Hlavní obsah

Boeing testoval nový model 777X a v trupu se mu udělala obří díra

Foto: Dan Nevill, Wikipedia.org

Boeing 777X.

28. 11. 2019 1:10

Americkému výrobci letounů Boeing se poslední rok vůbec nedaří. Po dvou tragických nehodách se mu dosud nepodařilo dostat na oblohu model 737 MAX. Podle listu The Seattle Times v září pohořel při zkouškách také model 777X. Boeing podrobnosti testu dosud tajil.

Článek

Trup nového letounu 777X americké společnosti Boeing se při zářijovém testu pevnosti struktury roztrhl. Informoval o tom list The Seattle Times. Boeing podrobnosti testu utajoval, americký deník však získal fotografie ukazující rozsah poškození.

Testovací letoun je už podle listu nepoužitelný. Relativně dobrou zprávou pro Boeing však je, že stroj při zkoušce pouze o jedno procento nesplnil požadované normy. Boeing tak zřejmě nebude muset test opakovat a bude moci regulátorům prokázat pouhou analýzou, že dostatečným řešením bude posílení trupu v oblasti, kde selhal, píše The Seattle Times.

Společnost Boeing listu sdělila, že ještě nedokončila podrobnou analýzu zářijového incidentu. Dosavadní poznatky nicméně podle firmy podporují názor, že událost výrazněji neovlivní design letadla či přípravy jeho prvního letu.

Mluvčí podniku rovněž uvedl, že výsledek testu nepovede k dalším průtahům v projektu, který již dříve zdržely problémy spojené s vývojem motoru. Dodal, že první let by se měl uskutečnit začátkem příštího roku a první stroj by měl být dodán zákazníkovi v roce 2021.

Boeing se nyní potýká s komplikacemi kolem letadel 737 MAX, jejichž provoz byl letos v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a Etiopii. Podnik čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří při nehodách zahynuli. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.

Foto: The Seattle Times

Trup testovaného boeingu nevydržel a roztrhl se.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené