Článek
Martin Vitík asi poslouchá všechno jiné, jen ne šlágry Osvobozeného divadla. Ale refrén „jednou jsi dole jednou nahoře“ by si s pány Voskovcem a Werichem klidně zazpívat mohl. Obsahu sloganu o výkyvech rozumí málokdo lépe než on.
Naskládat jeho 193 centimetrů do letadla je pro něj vždycky kapku složité. Tohle ovšem při své páteční vzdušné pouti do Boloně nejspíš vůbec nevnímal. Letěl tam totiž plný nadšení a fotbalové touhy, plnil si o rok odložený životní sen. A za ním by tam teď nejspíš vyrazil klidně i na žebřiňáku.
Ve sparťanské mládeži čněl nejen co do výšky. Reprezentační pozvánky do žákovských a dorosteneckých kategoriích odchovance Králova Dvora prakticky nemohly míjet. A David Nehoda coby hráčův agent dostával průběžně a dlouhodobě signály, že Martina Vitíka vedou v patrnosti nejen ve velkých italských klubech (např. v AC Milan), ale třeba i v Ajaxu.
Nikdo ale nikam nepospíchal, hlavně hráč nikoli. Strategie byla jasná: Etablovat se nejprve se vší parádou v české lize a v ní ještě postupně zapracovat na síle a vnitřním klidu. Nabrat další zkušenosti.
Nicméně když se loni se svou konkrétní nabídkou na Vitíkův přestup ozvala FC Bologna, šli mnozí do kolen. Aby vám někdo za mladého stopera nabízel 15 milionů eur + další 3 miliony jako možné bonusy a prémie, to se v české lize opravdu jen tak běžně nestává.
A také se tu ještě mnohokrát nestalo, že by někdo potenciální transferní smlouvě s reálně dosažitelným součtem 18 milionů eur (cca 433 milionů korun) řekl: „Sorry, ale teď opravdu ne!“
Tím, kdo mluvil, byl Tomáš Rosický sportovní ředitel Sparty. A tím, kdo nechápal, jak se takové rozhodnutí vůbec může v něčí hlavě urodit, byli fotbalová Bologna a Martin Vitík samotný.
„Přestupní období už končí, nestihli bychom sehnat náhradu. A hrajeme přitom Ligu mistrů,“ vysvětlil Rosický svůj postoj.
Vitíkovu psychiku to viditelně negativně zasáhlo. Z přemíry snahy a nervozity, jindy z uspěchanosti, začal vytvářet spoustu fatálních chyb. A jeho propad patřil mezi hlavní ingredience postupného komplexního sportovního rozkladu Sparty, který jsme měli možnost sledovat v uplynulé sezoně.
A světe div se - poté, co Země zase jednou obletěla Slunce, se na Letné znovu objevili představitelé Bologni. Jejich rovnice 11+4= 15 sice není tak nabušená jako před rokem (15+3 = 18). Ale po uplynulé sezoně bylo spíš s podivem, že je Bologna takřkajíc Vitíkovi věrná. I kdyby ovšem zůstalo jen u základu 11 milionů eur, pořád by to byla jasně nejvyšší suma, jakou kdy zahraniční zájemce za stopera z české ligy zaplatí.
Největší přestupy stoperů z české ligy
1. Vitík
za 11 mil. eur, ze Sparty do FC Bologna
2. Hancko
za 8,3 mil. eur, ze Sparty do Feyenoordu
3. Krejčí
za 8 mil. eur, ze Sparty do Girony
a Hranáč
za 8 mil. eur, z Plzně do Hoffenheimu
Netradiční součástí podcastu Nosiči vody byla v nové etapě i dotazovna čtenářů, v jejímž rámci protagonisté Nosičů například osvětlili, jak vypadá jejich příprava na natáčení.
Proč v Anglii, Španělsku nebo Německu vychovávají lepší fotbalisty než současná česká mládežnická základna? Vyhrál by Tomáš Rosický Zlatý míč France Footballu, kdyby svého času přestoupil do Barcelony? Které české kluby zatím v ligové pauze nejlépe posílily?
Jen namátkou jsme teď některé z dotazů vybrali, pokud chcete slyšet odpovědi na ně, případně se dozvědět, zda došlo i na vaši otázku, pusťte si novou epizodu Nosičů vody.
Nosiči vody
Fotbalový podcast Seznam Zpráv. Trio Jaromír Bosák, Luděk Mádl a Karel Tvaroh každý týden o českém a světovém fotbalu. Příběhy, aféry, důležité postavy na hřišti i v zákulisí.
Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify. Sledujte nás na síti X, jsme tam jako @NosiciVody.
Máte návrh, jak podcast vylepšit? Nebo nás chcete pochválit? Pište na audio@sz.cz.