Hlavní obsah

Janeček: Síť vlivných lidí mě chce podpořit. Mám velkou šanci být prezident

Foto: Adam Hříbal

Hostem Ptám se já byl podnikatel Karel Janeček.

Reklama

24. 1. 13:12
Článek

Miliardář Karel Janeček je jedním z prvních, kdo v pátek oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta. Jak plánuje oslovit voliče?

Hostem Ptám se já byl podnikatel a matematik Karel Janeček.

Finančník Karel Janeček v pátek oznámil kandidaturu na prezidenta. Už přes nedávnem se přitom na sociálních sítích i na billboardech v ulicích objevila Janečkova kampaň Tohle jsme my, ve které chce představit své základní programové priority. A podnikatel na kampani rozhodně šetřit nehodlá, chce do ní vložit maximální částku povolenou zákonem – 40 milionů v prvním kole, 10 milionů případně ve druhém. „Jsem si jistý, že mám šanci větší než padesát procent. Šanci mi dává to, že jsem člověk, který žije v pravdě a je i hodně vlivných lidí, kteří mě chtějí aktivně podpořit,“ řekl Janeček.

O jeho možné kandidatuře se přitom začalo vážněji spekulovat už loni, konkrétně po hudební anketě Český slavík, kterou podnikatel financoval. Její televizní přenos dokonce využil k proslovu, kde například kritizoval očkování dětí.

„K žádnému extrému jsem se ale nepřidal. Vyzývám, aby se ohrožení očkovali, ale zároveň jsem vyzýval, abychom nepodléhali svým strachům a neočkovali děti, které covid nijak neohrožuje, kvůli našim strachům o sebe, to beru jako novodobý zločin, otevření Pandořiny skříňky,“ vysvětlil svůj postoj k pandemii. Podle něj nemusí být ani lékařem, aby měl na řízení pandemie jasný názor. „Mám skvěle vytrénované racionální myšlení a jsem schopen si dát data dohromady,“ dodal.

Janeček přiznal, že právě koronavirová situace pro něj prý byla tím zásadním impulsem, proč se k oznámení kandidatury na prezidenta odhodlal. I proto prý bude jedním z témat jeho kampaně. „S covidem a s omezováním lidských svobod jsem viděl, jak neracionálně se situace řeší a podléháme nejen v naší zemi hysterii. Přemýšlel jsem, co mám udělat, co s tím. Pak přišla myšlenka, že prezidentská funkce by mohla pomoci,“ vysvětlil Janeček.

Vliv prezidenta je přitom tím hlavním, co podnikatele a matematika na funkci láká. „Pro mě nejsou důležité exekutivní pravomoci, jako jmenování členů ČNB a pár dalších. Pro mě je důležité, že prezident je symbol, může mluvit, není mu upřena svoboda slova,“ vysvětlil.

Než ale do volebního klání vstoupí, musí Janeček nejprve nasbírat 50 tisíc podpisů občanů nebo získat podporu dvaceti poslanců či deseti senátorů.

Podaří se mu sehnat potřebné podpisy? A má podporu mezi politiky? Nebojí se, že svým postojem k pandemii společnost naopak rozdělí?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu, ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo ve videu:

„Mí poradci mi radí, abychom téma covid minimalizoval, ale já to považuji za kritické pro společnost,“ řekl podnikatel Karel Janeček.Video: Seznam Zprávy

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové a Veroniky Sedláčkové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Podcasty.cz a ve všech podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované