Hlavní obsah

Zeman se s Rafajem sejde, pak rozhodne o jeho odvolání

Brífink Andreje Babiše a Jana Hamáčka po jednání s prezidentem Milošem Zemanem. (Video: ČTK)

 

Reklama

8. 9. 2020 15:27
aktualizováno • 8. 9. 2020 15:32

K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj.

Článek

Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se sešli na zámku v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem ohledně návrhu odvolat předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje.

„Pana prezidenta jsme informovali o tom, proč jsme se rozhodli debatu o budoucnosti ÚOHS otevřít,“ uvedl Hamáček. Babiš řekl, že Zeman se má v plánu s Rafajem sejít a následně se rozhodne. K schůzce by mělo dojít příští týden.

„Opakovaně tvrdím, že není důvod pro mé odvolání a uvítám příležitost vše objasnit panu prezidentovi, jestliže budu na vzájemné setkání pozván. Doufám, že se situace rychle vyřeší a úřad bude mít konečně klid na práci,“ sdělil ČTK Rafaj.

Koaliční strany se na tomto postupu domluvily koncem července, v případě návrhu vlády přísluší odvolání šéfa ÚOHS prezidentovi. K Rafajovu odvolání vyzvaly neziskové organizace na jednání protikorupční rady vlády a také Ústecký či Liberecký kraj.

Rafaj v červenci uvedl, že respektuje pravomoc vlády navrhovat jeho odvolání, ale nedomnívá se, že by byly splněny podmínky stanovené zákonem o působnosti ÚOHS. Podle zákona může prezident odvolat předsedu úřadu na návrh vlády, ovšem tehdy, pokud nevykonává funkci po dobu delší než šest měsíců nebo narušuje závažným způsobem důstojnost své funkce anebo nezávislost a nestrannost úřadu.

Zeman se loni na jaře zastával Rafaje v souvislosti s policejním zásahem na ÚOHS kvůli údajnému ovlivňování tendru na výběr dálničního mýta. Uvedl, že důvodem k jeho odchodu by měl být až pravomocný rozsudek. Předsedou ÚOHS je Rafaj od 9. července 2009, pro druhé funkční období prezident bývalého poslance sociální demokracie jmenoval v červnu 2015. Za necelý rok tak Rafajovi vyprší druhý šestiletý mandát, potřetí už jmenován být nemůže.

Kromě tendru na výběr mýta se o Rafajovi v poslední době mluvilo v souvislosti s dalšími kauzami. V červnu server Aktuálně.cz upozornil, že Rafaj užívá byty napsané na firmu vlivného zákulisního hráče ČSSD Alexandra Čuby. Záloha 3,5 milionu na byt v Brně byla ale zaplacena z Rafajova konta. Servery IHNED.cz a Aktuálně.cz také napsaly, že se policie zajímá o Rafajovy schůzky s hejtmanem Jiřím Čunkem (KDU-ČSL). Schůzky daly do souvislosti mimo jiné s rozhodováním o soutěži na projekt kontroverzní nové zlínské nemocnice za osm miliard korun.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované