Hlavní obsah

Apple varuje, že kvůli koronaviru nesplní čtvrtletní cíle

Foto: Wikipedia.org/Marlith

Ilustrační foto.

Reklama

18. 2. 2020 10:29

Americká technologická společnost Apple kvůli dopadům koronaviru nesplní výhled tržeb na druhé finanční čtvrtletí, který si stanovila teprve před třemi týdny. Výroba přístrojů iPhone totiž trpí většími výpadky dodávek, než se očekávalo.

Článek

Druhé finanční čtvrtletí končí v březnu a Apple si stanovil nečekaně široký cíl, tržby se měly pohybovat od 63 miliard do 67 miliard dolarů (1,4 až 1,5 bilionu Kč). Ale možná se do něj stejně nevejde.

Firma sice vyrábí iPhony mimo ohnisko nákazy nového koronaviru, kterým je provincie Chu-pej, a všechny její továrny v Číně po svátcích znovu otevřely, ale produkce se vrací k normálu jen pozvolna. Odbyt chytrých telefonů v Číně je navíc utlumený, protože kvůli epidemii onemocnění koronavirem tam bylo hodně obchodů dlouho zavřeno.

Dopady šíření koronaviru na hospodaření Applu jsou podle analytika Daniela Ivese ze společnosti Wedbush horší, než se předpokládalo. Firma se ale podle něj v dlouhodobějším horizontu vzpamatuje. To však obchodníky na burze příliš neuklidnilo, protože akcie firmy z Cupertina se ještě před začátkem obchodování propadaly o čtyři procenta.

Nemoci vyvolané novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo už 1 868 lidí. Nakažených je přes 72 000, informovala dnes s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. V pondělí zaznamenala Čína 98 nových úmrtí, 93 z nich hlásí provincie Chu-pej.

Apple také uvedl, že se situace vyvíjí a že současná omezení považuje za dočasná. V loňském druhém finančním čtvrtletí firma utržila asi 58 miliard dolarů.

Analytici odhadují, že nový koronavirus může v letošním prvním čtvrtletí snížit poptávku po smartphonech v Číně o polovinu. Čína je největším trhem chytrých telefonů na světě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované