Článek
Donald Trump má za sebou něco málo přes 100 dní v úřadu a kde kdo na celém světě má pocit, že jeho druhé období trvá již několik let. O Trumpových nevypočitatelných krocích v zahraniční politice bylo v posledních dnech napsáno a řečeno mnoho. Jak ale Trumpovo prezidentství mění samotnou Ameriku, zemi, která ještě nezažila situaci, kdy by prezident ignoroval verdikt Nejvyššího soudu? Podle bývalého diplomata a komentátora týdeníku Echo 24 Martina Weisse existují důvody, proč mít z vývoje ve Spojených státech obavy. „Ve svém věku už mám trochu problém zvykat si na jinou Ameriku, která se odpoutává od svých kořenů. A je pravda, že mezi intelektuály trumpovského hnutí MAGA je dost lidí, kteří nemají rádi americkou Ústavu. Možnost, že právě teď něco končí, tady prostě je.“
Donald Trump vyhrál listopadové prezidentské volby jednoznačně a nezpochybnitelně - ve sboru volitelů i na počet hlasů - , ale zároveň to nebylo vítězství ve stylu 10:0. Trump například získal méně hlasů než Joe Biden v roce 2020. Přesto to vypadá, jakoby ve Spojených státech téměř zmizela opozice, Demokratická strana jen stále marně hledá smysl existence a svou budoucí politiku. Velké debaty se vedou o tom, zda skutečně funguje systém brzd a pojistek, na nějž Amerika vždy spoléhala. „Trumpovi se může stát totéž, co se kdysi stalo Demokratům, ještě na předmuskovském Twitteru. Podlehli dojmu, že jejich názory mají většinovou podporu. Což nemají. Ale jak se budou blížit midterms, tedy volby do Kongresu uprostřed prezidentského mandátu, které podle mnoha předpovědí republikáni prohrají, budou mít tendenci prosazovat některé věci skutečně silou,“ říká Martin Weiss. „A na druhou stranu, pokud republikáni tyhle volby prohrají, nebude mít možná Donald Trump problém s demokratickým Kongresem úplně pragmaticky spolupracovat.“
Končí Amerika, jak ji známe? A jaké problémy a konflikty jí zůstanou i po odchodu Donalda Trumpa? Poslechněte si další epizodu podcastu Dobrovský & Šídlo.

Podcast Paměti národa připravuje Jan Dobrovský a Jindřich Šídlo.
Podcast Paměti národa. V době pandemie jsme nemohli pořádat setkání, diskuze, besedy, přednášky. A tak vznikl nápad: nový audio pořad! Tvoří ho předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.