Článek
V době setrvalého napětí panujícího ve slovenské politice uběhl rok od atentátu na premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr si událost připomněla na výjezdním zasedání v Handlové, kde loni útočník na ministerského předsedu spustil palbu. Jak pokus o atentát změnil Slovensko?
Co v dnešní epizodě 5:59 také uslyšíte
- Jestli se slovenská společnost po atentátu na Roberta Fica změnila a jak ho s odstupem jednoho roku vnímá.
- Zda má střelba v Handlové vliv na nynější politické rozhodování slovenského premiéra.
- A jak podle komentátora deníku SME Sama Marce předseda vlády „sám sebe zahnal do kouta“.
Byla polovina května loňského roku, brzké odpoledne. Slovenský premiér Robert Fico se přišel po zasedání vlády v Handlové pozdravit s příznivci před místní Dům kultury. Najednou bylo slyšet pět ran a nastal zmatek. Čtyři střely zasáhly politika mimo jiné do žaludku nebo ramene. Ochranka ho táhla do auta.
Od atentátu na Roberta Fica uplynul rok. A přestože se zpočátku zdálo, že po dlouhé době je slovenská opozice i koalice ve shodě - odcházející prezidentka Zuzana Čaputová a její nástupce Peter Pellegrini dokonce vyzvali celé politické spektrum k debatě - nakonec ke stmelení rozštěpené společnosti nebo alespoň politické reprezentace nedošlo.
Slovenský publicista a komentátor deníku SME Samo Marec v podcastu 5:59 popisuje, že nastal pravý opak. Koalice v čele s premiérem se radikalizuje a snaží se „přišít“ atentát opozici. „Robert Fico z toho (tématu atentátu) udělal výlučně nástroj politického boje. A možná právě proto, jak se s motivem atentátu nakládá, lidé se o něj paradoxně už příliš nezajímají. Život jde jednoduše dál,“ vysvětluje novinář.
Co je s atentátníkem?
Juraj Cintula je od útoku na premiéra 15. května 2024 ve vazbě (z toho půl roku na psychiatrii) a čeká na soudní proces. Ten začne na specializovaném trestním soudu v Banské Bystrici 8. července.
Motivací byl nesouhlas s politikou Ficovy vlády.
Cintulu hned druhý den po střelbě obvinila (teď už neexistující) Národní kriminální agentura (NAKA) z pokusu o úkladnou vraždu. Později skutek překvalifikovali na teroristický útok, ze kterého pak prokurátorka atentátníka letos v březnu obžalovala. Dvaasedmdesátiletému muži hrozí doživotní trest.
Vyšetřovací spis má 18 svazků a víc než 6200 stran.
Kdo tu šíří nenávist?
Do popředí pozornosti se na Slovensku během roku od střelby, který podle Marce charakterizují také protesty ve společnosti a velká politická nestabilita, dostaly třeba dvě návštěvy Roberta Fica v Moskvě nebo tvrzení lídrů vládní koalice o tom, že se v zemi chystá státní převrat. Minulý čtvrtek - přesně rok od atentátu - se pak členové vlády v čele s premiérem do Handlové vrátili na výjezdní zasedání kabinetu, po kterém následoval mítink Ficova Směru-sociální demokracie (Směr-SD).
Robert Fico na stranické akci mimo jiné prohlásil, že je „v plné síle“ a nešetřil odhodláním nejen udržet svou vládu dál u moci, ale také vyhrát se Směrem příští parlamentní volby. Marec nicméně podotýká, že voličům toho kromě hesel Fico v projevu mnoho nenabídl.
„Hodně se tam objevoval motiv šíření nenávisti. To je něco, o co se teď na Slovensku vede politický spor - o to, kdo tu šíří nenávist,“ říká komentátor. Mimochodem, i samotný mítink Směru proběhl ve čtvrtek v Handlové pod názvem „Stačilo nenávisti“.

Slovenský publicista a komentátor deníku SME Samo Marec.
Na vysvětlenou: Směr pracuje s tezí, že slovenská opozice šíří ve společnosti nenávist, vlivem čehož se pak někteří lidé dopouštějí takových činů, jako je pokus o atentát.
Podle Marce je však při pohledu na skutečná vyjádření z obou stran patrné, že se útoky ze strany současné opozice na vládu nedají porovnávat s tím, co Fico a jeho okolí pronášeli v minulosti. Slovenský komentátor uvádí, že zatímco Směr teď měl problém najít ve veřejných výstupech šéfa největší opoziční strany Progresivní Slovensko Martina Šimečky nějaký skutečně agresivní komentář, Robert Fico za svého působení v opozici pronesl například „my asi tou lopatou musíme vládu bouchat po hlavě“.
„Fico sám sebe zahnal do kouta“
Opoziční politici se podle Sama Marce sporu, který se vládní politici kolem „šíření nenávisti“ snaží vyvolat, spíše straní. A místo toho upozorňují na aspekty Ficova vládnutí.
„Konkrétně (se zaměřují) na to, že koalice a sám Robert Fico neumí tuto zemi řídit,“ uvádí novinář s tím, že opozice se jako téma snaží nastolit třeba růst cen na Slovensku, zvyšování daní nebo upozorňuje na to, že vládní strany prosadily schválení doživotní renty pro zasloužilé premiéry za podmínek, které zatím splňuje právě pouze Fico. „Jsou to věci, které se lidí a jejich peněženek dotýkají víc než atentát,“ míní Marec.
Slovenská veřejnost ale podle novináře vnímá i to, že současný kabinet „nedoručuje sliby“ - týkat se to má z Marcova pohledu například „chaosu“, který ve slovenské politice dál panuje. A lidé si prý čím dál více všímají třeba také chátrající veřejné infrastruktury, včetně důležitých dopravních staveb, nebo nedostačujících investic. Robert Fico přitom vede už celkově čtvrtou vládu.
Více k situaci na Slovensku rok po pokusu o atentát na Roberta Fica
Popularita vládní koalice tak ve výsledku dlouhodobě klesá.
A právě ztráta příznivců může být podle Marce důvodem, proč se slovenský premiér čím dál více radikalizuje. Na druhou stranu to ale může být prý i naopak - tedy že radikalizace předsedy vlády je příčinou, a odliv voličů důsledkem této situace.
„Do určité míry se dá říct, že Robert Fico sám sebe zahnal do kouta. Dá se na to ale nahlížet i tak, že si tu cestu vybral sám, protože za to, jaký postoj po atentátu zaujme (…), je zodpovědný sám. Byla to jeho volba, že se rozhodl situaci nadále radikalizovat,“ myslí si novinář.
Otázkou tak zůstává, zda sázka na tuto kartu Ficovi vyjde. Nebo jestli se nakonec dostane do situace, kdy se jeho koalice na stále méně stabilní slovenské politické scéně rozpadne. „Kdybych si měl tipnout, tak bych řekl, že příští rok budou předčasné volby. Ale rozhodně platí, že předčasné volby budou až ve chvíli, kdy se pro ně rozhodne Robert Fico,“ domnívá se Marec.
V podcastu 5:59 se také dozvíte, jestli má slovenská veřejnost dost informací o probíhajícím vyšetřování pokusu o atentát na Roberta Fica, nebo jak Slováci reagují na to, že jejich premiér na začátku května už podruhé za poslední rok vycestoval do Moskvy. Poslechněte si v přehrávači v úvodu článku.
Editor a koeditor: Matěj Válek, Dominika Kubištová
Sound design: David Kaiser
Hudba: Martin Hůla
Zdroje audioukázek: Facebook - SMER SSD (@smersd), YouTube - TVOTV (@TVOTVSK), YT - Netky.sk (@@netkyredakcia861)
Podcast 5:59
Zpravodajský podcast Seznam Zpráv. Jedno zásadní téma každý všední den za minutu šest. To nejdůležitější dění v Česku, ve světě, politice, ekonomice, sportu i kultuře optikou Seznam Zpráv.
Poslouchejte na Podcasty.cz, Spotify, Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích. Sledujte nás na X, Instagramu, Threads nebo Bluesky.
Archiv všech dílů najdete na našich stránkách. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí nebo na e-mail: zaminutusest@sz.cz.