Hlavní obsah

Banky by do nového rozvojového fondu mohly na startu dát asi šest miliard

Banky by do nového rozvojového fondu mohly ze startu dát asi šest miliard. (Video: Redakce Seznam, Seznam Zprávy)

 

Reklama

20. 5. 2019 11:49

Do národního rozvojového fondu, kam by měly podle návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) přispívat banky, by příští rok při jeho vzniku mohly banky odvést asi šest miliard korun. Vznik fondu a případné příspěvky by nyní měla projednat pracovní skupina. Na dnešní tiskové konferenci to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že na vzniku pracovní skupiny se dnes dohodl na setkání se zástupci bank.

Článek

„Založíme pracovní skupinu, kde by se řešily detaily, že kdyby byl fond založen, že by počáteční vklad byl kolem šesti miliard korun,“ uvedl dnes Babiš. Dodal, že by šlo o peníze, které by banky poskytly až po odvedení daně a plateb do Fondu pojištění vkladů a do Fondu pro řešení krizí.

„Česká bankovní asociace vítá návrh na vytvoření Národního rozvojového fondu, který je z ekonomického a praktického pohledu výrazně progresivnější a inovativnější než zavedení jakékoliv formy dodatečného sektorového zdanění. Nejedná se totiž o jednorázové financování spotřeby, ale tvorbu aktiv, která společnost využije pro svůj dlouhodobý sociální a ekonomický rozvoj,“ řekl výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek.

Podle Štěpánka vznikne na základě dosavadních jednání v nejbližších dnech pracovní skupina, která se bude skládat ze zástupců stání správy a expertů bank. Fungování fondu prý bude záviset na objemu prostředků poskytnutých bankami a dalšími přispěvateli, ale také na kvalitě projektů předkládaných vládou.

Cílem návrhu je pode asociace zvýšit investiční možnosti české ekonomiky o desítky až stovky miliard korun ročně, zejména v nájemním nebo sociálním bydlení, vzdělávání, včetně výstavby školek a škol, dopravní infrastruktuře, digitalizaci ekonomiky, strukturálně znevýhodněných regionů a ve vědě a výzkumu.

„Fond by měl fungovat jako nezávislá a plně profesionální instituce,“ dodal Štěpánek.

Zakladateli fondu by měly být podle Babiše čtyři největší banky, tedy ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna a UniCredit Bank. „A my bychom následně se ten fond snažili propagovat a zvát další. A mohli bychom tím i řešit Národní investiční plán. Je to na počátku,“ uvedl Babiš.

Premiér dnes znovu odmítl návrh koaliční ČSSD na zavedení bankovní sektorové daně. Ta by podle něj v důsledku poškodila všechny občany, protože banky by náklady přenesly do ceny svých produktů. Jako příklad uvedl vývoj v Polsku, Maďarsku nebo na Slovensku. ČSSD již dříve naopak vznik fondu odmítla jako nesystémový návrh.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované