Hlavní obsah

Bakala, Kadas a NWR mají vrátit 12 miliard. Padla žaloba za OKD

Insolvenční správce OKD chce po Bakalovi s Kadasem 12 miliard korun. (Video: Oliver Sálus)

 

Reklama

12. 5. 2017 11:15

Insolvenční správce OKD Lee Louda podal odpůrčí žalobu na společnosti New World Resources, BXR Group Limited a CERCL Mining B. V., tedy dřívější majitele OKD.

Článek

Žaloba, podle které by mělo OKD dostat zpátky 12 miliard korun, byla podána také na podnikatele Zdeňka Bakalu a Petra Kadase, kterým zmíněné firmy patřily.

Jedná se o částky, jež si v letech 2011 a 2012 vyplatili jako dividendy. Louda žádá soud, aby prohlásil, že rozhodnutí o schválení dividend je právně neúčinné. Vyplývá to z údajů zveřejněných v insolvenčním rejstříku.

NWR byla od 7. září 2006 do 7. října 2014 jediným akcionářem OKD. Z toho titulu také rozhodla o rozdělení zisku a výplatě dividend v celkové výši více než 65 miliard korun, a to přesto, že v tomto období dosáhl zisk OKD jen 33,5 miliardy korun a nerozdělený zisk z předchozích let činil 7,2 miliardy.

„Uvedené masivní vyplácení dividend bez ohledu na skutečnou výši zisku, který byl dlužník (OKD) schopen v uvedeném období generovat, bylo jednou z hlavních příčin následného úpadku dlužníka," uvedl v žalobě Louda.

Celkem dvanáct žalob

Insolvenční správce v těchto dnech podal celkem 12 odpůrčích žalob. Žalovanými jsou mimo jiné zdravotní pojišťovny nebo finanční úřad. Louda chce, aby se OKD vrátily desítky milionů korun.

Šlo například o zdravotní pojištění zaměstnanců, které společnost OKD zaplatila v době, kdy už byla v úpadku, ale týkalo se doby ještě před prohlášením úpadku. Podle Loudy to není možné takto udělat. Pojišťovny se o své peníze měly přihlásit v insolvenčním řízení.

Louda žaluje i společnost Asental Land, jež vlastní mimo jiné bývalé nemovitosti OKD a kterou ovládá Bakala. OKD a Asental uzavřely v roce 2014 kupní a směnnou smlouvu týkající se pozemků a nemovitostí v Karviné. Podle žaloby ale šlo o právní úkon bez přiměřeného protiplnění, který byl učiněný ve prospěch osoby, jež byla s OKD v koncernu (OKD a Asental tehdy měly stejného majitele), a to v době, kdy už firma byla v úpadku. Louda proto žádá soud, aby smlouvy prohlásil za právně neúčinné. Kromě toho by firma Asental měla vyplatit OKD více než 19 milionů korun.

Insolvenční správce v nynější žalobě uvedl, že z prostého porovnání nemovitostí, jichž se týkala směnná smlouva, je zřejmé, že společnost Asental získala směnou lukrativnější pozemky než OKD. Získala například pozemky uprostřed golfového hřiště Lipiny nebo v plánované rekreační oblasti takzvaného Darkovského moře, zatímco OKD nabylo například zanedbaný areál zámku v Doubravě.

Pohledávky za 24 miliard

OKD je v úpadku od loňského května. U soudu přes 550 věřitelů přihlásilo pohledávky za více než 24 miliard korun, insolvenční správce však uznal jen pohledávky za necelé tři miliardy.

I s dodavatelskými firmami nyní v dolech pracuje přes 10 000 lidí. Firma už udělala řadu úsporných opatření. Jedním z nich bylo v březnu ukončení těžby v Dole Paskov. Postupně se mají zavírat i ostatní doly, poslední pravděpodobně v roce 2023.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované