Hlavní obsah

Bílý dům nevylučuje žalobu na novináře Woodwarda kvůli jeho nové knize o Trumpovi

Foto: Profimedia.cz

Reklama

11. 9. 2018 13:00

Ve Spojených státech se v úterý začíná prodávat kniha s názvem Strach: Trump v Bílém domě. Americký prezident je prý z úniku informací „říčný vzteky”.

Článek

Bílý dům nevylučuje žalobu proti novináři Bobu Woodwardovi, který je autorem knihy vykreslující v hrozivém světle poměry v Bílém domě. Podle amerického serveru The Hill to řekla prezidentská mluvčí Sarah Sandersová. Kniha nazvaná Strach: Trump v Bílém domě se má na pultech amerických obchodů objevit v úterý.

„Rozhodně vám dáme vědět,“ odpověděla mluvčí na dotaz novinářů, zda se o žalobě v prezidentské kanceláři uvažuje. Žádný dokument, který by vyvracel jednotlivá Woodwardova tvrzení o nekompetentnosti hlavy státu, ale Bílý dům podle Sandersové nechystá.

Woodward, který je považován za veterána americké investigativní žurnalistiky, ve svém díle cituje údajné kritické výroky Trumpových spolupracovníků. Stěžují si na nepředvídatelnost prezidentova chování, na jeho unáhlené příkazy a intuitivní rozhodování, které by mohlo ohrozit bezpečnost Spojených států. Nechybějí nelichotivé poznámky nejbližších Trumpových spolupracovníků na adresu prezidenta.

Woodwardova kniha je založena na stovkách hodin důvěrných rozhovorů s hodnověrnými zdroji a na studiu záznamů a osobních poznámek ze schůzí v Bílém domě, napsal The Hill. Autor knihy už má za sebou několik děl popisujících bez obalu poměry ve Washingtonu za minulých vlád, některá z nich se stala bestsellery.

Trump obsah Woodwardovy knihy vehementně kritizuje a autora označuje za lháře. Ministr obrany James Mattis a personální šéf Bílého domu John Kelly, na jejichž kritické poznámky se autor ve své knize odvolává, pravdivost citací popřeli. Podle Woodwarda ale nemluví pravdu, aby si zachránili své posty.

V Bílém domě teď horečně pátrají po osobách, které alarmující informace o prezidentovi Woodwardovi vyzradily. Trump je prý „říčný vzteky“ a z úniků informací podle serveru Politico viní bývalého pracovníka svého aparátu Roba Portera a někdejšího svého ekonomického poradce Garyho Cohna.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované