Hlavní obsah

Bez dohody na kontrole zbrojení budujeme jaderné síly, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin.

Reklama

24. 12. 2019 15:39

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Rusko bude pokračovat v rozvoji svých jaderných sil, dokud se nezačne pracovat na nových dohodách o kontrole zbrojení, k čemuž je Moskva připravená. Šéf Kremlu to podle agentury TASS řekl na rozšířeném zasedání armádních špiček v ruské metropoli.

Článek

„Jsme připraveni pracovat na nových dohodách o kontrole zbrojení, ale do té doby, než bude tento proces zahájen, budeme pokračovat v posilování vlastních jaderných sil,“ uvedl Putin. Jedná se podle něj hlavně o přezbrojení raketových vojsk strategického určení moderními komplexy Avangard a Jars a o vybavení námořních sil novými raketonosnými ponorkami třídy Borej.

Prezident Putin v této souvislosti poukázal na probíhající rozsáhlou modernizaci ruských ozbrojených sil.

Vyzdvihl přitom zejména to, že armáda už má k dispozici hypersonické rakety Kinžal, které dosahují až desetinásobné rychlosti zvuku, a ještě výkonnější rakety Avangard už mají k raketovým útvarům namířeno. Žádná jiná země zatím takovéto zbraně ještě nemá.

Avangardy mají podle Putina mezikontinentální dosah a mohou v atmosféře létat dvacetkrát vyšší rychlostí, než je rychlost zvuku. Kromě toho jsou schopné za letu k cíli měnit jak směr, tak výšku, a proto podle něj dokážou proniknout jakoukoli současnou i perspektivní protiraketovou obranou.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované