Hlavní obsah

Azyl za dopadení teroristy. Němečtí poslanci chtějí ocenit hrdinství Syřanů z Lipska

 

Reklama

12. 10. 2016 12:41

V bytě jednoho z nich, kde chtěl z bombového útoku podezřelý Džábir Bakr přespat, ho svázali a pak předali policii.

Článek

Němečtí poslanci žádají, aby Syřané, kteří pomohli zadržet Džábira Bakra podezřelého z plánování teroristického útoku, dostali státní vyznamenání. Někteří politici vyzvali, aby muži za odměnu získali rovnou azyl, informovala dnes televizní stanice n-TV.

„Ti mladí muži by si zasloužili Spolkový kříž za zásluhy. To, co udělali, svědčí o hluboké úctě ke svým německým hostitelům. Lepší integraci si lze jen těžko představit. Je to příkladné," uvedl vlivný člen vládní sociální demokracie Johannes Kahrs. Spolkový kříž za zásluhy je jedním z nejvyšších německých vyznamenání.

Také podle člena Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové Jürgena Klimkeho by si Syřané vyznamenání zasloužili. Podle něj by to byl „silný signál oběma směry - směrem k německému obyvatelstvu i k dalším uprchlíkům".

Předseda parlamentního výboru pro otázky vnitra Ansgar Heveling dokonce vyzval, aby příslušné úřady urychleně rozhodly o azylových žádostech tří Syřanů. Zdůraznil ale, že by procedura měla i přes jejich zásluhy proběhnout standardně. Naopak saský poslanec za postkomunistickou stranu Levice André Hahn požaduje, aby úřady Syřanům azyl rovnou přiznaly.

Francie loni udělila maliskému imigrantovi Lassanovi Bathilymu za záchranu několika lidí při teroristickém útoku na obchod s košer potravinami v Paříži dokonce občanství.

Už v pondělí trojici Syřanů poděkovala kancléřka Angela Merkelová, v úterý totéž učinil i lipský starosta Burkhard Jung.

Džábir Bakr.

Tři mladí Syřané, jejichž totožnost není známa, a které německá média a politici oslavují jako „hrdiny z Lipska", zadrželi v saském městě 22letého Bakra, kterého hledala policie kvůli podezření, že plánoval teroristický útok. V bytě jednoho z nich, kde chtěl Bakr přespat, ho svázali a pak předali policii.

Mladé Syřany nyní kvůli obavám z pomsty islamistů chrání policie.

O víkendu objevila saská policie v Bakrově bytě v Chemnitzu (Saská Kamenice) 1,5 kilogramu výbušných látek, včetně triacetonu triperoxidu (TATP), který užili i atentátníci v Paříži a Bruselu. Syřan byl zřejmě napojený na teroristickou organizaci Islámský stát.

Podle vyšetřovatelů byl v Německu od začátku roku 2015, před časem ale pobýval několik měsíců v Turecku. Zda se v té době dostal i do Sýrie, zatím není jasné. Do Německa se vrátil v srpnu, podle německých médií s velkým obnosem peněz v amerických dolarech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované