Hlavní obsah

Otevření obchodů by způsobilo nákupní šílenství, říká asociace

Foto: Ioannis7, Shutterstock.com

Ilustrační fotografie.

Reklama

22. 2. 14:48

Na otevření prodejen není ten správný čas, tvrdí Asociace českého tradičního obchodu. Způsobilo by to nákupní šílenství. Chyba podle asociace nastala už v minulém roce, obchody se totiž neměly vůbec zavírat.

Článek

Diskuze o otevření prodejen není za současné epidemické situace podle Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) dobře načasovaná. Uvolnění maloobchodu po dlouhém uzavření by mohlo způsobit obrovské nákupní šílenství. Sdělil předseda AČTO Pavel Březina.

Ústavní soud vyhověl návrhu skupiny senátorů a zrušil část omezení pro maloobchod a služby zavedených v boji proti koronaviru. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a která musely být zavřené.

Rozhodnutí však neznamená obnovení provozu obchodů. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhoval otevření obchodů ode dneška, vláda však v pátek téma prozatím odložila. Havlíček poté avizoval, že se k němu chce tento týden vrátit.

Všechny obchody měly být podle Březiny otevřené po celou dobu boje s pandemií. „Jednoznačně se prokázalo, že prodejny nejsou místem šíření nákazy při dodržování všech pravidel,“ řekl. Nyní by ale lidé mohli ve velkém do prodejen vyrazit a to by podle Březiny bylo vzhledem k aktuálnímu stavu a šíření takzvané britské mutace absolutně nevhodné.

Vláda podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR musí v souladu s ústavními principy přestat obchodníky diskriminovat podle typu prodávaného zboží a zavést taková pravidla, která umožní bezpečně všem otevřít. Uzavřené provozy jsou podle svazu na přísný režim připravené. Od začátku pandemie do hygienických a bezpečnostních opatření investovali přes sedm miliard korun, uvedl v pondělí Svaz.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Krátké, zhruba třítýdenní rozvolnění kabinet povolil v prosinci. Výjimku ze zákazu mají potraviny, lékárny, drogerie, optiky, galanterie či květinářství. Povolen je prodej jen zboží základní potřeby. Lidé tak v kamenných prodejnách nekoupí například spodní prádlo, obuv pro dospělé nebo elektroniku.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované