Hlavní obsah

Babiš se do něj pustil kvůli radarům, teď náměstek Říha končí

Foto: ČTK/Krumphanzl Michal

Náměstek Filip Říha.

Reklama

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování tvrdí, že v zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů nechyboval. Důvodem jeho odstoupení je podle něj mediální tlak, který kolem tendru vznikl.

Článek

Náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Filip Říha dnes rezignoval na svou funkci. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo obrany, podle kterého Říha odešel po dohodě s ministrem Lubomírem Metnarem (za ANO). Ve vyjádření pro server Lidovky.cz Říha svůj krok zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo obrany. Úřad v posledních dnech čelil kritice kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů, jejichž součástí jsou radary Věra NG. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Někteří poslanci působení Říhy na obraně chválí.

„Žádnou chybu jsem neudělal. Dodržel jsem zákon v plném rozsahu, ale mediální tlak, který se zde konal, zanechával pachuť i na resortu obrany. To nebylo schůdné,“ řekl Říha serveru.

Vysvětlit okolnosti zakázky požadoval i premiér Andrej Babiš (ANO). O víkendu na Facebooku Metnara kritizoval za nezvládnutou komunikaci. Premiér uvedl, že již loni ministr vyhodil ředitele odboru sekce vyzbrojování, který byl za chybu v ceně zakázky zodpovědný. Situaci ale podle něj ministr mediálně nezvládl. „Chybou tohoto nákupu totiž není prodražení, ale hloupý úředník, který nepřemýšlel, a pan ministr si to nepohlídal. Fakt nevím, na co tam má náměstka pro vyzbrojování,“ napsal na sociální síti.

Řízením sekce na ministerstvu byl dočasně pověřen současný ředitel odboru řízení a podpory Lubor Koudelka. Na nového náměstka vypíše ministerstvo výběrové řízení. „Úkolem nového náměstka bude dohled nad probíhajícími a připravovanými zakázkami, ale i zlepšení externí komunikace, zejména se členy sněmovního výboru pro obranu,“ uvedl Metnar.

Podle deníku Právo kritizovali Metnara kvůli zakázce na pasivní radary poslanci ANO. Na úterním jednání poslaneckého klubu ministrovi vyčetli špatnou komunikaci se sekcí vyzbrojování a vyzvali ho, aby buď zajistil nápravu u Říhy, nebo řešil věc personálně.

Obrana chce od české firmy ERA pořídit dva komplety pasivních sledovacích systémů DPET, jejichž základem jsou radiolokátory Věra NG. Zaplatí za ně 1,245 miliardy Kč bez DPH (asi 1,5 miliardy Kč s DPH). Když před rokem úřad informaci o zakázce předkládal vládě, uváděl jako předpokládanou cenu 780 milionů Kč. Obrana už dříve uvedla, že tato částka vycházela ze starého průzkumu a neodpovídala reálné ceně.

Zakázkou se zabýval minulý týden sněmovní výbor pro obranu. Poslancům vadilo, že nedostali o změně ceny informace, stejně jako v případě nákupu rušiček, u kterých se také cena měnila. Ministerstvo jim poskytlo k tendru podrobné informace, po jejichž prostudování se chtějí o nákupu bavit na příštím zasedání.

Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) v reakci na rezignaci Říhy ČTK řekla, že oceňuje jeho zásluhu na dokončení důležitých zakázek, například za nákup vrtulníků nebo radarů MADR. Dodala, že pokud by měla jeho působení na ministerstvu obrany hodnotit, za neúspěšné by ho označit nemohla. Kritizuje ho ale za způsob komunikace, a to především v posledních měsících.

Bývalou ministryni obrany Karlu Šlechtovou (za ANO), která je také členkou výboru, rezignace Říhy mrzí. „Je to dobrý právník, který se snažil zlepšit náročný akviziční proces na ministerstvu obrany. K jeho rezignaci napomohl nátlak, aby tzv. padla hlava,“ napsala ČTK. Odpovědnost podle ní leží na ministrovi. „Budeme doufat, že odchod pana náměstka nebude mít vliv na rozjeté akvizice na ministerstvu obrany a pan ministr se jimi bude více osobně zabývat,“ dodala.

Šlechtová deníku Právo v úterý řekla, že Metnar zakázkám nerozumí a měl by na ně více dohlížet. Metnar dnes na Twitteru odmítl, že by se armádním nákupům málo věnoval. „Nelze to brát jinak než jako vtip. Jen za loňský rok jsme podepsali smlouvy na novou výzbroj za 43 miliard. Včetně zakázek táhnoucích se několik let, které ona nevyřešila,“ napsal.

„Nezvládl to ministr, odnesl to náměstek. Vláda odborníků se nekoná, ukázalo se to už na dopravě,“ glosoval konec Říhy člen branného výboru Jan Bartošek (KDU-ČSL). Poznamenal, že přezbrojování se v poslední době na ministerstvu pod náměstkem Říhou rozjelo, ministr ale okolnosti nákupů nedokázal vysvětlit.

Člen výboru Jan Řehounek (ANO) považuje rezignaci Říhy za dostatečné řešení. Je ale podle něj třeba změnit systémové věci včetně komunikace s výborem pro obranu. Domnívá se, že na sekci vyzbrojování a akvizic se s penězi daňových poplatníků nenakládalo s péčí řádného hospodáře, nebo s tím nebyli poslanci dostatečně seznámeni. Záležitost chce řešit na podvýboru pro akvizice, který plánuje „obratem svolat“. „Je potřeba projít vše, co je nyní na stole – abychom za měsíc neřešili podobné případy znovu,“ dodal.

Poslance Jana Lipavského (Piráti) by zajímal konkrétní důvod rezignace. „To nikde vysvětleno nebylo. Otázka je, jestli se tak bývalý náměstek nestal pouhým obětním beránkem za ministra Metnara,“ napsal ČTK.

Reklama

Doporučované