Hlavní obsah

Biolog: Neočkovaní nás stojí milióny. Šlo tomu zabránit jednou vyhláškou

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Současné situaci v nemocnicích se dalo zabránit, myslí si mikrobiolog Peter Šebo (Ilustrační foto).

Reklama

24. 11. 2021 13:10
aktualizováno • 24. 11. 2021 15:40
Článek

V Česku padla další hranice počtu nakažených novým typem koronaviru. Testy jich odhalily skoro 26 tisíc. Přitom virová nálož ve společnosti je podle odborníků ještě silnější. Jak proti tomu bojovat?

Hostem Ptám se já byl autor petice za zavedení povinné vakcinace proti covidu, vedoucí jedné z laboratoří Mikrobiologického ústavu Akademie věd, Peter Šebo.

Lídři pětikoalice, i ve světle současných čísel nakažených, ve středu ráno znovu zopakovali, že jsou proti povinnému očkování a za řešení nepovažují ani plošné omezení sociálních kontaktů, tedy lockdown. Povinnou vakcinaci pro vybrané skupiny naopak zvažuje stávající kabinet. Meziresortní komise aktuálně posuzuje, zda nařídit očkování lidem nad 60 let a vybraným profesím.

Podle Šeba má vláda pro zavedení povinného očkování prostředky: „Stát nemá být alibista, ale má použít právní nástroje, které v demokratickém světě máme. U nás je to zákon o ochraně zdraví a následně vyhláška o očkování proti infekčním nemocem, která umožňuje nařídit mimořádné očkování v mimořádné situaci. Jestli si někdo myslí, že nežijeme v mimořádné situaci, tak je na jiné planetě,“ vysvětlil v rozhovoru důvod, proč se rozhodl sbírat podpisy pod petici, ve které vyzval vládu, aby do vyhlášky o povinných očkovacích látkách zahrnula i vakcínu proti covidu-19.

Podle auta petice za povinné očkování nejsou současná opatření, podle kterých je zamezený vstup pro neočkované, kteří neprodělali covid do služeb, na hromadné akce i do restaurací, správným přístupem. Vláda podle něj měla použít příslušnou vyhlášku o povinném očkování už dávno. „A mohli jsme si předvánoční masakr v nemocnicích ušetřit, naše sestřičky v těch skafandrech nemusely padat na hubu při obracení ventilovaných pacientů, kterým ani po jaru nedošlo, že se mají dát očkovat. Tito lidé ve vážném stavu stojí náš zdravotní systém každý mnoho miliónů,“ pokračoval.

Proti zavedení povinného očkování by ale nechtěla zvednout ruku ani současná ministryně financí Alena Schillerová /ANO/. Podle jejích slov má každý právo rozhodovat o svém těle. „Svoboda a nedotknutelnost jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého,“ odporoval Šebo.

Podle něj by mělo dojít k oslabení pandemie ve třech krocích. Mikrobiolog nepopírá, že po proočkování populace se lidé mohou nadále nakazit. Podle něj k tomu ale už dojde „bezpečně“ a následně se vytvoří vhodná slizniční imunita. „Virus nezmizí, prožene se populací. Ale nyní zažíváme masivní promořování neočkované populace, hlavně dětské a adolescentní. A nechci strašit, ale školy už za chvíli nebude nutné zavírat, protože v nich nikdo nezbyde,“ varoval.

Je na místě uvažovat o povinném očkování? Nebo by takový postup ještě víc rozdělil a radikalizoval společnost? Máme čas na vysvětlovací kampaně?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu, ve své oblíbené podcastové aplikaci, nebo ve videu:

Hostem Ptám se já byl mikrobiolog Peter Šebo.Video: Seznam Zprávy

Ptám se já, Marie Bastlová

Podcast Marie Bastlové. Hard talk rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované