Hlavní obsah

Babiš se lekl vlády bez ČSSD. Už i poslanci ANO chtějí, ať přitvrdí tlak na prezidenta

Zaskočený Babiš po fiasku v Lánech.

Reklama

9. 7. 2019 11:00

„Měli bychom po prezidentovi razantněji vyžadovat dodržování ústavních kroků,“ řekl poslanec ANO Ivo Vondrák.

Článek

Jako kdyby si najednou Andrej Babiš naplno uvědomil, jaké komplikace ho čekají, pokud ČSSD skutečně opustí jeho vládu.

Rozhodl se proto ještě jednou zkusit přesvědčit prezidenta Zemana, aby vyhověl jeho návrhu odvolat ministra kultury Antonína Staňka a splnil tak i požadavek sociální demokracie jmenovat místo Staňka Michala Šmardu.

Šéf ANO se kvůli tomu nečekaně znovu objednal ve čtvrtek na schůzku k prezidentovi.

„Udělám všechny možné kroky k vyřešení problému a věřím, že do jednání vedení ČSSD se celý problém vyřeší,“ prohlásil Andrej Babiš. Míří na Hrad ještě před tím, než se v pátek sejde prezident Zeman s dvojicí Hamáček–Staněk. 15. července se pak má sejít předsednictvo sociální demokracie a rozhodnout, zda ve vládě dál setrvá.

Co se stalo, že se Babiš najednou tak snaží, když doposud jen pasivně přihlížel hradním obstrukcím? Vždyť výměna na ministerstvu kultury se táhne celé týdny a ČSSD se u premiéra dlouho nemohla dovolat zastání.

Sám šéf ANO zjistil, že bez sociálních demokratů ho nečeká nic hezkého. A navíc se ozvala doposud mlčící část ministrů i poslanců ANO, kteří ho vyzývají k udržení současné koalice se sociálními demokraty.

„Určitě stojí za to, pokusit se zachránit vládu s ČSSD. Předčasné volby považuji za naprosto krajní řešení,“ říká ministryně financí Alena Schillerová, na kterou Babiš hodně dá.

„Věřím tomu, že se podaří zachránit menšinovou vládu se sociální demokracií,“ míní Jana Vildumetzová, poslankyně ANO a karlovarská hejtmanka.

Podobně jako ona mluví například poslanci Martin Kolovratník, Jaroslav Bžoch nebo Ivo Vondrák. Ten dokonce rovnou navrhuje, jak to udělat – chce, aby premiér Babiš po prezidentovi tvrději vyžadoval dodržování ústavy.

„Kompetenční žaloba na prezidenta je až na posledním místě, toho nejsem zastánce. Ale zároveň bychom měli po prezidentovi razantněji vyžadovat dodržování ústavních kroků,“ míní poslanec ANO Vondrák, který je zároveň moravskoslezským hejtmanem.

Sám Andrej Babiš už tuší, že bez ČSSD má před sebou jen dvě možnosti, obě se zdají být riskantní a nevýhodné.

Buď může jako premiér dál pokračovat, ale bude nově vydán na milost a nemilost svéhlavého prezidenta Zemana a zároveň by musel přijmout prezidentem doporučovanou podporu nevyzpytatelného Tomia Okamury.

Proti spojenectví s extremistickou SPD se však také staví řada poslanců Babišova hnutí. „Musíme udržet vládu tak, jak je. Zatím na jiné řešení nechci ani pomyslet,“ řekl poslanec Bžoch. „Zcela určitě jsem nikdy nebyl a nejsem zastáncem jakékoliv podpory ze strany SPD,“ dodal Ivo Vondrák.

Druhou možností pro Babiše jsou předčasné volby, do těch se ale šéfovi ANO vůbec nechce.

Aktuálně je oslabený jako nikdy předtím – po vlně protestů zakončených obří demonstrací na pražské Letné, po unijním auditu žádajícím vrácení stamilionů „agrofertních“ dotací do Bruselu a před možnou obžalobou v kauze Čapí hnízdo.

Cesta k volbám vede přes hlasy minimálně 120 poslanců z celkových 200, kteří se dohodnou na rozpuštění Sněmovny. Potom se podle ústavy musejí do šedesáti dnů konat předčasné volby. Kampaň by Babiše zastihla v nepříznivé společenské atmosféře, kdy si veřejnost bude připomínat 30 let od pádu komunistické totality.

„To není řešení. Jednoznačně musíme zkusit zachránit koalici s ČSSD. Já pořád věřím, že Andreji Babišovi se podaří přesvědčit prezidenta Zemana,“ doufá poslanec ANO Martin Kolovratník.

Reklama

Doporučované