Hlavní obsah

Babiš není čestný člověk, vzkazuje do Bruselu německá politička

Bezmála osm minut rozhovoru Seznamu s Andrejem Babišem. Vysvětluje, proč auditu nevěří.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

2. 6. 2019 16:03

Babišova kritička Ingeborg Grässleová komentuje v prestižním listu Süddeutsche Zeitung audit Evropské komise, který popisuje střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše.

Článek

Český premiér Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody.

V reakci na návrh auditní zprávy Evropské komise to nedělnímu vydání renomovaného německého listu Süddeutsche Zeitung řekla dosluhující europoslankyně Ingeborg Grässleová, která Babišův případ dlouhodobě kritizuje.

„Andrej Babiš jednoznačně využil svého postavení politika, aby pro sebe získal hospodářské výhody,” uvedla Grässleová, která v končícím volebním období předsedala kontrolnímu výboru Evropského parlamentu. Návrh auditní zprávy EK politička Křesťanskodemokratické unie (CDU) označila za „působivý“.

Na zprávu komise, kterou v minulých dnech zveřejnila média, reagoval v neděli také český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Řekl, že zjištění prezentovaná v auditu jsou závažná a mohla by zavdávat podezření na trestný čin.

Premiér Babiš v reakci na to upozornil, že audit je předběžný a české úřady budou jeho zjištění rozporovat. (Rozhovor Seznamu s premiérem si pusťte ve videu v úvodu textu).

Süddeutsche Zeitung se auditní zprávě a vývoji v Česku po jejím zveřejnění věnují v obsáhlém článku. Podle listu zřejmě nakonec celá kauza skončí u unijního soudu.

Grässleová, kterou list označuje za „nekompromisní bojovnici proti korupci“, říká, že na situaci kolem českého premiéra Babiše by měla zareagovat také liberální frakce ALDE, jejímiž členy jsou v Evropském parlamentu i poslanci zvolení v Česku na kandidátce hnutí ANO.

„Bylo by skutečně načase, aby ALDE konečně přestalo na pana Babiše pohlížet jako na čestného člověka. Tím on totiž není,“ řekla německá politička, kterou pravidelně server Politico řadil mezi nejvlivnější europoslance.

Babiš v minulosti tvrdil, že Grässleová nemá ráda Českou republiku, a také ji obvinil z toho, že její přístup není korektní a má politický nádech.

Stejný názor jako Grässleová vyjádřil v rozhovoru s Süddeutsche Zeitung také její kolega z kontrolního výboru Bart Staes. „Šéf liberální frakce Guy Verhofstadt rád kritizuje jiné frakce. Nyní by se měl sám postarat o pořádek ve vlastních řadách,“ řekl belgický europoslanec za zelené. Také on vyzval, aby Evropská komise dotace vyplacené podle něj v rozporu s pravidly požadovala zpět. „EU není žádný bankomat pro bohaté a mocné,“ řekl Staes.

Belgický europoslanec považuje návrh auditní zprávy za „hodnotný“, kritizuje ale, že prověřování ze strany EK nezačalo mnohem dříve, aby mohl být výsledek zveřejněn ještě před volbami do Evropského parlamentu. Podle Staese totiž měli voliči v Česku informace o obsahu auditní zprávy dostat ještě před tím, než se rozhodli, komu v eurovolbách dát svůj hlas.

List Süddeutsche Zeitung se pokusil získat i vyjádření předsedy ALDE Verhofstadta, zda budou poslanci zvolení za ANO nadále členy liberální frakce. Odpověď ale do uzávěrky nedostal.

Německý list se dnes kauze kolem premiéra Babiše věnuje v obsáhlém článku. „Babiš, který bývá často označován za ,českého Trumpa’, udělal kariéru jako rebel proti establishmentu a nyní mluví o ,hysterii’,“ napsal list.

Podle SZ mají nyní česká ministerstva několik týdnů na to, aby na auditní zprávu odpověděla, „zřejmě se ale budou řídit interpretací předsedy vlády“. S ohledem na odpověď z Prahy pak EK rozhodne o případném vracení dotací. Podle SZ ale s největší pravděpodobností Babišovu kauzu kolem střetu zájmů nakonec na stůl dostane Soudní dvůr EU.

Reklama

Související témata:

Doporučované