotním úkolem bude řešení koronavirové pandemie. Jsem rád, že jsem se mohl už dnes účastnit jednání krizového štábu,“ uvedl nový hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Do funkce bude uveden kolem 10. listopadu. Čtyřkoalice má 37 mandátů mezi 65 krajskými zastupiteli. Vítězství v krajských volbách sice obhájilo ANO s 15 mandáty, hned po volbách ale oznámila dohodu nová koalice. Lidovci získali mandátů 11, Piráti deset, ODS devět, Starostové sedm, Spolu pro Moravu pět, SPD i ČSSD shodně po čtyřech.

Foto: Tomáš Svoboda, Seznam Zprávy

Koaliční smlouvu v Jihomoravském kraji podepsali stylově, ve vile Tugendhat.

Zlínský kraj

Zástupci ANO, Pirátů, ODS a ČSSD ve Zlínském kraji v pátek 16. října podepsali koaliční smlouvu. Hejtmanem by měl být Radim Holiš, krajský volební lídr ANO a starosta Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku. Koalice bude mít v krajském zastupitelstvu 24 z 45 mandátů. V radě ANO obsadí tři křesla, další tři budou mít Piráti, dvě ODS a jedno ČSSD. Počet náměstků hejtmana vzroste z dosavadních tří na pět, přičemž ANO bude mít dva, Piráti, ODS a ČSSD po jednom. Do opozice míří KDU-ČSL, STAN, SPD a koalice Trikolóry, Soukromníků a Nezávislých.

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji byla v úterý podepsána koaliční dohoda. Na spolupráci se dohodli zástupci vítězného hnutí ANO s ODS kandidující společně s TOP 09, s lidovci a nově proti předchozímu volebnímu období se sociálními demokraty. Rozložení sil v jedenáctičlenné krajské radě bude rozděleno v poměru 5:3:2:1. Koalice bude mít v pětašedesátičlenném zastupitelstvu převahu 46 hlasů. Hejtmanem bude znovu Ivo Vondrák (ANO). V opozici zůstanou Piráti, SPD a komunisté.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené