Hlavní obsah

Babiš po ostré kritice opozice: Musíme vrátit děti do škol

Foto: Youtube kanál Andreje Babiše

Premiér Andrej Babiš ve svém dnešním pořadu, který sdílí na sociálních sítích.

Reklama

7. 2. 2021 16:48

Podle premiéra Andreje Babiše musí vláda příští týden nastavit parametry pro to, aby se děti mohly vrátit do škol. Na vládu také míří zákon Ministerstva školství, který by zavedl pravidelné testování žáků a zaměstnanců škol.

Článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve svém pravidelném nedělním pořadu Čau, lidi prohlásil, že vláda se bude v pondělí zabývat tím, aby se děti začaly vracet do škol.

Kvůli neřešení situace ve školství je premiér v posledních týdnech pod ostrým tlakem opozice, ale také hejtmanů. „Rodiče i učitelé jsou na pokraji sil. Devastující dopady na vzdělávání i psychiku dětí jsou dlouhodobé. Je nutné hledat cesty, jak vrátit rychle a bezpečně děti do školy. S rozumem, ale podle jasného plánu,“ uvedl například Marek Výborný, poslanec za KDU-ČSL.

„Společnost je frustrovaná a je tu nejistota, neklesají počty hospitalizovaných a počty nakažených jsou stále vysoké. Ale teď půjde hlavně o to, aby se děti vrátily do škol, aby děti mohly znovu sportovat - a to bez ohledu na protiepidemický systém PES,“ řekl premiér. „Bude to předmětem zítřejší vlády a budeme se k tomu muset nějakým způsobem postavit,“ doplnil.

Vládu kvůli zastavenému vzdělávání kritizuje i předseda ODS:

Babiš apeloval také na to, že se musí nastavit jasná kritéria toho, jak by případně probíhalo pravidelné testování žáků, což koresponduje s návrhem ministra školství Roberta Plagy.

Jeho návrh, který míří na pondělní vládu, si klade za cíl začít žáky a zaměstnance škol pravidelně testovat, což by mohlo umožnit znovuotevření škol i v nepříznivé epidemické situaci.

„Za určitých podmínek pustíme naše děti do školy a dovolíme jim sportovat, je to velké riziko, ale musíme to promyslet a podstoupit, protože ty škody, které pandemie zanechává na našich dětech, jsou obrovské,“ řekl Babiš.

Testovat by se mělo podle Plagy každých sedm až 14 dnů takzvanými neinvazivními RT-PCR testy, tedy například ze slin. Odběr by si měl ve škole dělat každý sám.

V další fázi by se testování mohlo rozšířit i na středoškoláky v oborech s praktickou výukou. Pro základní školy by se podle úřadu měly zvážit neinvazivní antigenní testy.

Plagův návrh také plánuje návrat pro maturanty do lavic už od 1. března. Testování závěrečných ročníků by se týkalo zhruba 98 tisíc středoškoláků a 30 tisíc zaměstnanců škol.

Otevřené jsou nyní jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní mají kvůli epidemii povinnou výuku na dálku. Možnost testování žáků na covid-19 zmiňoval Plaga už v lednu. Minulou neděli na Primě řekl, že na tom intenzivně pracuje Ministerstvo zdravotnictví. Už dříve uvedl, že vše bude záležet hlavně na zajištění logistiky.

Reklama

Doporučované