Hlavní obsah

BMW se přidává k Airbusu. Po brexitu odejde z ostrovů

BMW hrozí, že po brexitu odejde z Velké Británie.

22. 6. 2018 22:30

Automobilový gigant z Německa následuje vzor výrobců letadel a hrozí, že po brexitu odejde z Velké Británie. Tisíce lidí by tak přišly o práci.

Článek

Německý výrobce automobilů BMW v Británii těží převážně z výroby aut značky Mini a Rolls-Royce. Ve svých firmách na ostrovech zaměstnává přibližně osm tisíc lidí.

Automobilka se stejně jako v případě Airbusu obává, že Spojené království opustí jednotný trh a celní unii Evropské unie bez tranzitní dohody.

„Pokud se nám nedostane jasné odpovědi v příštích několika měsících, budeme muset začít uvažovat o eventuálním řešení. Velká Británie nebude tolik konkurenceschopná, jak doposud byla v současném konkurenčním světě,” vysvětluje šéf BMW Ian Robertson.

Britská vláda stále tvrdí, že si je ve svém odchodu jistá a pro průmysl vyjedná dobrou úmluvu.

Jednotný trh nicméně sjednocuje 28 zemí EU v bezcelní zóně, ve které platí stejné daňové sazby za zboží dovezené z jiných států.

Předsedkyně vlády Theresa Mayová vyloučila setrvání Spojeného království v této zóně. Země opustí Evropskou unii 29. března.

„Je to rozhodující problém, který by mohl trvale poškodit tento průmysl,” komentuje brexit Robertson.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené