Hlavní obsah

Barry Levinson o oscarovém úspěchu filmu Rain Man: „Bál jsem se na pódium. Přál jsem si, abych nevyhrál“

Video: Tereza Willoughby

 

Reklama

7. 7. 2018 12:45

Rain Man se kdysi stal na Oscarech naprosto nečekaně absolutním vítězem. „Poprvé totiž někdo ve filmu promluvil o autismu,” vzpomíná režisér Barry Levinson v exkluzivním rozhovoru pro TV Seznam.

Článek

Úspěch přičítá nejen inovativnímu tématu, ale i souhře ústřední dvojice v podání Toma Cruise a Dustina Hoffmana. „Dustin je přesně ten typ herce, který musí mít pocit, že dostal dost svobody,“ vysvětluje režisér. „Probíráme spolu roli a já se mu snažím ukázat, v čem je zábavná, aby se pro ni zapálil a začal být kreativní.“

Se slavným hercem natočil řadu filmů, včetně snímku Vrtěti psem.

„V současné době se točí méně lidských filmů. S rostoucí sílou internetu ale narůstají i možnosti, takže věřím, že v budoucnu nás čeká rozmach témat i netradičních způsobů filmového vyprávění,“ dodává Levinson.

Na karlovarském filmovém festivalu dostal cenu za celoživotní přínos kinematografii a uvedl svůj nejnovější film Paterno s Al Pacinem v hlavní roli.

Exkluzivní rozhovor s oscarovým režisérem i ukázky z filmů naleznete v úvodním videu.

Další rozhovory z Varů:

S Janem Svěrákem

Jeho výzva Pět vět možná připravila festival o sponzora, podle režiséra ale zachránila to podstatné. V Karlových Varech teď Jan Svěrák uvedl digitálně remasterovanou podobu Akumulátora 1, nejnavštěvovanějšího filmu roku 1994.

O českém chcípáctví, mstivosti politiků a vášni pro létání s režisérem Janem Svěrákem. (Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy)

S Terrym Gilliamem

Filmu nejvíc ubližuje přílišná korektnost a nedostatek fantazie. Na svém posledním snímku Muž, který zabil Dona Quijota pracoval Terry Gilliam 27 let. Po uvedení v Cannes ho osobně představil na karlovarském festivalu.

Češi vynikají ve schopnosti přežít za každou cenu, říká režisér a někdejší člen Monty Pythonů Terry Gilliam. (Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy, Youtube.com)

S Richardem Linklaterem

Na festivalu v Karlových Varech se představil Richard Linklater, režisér oscarového Chlapectví. Snímek točil s jedním hercem 12 let. „Byl to v podstatě vedlejší projekt,“ říká režisér. „Už nikdy nezažiji takový klid na práci.“

Točit film Chlapectví dvanáct let se vyplatilo. Rozhovor s Richardem Linklaterem. (Video: Tereza Willoughby)

S Timem Robbinsnem

Během zahajovacího ceremoniálu Tim Robbins pronesl řeč, kde zdůraznil, že každý den musíme bojovat za svobodu a lidská práva. Svůj proslov zasadil do kontextu stoletého výročí Československa i vzpomínky na rok 1968. V rozhovoru na červeném koberci se netajil kritikou amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Tim Robbins o Donaldu Trumpovi i poctě od karlovarského festivalu. Poslechněte si rozhovor na červeném koberci. (Video: KVIFF, Seznam Zprávy)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované