Hlavní obsah

Barmský prezident podal demisi, chce si odpočinout od povinností. Podle médií by mohl být nemocný

Prezident Tchin Ťjo odstoupil, chce si odpočinout od povinností. (Video: Háta Sassmannová, AP, Reuters)

 

Reklama

21. 3. 2018 8:13

Barmský prezident Tchin Ťjo vykonával funkci od roku 2016. Jeho postavení je v zemi spíše oficiální, Barmu fakticky vede prezidentova dlouholetá přítelkyně Su Ťij.

Článek

Barmský prezident Tchin Ťjo ve středu rezignoval. Oznámil to prezidentský palác na Facebooku. Jednasedmdesátiletý politik si chce podle prohlášení odpočinout od svých současných povinností a demise platí okamžitě. Barmská média podle agentury Reuters už několik měsíců spekulují, že Tchin Ťjo má zdravotní potíže. Úřady to ale vždy popřely. Prezidentský post bude v souladu s ústavou obsazen do sedmi pracovních dnů.

Tchin Ťjo se ujal funkce na konci března 2016. Jeho úřad byl spíše ceremoniální, skutečnou vůdkyní země je Su Ťij, jejíž případnou kandidaturu na prezidenta tehdy zmařila ústava ještě z dob vojenské diktatury.

Tchin Ťjo se předloni stal po 54 letech první hlavou barmského státu, která nebyla spojena s armádou. Su Ťij zná od základní školy, více než dvacet let disidentku věrně provázel v jejím nenásilném boji za demokracii země a byl jejím poradcem v zahraničněpolitických otázkách. Vojenská junta opoziční vůdkyni držela 15 let v domácím vězení, kde strávil několik let i Tchin Ťjo.

Prezident vystudoval ekonomii a počítačové vědy na univerzitě v Rangúnu, dva roky studoval také na Londýnské univerzitě. Mezi své záliby řadí literaturu, jeho otec byl známý barmský básník.

Současné vedení Barmy, včetně Su Ťij, je nyní kritizováno v souvislosti s brutálními zásahy armády proti příslušníkům muslimského menšinového etnika Rohingů na severu země. Do Bangladéše před násilnostmi v Barmě uprchlo od loňského srpna na 700 000 Rohingů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované