Hlavní obsah

Vlevo dole: Nesmíme to pokazit jako posledně, znělo na kongresu ODS

Foto: Profimedia.cz

Zvládne nakopnutá ODS výzvy, které před ní stojí v podobě několikerých voleb i vážných krizí?

Reklama

11. 4. 2022 13:00
Článek

Političtí reportéři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší se v aktuálním Reaktoru ohlížejí za kongresem ODS. Zaujaly je výzvy stranických lídrů ke členům strany, aby se chovali slušně a hlavně nepodlehli dojmu, že po volebním triumfu a návratu k moci si mohou všechno volit.

„Na to nejvíc apeloval šéf Senátu Miloš Vystrčil, který skoro jako pan učitel vysvětloval delegátům kongresu, jak se mají chovat – žádná arogance, ale slušnost, vysvětlování a pochopení,“ říká Lucie Stuchlíková.

Občanští demokraté dobře vědí, jak skončily jejich tři poslední vlády. Druhý Klausův kabinet ani Topolánkova a Nečasova vláda nedokončily mandát a předčasně po skandálech padly. Proto se navzájem o víkendu na kongresu ujišťovali, že se ze svých chyb v minulosti dostatečně poučili a nebudou je opakovat.

Poslechněte si další epizody Vlevo dole

Zároveň na kongresu nezaznělo moc konkrétních plánů, jak se chce ODS coby hlavní vládní síla vyrovnat se všemi krizemi. Premiér Petr Fiala oznámil pětiletý plán na velkou transformaci české energetiky a nový místopředseda strany Zdeněk Zajíček mluvil o záměrech v digitalizaci.

„Měl bych obavy, jestli se jim vše podaří prosadit a zvládnout. Ne že by nechtěli, ale kromě dozvuků epidemie, války, inflace, potíží s energiemi a tvrdou opozicí ve Sněmovně je na podzim ještě čekají komunální a senátní volby, pak ty prezidentské a do toho předsednictví EU. To vypadá jako smrtící kombinace,“ míní Václav Dolejší.

Kdo měl na kongresu nejslabší projev? Jaké nástrahy vidí občanští demokraté před sebou? A čím kongres ODS připomínal sněm hnutí ANO? Celý Reaktor si poslechněte v přehrávači v úvodu.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované