Hlavní obsah

Anglické kluby se valí do Evropy, hned půltucet jich bude hrát Ligu mistrů

Foto: Profimedia.cz

Bruno Fernandes si v Premier League mnoho radosti neužil, přesto se s Manchesterem United může do Ligy mistrů dostat přes Evropskou ligu.

Článek

Ušatý pohár pro vítěze Ligy mistrů letos ruce žádného z kapitánů týmů anglické ligy nad hlavu nepozvednou. Za rok ale může být vše jinak. I proto, že už po něm nepůjde čtveřice, ale dokonce šest klubů z Anglie. Jak je to možné?

Milánský Inter si o nejcennější klubovou trofej Evropy zahraje v Mnichově s pařížským Paris Saint-Germain, který se stal v tomto ročníku Ligy mistrů „katem Angličanů“. Ve vyřazovací části postupně vyprovodil týmy Liverpoolu, Aston Villy i londýnského Arsenalu. Čtvrtý člen anglického kvarteta Manchester City měl na podzim tolik problémů sám se sebou, že se musel předvést už v předkole play-off, a to ještě s Realem Madrid. A hned vypadl z kola ven.

V ostatních soutěžích UEFA Angličané dominují, o trofej určenou vítězi Evropské ligy se v Bilbau utkají Manchester United s Tottenhamem. A favoritem finále Konferenční ligy bude ve Vratislavi v souboji s Realem Betis tým Chelsea.

Ale na triumf v Lize mistrů si letos Angličané budou muset nechat zajít chuť. Z posledních šesti uzavřených ročníků přitom vyhráli třikrát.

Ovšem v sezoně 2025/26 se jejich šance teoreticky o něco zvýší, bude jich totiž na splnění tohoto úkolu či spíše snu o něco víc. Do hlavní fáze Ligy mistrů se zapojí hned šest anglických celků.

Čtyři, to je anglická klasika daná dlouhodobou úspěšností, která se odráží v pětiletém koeficientovém žebříčku UEFA. Jak se ale tentokrát dostane i na pátého a šestého zástupce?

Ani Arsenal ještě nemá jistotu

Pátý v pořadí Premier League si Ligu mistrů zahraje díky tomu, že jsou právě Angličané (a spolu s nimi i Španělé) nejpilnějšími sběrateli bodíků v aktuálním ročníku soutěží UEFA. A první dvě příčky tohoto speciálního rankingu jsou v novém systému oceněny rozšířením národní kvóty v příští Lize mistrů. Loni si tohoto luxusu užili Němci a Italové, tentokrát se tedy dostane na Angličany a Španěly.

Dvě kola před koncem Premier League má přitom absolutní jistotu startu v příští Lize mistrů jenom šampion, tedy Liverpool FC. I průběžně druhý Arsenal (68 bodů) ještě potřebuje získat matematicky dva body, vzhledem k vysokému rozdílu skóre, kterým disponuje, by mu měl ovšem v zásadě stačit i jeden bod.

Do pětice startujících v Lize mistrů se vedle Newcastlu (66), Manchesteru City (65) a Chelsea (63) budou chtít namáčknout ještě Aston Villa (63) a Nottingham (62).

Zmiňovali jsme, že Angličanů bude v příští Lize mistrů půltucet. Ten šestý celek si ale nahoru povyskočí mimo pořadí Premier League. Bude jím totiž vítěz Evropské ligy. A tím se stane buď Manchester United (v anglické lize aktuálně 16.), nebo Tottenham Hotspur (17.).

A co další evropské poháry a Anglie?

Anglické finále se v Evropské lize bude moci zopakovat i napřesrok, do dalšího ročníku „stříbrné trofeje“ vyšlou totiž Angličané opět dvoučlenné zastoupení. Každopádně půjde o šestý celek Premier League. A toho doplní buď vítěz FA Cupu, nebo sedmý celek ligy.

Složení finále FA Cupu je následující: Manchester City (v lize průběžně 4.) se o trofej utká s Crystal Palace (12.). Pokud FA Cup poprvé ve své historii opanuje Crystal Palace, pak bude hrát Evropskou ligu.

Pokud uspěje Guardiolův tým, který se zároveň v lize udrží v ligovém Top 5 a kvalifikuje se tedy do Ligy mistrů, dostane se tak v Anglii při obsazování Evropské ligy na sedmý celek v Premier League.

V Konferenční lize by měl Anglii reprezentovat vítěz Ligového poháru, kterým je tentokrát Newcastle. Pokud se ale v lize umístí na příčkách opravňujících ho ke startu v Lize mistrů či v Evropské lize, pak se může při obsazování Konferenční ligy dostat až na osmý celek Premier League. Osmé místo nyní drží Brentford (55 bodů) před Brightonem (55), Bournemouthem (53) a Fulhamem (51).

Právě kvantum anglického zastoupení v evropských pohárech patřilo mezi témata nejnovější epizody podcastu Nosiči vody. Jeho protagonisté se zabývali otázkou, proč se Angličanům nezadařilo letos v Lize mistrů, když v ostatních soutěžích, konkrétně v Evropské lize, kralují zástupci anglického ligového podpalubí.

Debata se samozřejmě stočila i k tomu, jak tyto hrátky s evropskými umístěnkami promluví do vrcholné fáze anglických domácích soutěží. A jak jejich účastníky zatíží právě v příštím ročníku.

Vedle toho přišlo na přetřes i derby pražských „S“, zejména diskutabilní gól, který ho rozhodl. Velkým tématem bylo blížící se finále MOL Cupu mezi Olomoucí a Spartou. A hodně se skloňovalo i jméno Dominika Holce, jednoho ze strůjců baníkovského víkendového zázraku v Plzni.

Poslechněte si novou epizodu Nosičů vody.

Nosiči vody

Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.

Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.

Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.

Související témata:

Doporučované