Hlavní obsah

Bílý dům odmítl spolupracovat při impeachmentu Trumpa. Je to partyzánské vyšetřování, vzkázal

Foto: AP

Na vyšetřování prezidenta Trumpa spolupracovat nebudeme, říká Bílý dům. Sága jménem impeachment pokračuje

9. 10. 2019 6:27

Další výrazná rána v americké impeachmentové kauze. Bílý dům odmítl výborům Sněmovny reprezentantů spolupráci při vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli „ukrajinské” aféře. Považuje totiž proces za „neopodstatněný a neústavní."

Článek

V dopise právního poradce Bílého domu Pata Cipollone se píše, že celé West Wing nebude spolupracovat při vyšetřování prezidenta Donalda Trumpa. Adresátka byla šéfka Sněmovny Nancy Pelosiová, která celý proces impeachmentu, tedy podání ústavní žaloby a odvolání prezidenta, zahájila. A také šéfové výborů, kteří s ní kooperují. O nespolupráci informovala americká stanice Fox News.

„Vaše bezprecedentní akce nedávají prezidentovi jinou možnost… Prezident Trump a jeho vláda se nemohou účastnit vašeho partyzánského a neústavního vyšetřování," citovala z dopisu televize Fox News. Podobně se už dříve vyjádřil i Trumpův osobní právník Rudolph Giuliani, jehož dnes citoval deník The Washington Post. Giuliani také odmítl spolupracovat, dokud vyšetřování formálně neschválí Sněmovna.

Kauza amerického prezidenta odstartovala informacemi o telefonátu mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Zelenským. Pracovník amerických zpravodajských služeb ve své stížnosti uvedl, že americký prezident vyvíjel na Zelenského nátlak, aby ukrajinská justice začala vyšetřovat Trumpova politického rivala Joea Bidena kvůli dřívějšímu působení jeho syna v ukrajinské firmě.

Krátce před telefonátem Trump zablokoval peníze na vojenskou pomoc Ukrajině, čímž chtěl podle některých na Zelenského vyvíjet nátlak. Podle podezření Trump zneužil svůj úřad a žádal tak zasahování cizí země do prezidentských voleb v USA v roce 2020. Biden je považován za favorita pro získání demokratické kandidatury pro příští prezidentské volby.

Sám Trump už dříve označil vyšetřování za politicky motivovaná a podezření za vykonstruovaná. Interní vyšetřování začaly tři výbory Sněmovny poté, co 24. září Pelosiová oznámila, že Sněmovna zahájí proces přípravy ústavní žaloby na Trumpa.

„Vaše bezprecedentní akce nedávají prezidentovi jinou možnost… Prezident Trump a jeho vláda se nemohou účastnit vašeho partyzánského a neústavního vyšetřování," citovala z dopisu televize Fox News. Podobně se už dříve vyjádřil i Trumpův osobní právník Rudolph Giuliani, jehož citoval dnes deník The Washington Post. Giuliani také odmítl spolupracovat, dokud vyšetřování formálně neschválí Sněmovna.

Odmítnutí z Bílého domu přichází ve stejný den, kdy se měl se zástupci výborů Sněmovny kvůli vyšetřování sejít velvyslanec USA při Evropské unii Gordon Sondland, ale americké ministerstvo zahraničí mu v tom zabránilo. Sondland byl předvolán zřejmě i kvůli jeho zprávám z mobilního telefonu, které si psal s dalšími americkými diplomaty.

Předsedové zahraničního výboru, výboru pro kontrolu zpravodajských služeb a výboru pro dohled a reformu požádali v předchozích týdnech o dokumenty související s kauzou kolem telefonátu mimo jiné Bílý dům, ministra zahraničí Mikea Pompea či ministra obrany Marka Espera.

Reklama

Doporučené