Hlavní obsah

Blíží se kouřové zatmění Měsíce. Uvidí ho půlka planety, z Česka bude vidět perfektně

V noci z pátku na sobotu přijde polostínové zatmění Měsíce. Astronom Petr Horálek vysvětluje, co to znamená.Video: Marie Vladyková

 

Reklama

10. 2. 2017 15:18

Měsíc se na své oběžné dráze dostane částečně do stínu Země. Úkaz mohou pozorovat lidé z poloviny Země, i z Česka.

Článek

Nad Afrikou a Evropou bude v noci z pátku na sobotu viditelné polostínové zatmění Měsíce. Ten dosáhne nejsilnějšího úplňku a v 1:44 i nejsilnějšího zatmění. Bude trvat čtyřicet minut.

„Z Čech to bude vidět naprosto perfektně, protože Měsíc vychází velmi dlouho před maximem úkazu. A v době maxima bude docela vysoko,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Petr Horálek z České astronomické společnosti.

Při polostínovém zatmění Měsíce dochází k jeho částečnému zatemnění. Vypadá jako zahalený černým kouřem. Proto se mu také říká kouřové. Podobný úkaz astronomové pozorovali loni v září.

Zhlédnutí úkazu může zmařit počasí. Naštěstí oba jevy, úplněk i zatmění, budou tak silné, že by pozorovatelům neměla vadit nízká oblačnost. Dobrá viditelnost by měla být v Praze, kde ale pozorování narušuje světelný smog, dále pak ve Středočeském a Karlovarském kraji, částečně v Ústeckém kraji a na Vysočině.

„Československá" kometa

V příštích dnech astronomové očekávají ještě jeden nebeský jev. V blízkosti země proletí kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, která byla objevena v roce 1948 v Československu a zároveň v Japonsku. Nese jména po svých objevitelích.

O pozorování komety mluví ve videu astronom Petr Horálek.

Československá kometa se přiblíží po pěti letech k Zemi.Video: Marie Vladyková

Kometu lidé uvidí v souhvězdí Pastýře. V průběhu víkendu bude ale špatně pozorovatelná, protože viditelnost bude rušit úplněk. Nejlepší podívané se lidé dočkají zhruba v polovině týdne.

Reklama

Související témata:

Doporučované